Zápasy
pá 24.3.2023 | Tomáš Prodělal

Dva mečboly! Lvi přetlačili Liberec 2:1 a jsou krok od postupu

Ne, souboje šelem v tomto čtvrtfinále opravdu nejsou vhodné pro jedince se slabým srdcem. Drama se totiž konalo i ve čtvrtém zápase. Mountfield sice poslal do vedení už v čase 0:46 Christophe Lalancette, avšak žádná kanonáda neproběhla. Na další trefu si museli fanoušci počkat až do 44. minuty, kdy úspěšně dorážel Matěj Chalupa. Bulíř však v přesilovce snížil a znovu to bylo o nervy. Nakonec byli ale opět šťastnější Východočeši a zvítězili 2:1. Série se přesouvá zpět pod Bílou věž, kde budou moci Lvi v neděli zpečetit postup.

I přes výhru provedl Tomáš Martinec několik změn. Marka Zachara v první útočné letce nahradil Matěj Chalupa, pro kterého šlo o první start v letošním play-off. Bývalý forvard Liberce se vrátil zpět do čtvrté formace. Radek Smoleňák sledoval zápas jen z tribuny. Podstatně větší změna se odehrála na straně Tygrů, v jejichž brance nastoupil Jakub Neužil, Petr Kváča byl pouze na střídačce.

Lalancette poslal Lvy krásnou akcí do vedení

Hradečtí do utkání vstoupili tím nejlepším možným způsobem. Matěj Chalupa vyslal na zteč Christopha Lalancetta, který vystřihl v u mantinelu krásnou vyšívanou, vydal se na střed kluziště, kde obehrál dalšího soupeře, a nechytatelnou ranou k bližší tyči za 46 vteřin od úvodního buly otevřel skóre. Po několika minutách plných nepřesností dostali Liberečtí výhodu v podobě přesilovky. V té byl velmi blízko gólu Uvis Janis Balinskis, jehož zacloněné nahození se od břevna odrazilo na brankovou čáru a pryč od hostující svatyně.

Slibnou pasáž Lvů přerušilo další vyloučení, v následné převaze se však největším soupeřem Tygrů stál správný přechod do útočné třetiny. Delší zámek si Severočeši vytvořili až ke konci výhody a hned z toho byla další rána do brankové konstrukce, kterou z levého kruhu napálil Adam Najman. Na druhé straně se do přečíslení dvou na jednoho vydali Jordann Perret a Aleš Jergl. Francouzský mušketýr se rozhodl řešit situaci stejně, jako před prvním gólem v minulém zápase, jenže tentokrát se liberecká obrana přelstít nenechala.

Za několik nezáživných minut, kdy byl nejzajímavější souboj fanoušků, který vyzněl lépe pro hostující, přišly zajímavé momenty také na ledové ploše. Po nahození Jérémieho Blaina a Okuliarově teči vyplaval těsně před Neužilem Kevin Klíma, ale maskovaný fantom v bílém mezírku mezi betony secvakl včas. Po další krásné kombinaci vyslal tvrdou ránu příklepem Petr Kalina, prolétla však pouze těsně kolem bližší tyče a hala jen zahučela. Těsně před sirénou úspěch neslavila ani řádně ukrytá Blainova střela.

Werekův gól nebyl uznán, stav zůstal 0:1

I v úvodu prostřední části byli aktivnější Hradečtí a Neužil zažíval perné chvilky. Třeba když se Kevin Klíma snažil před brankou najít volného Ethana Wereka, Kanaďanovi však touš podjel pod čepelí. Nebezpečnější bylo Jankovo nahození, po němž plachtila černá pryž nad brankou domácích a gólman o ní neměl ani ponětí, nakonec ale odletěla do rohu. Lvi nadále diktovali tempo duelu a zkoušeli Neužila ze všech možných pozic. Po gólu volala Jerglova pumelice, jenže tygří defenziva stihla puk přizvednout do ochranné sítě.

Celek z Podještědí se probudil a Matěj Machovský se musel činit proti individuálnímu pokusu Oscara Flynna a pumelici Jakuba Rychlovského, avšak s pomocí spoluhráčů ošemetné situace ustál. Po chvíli připomínající odbíjenou vykoledoval faul Jakub Lev. Velká šance ale byla k vidění na druhé straně, když pláchl Jaroslav Vlach a vyprášil chrániče gólmana v černém. Hradec posléze málem trestal. Z velké skrumáže na brankovišti dostal kotouč do branky Ethan Werek, první zásah za Mountfield mu byl nicméně odepřen kvůli úmyslnému kopnutí.

Hala i hráči se dostali do varu. Nejprve ještě ve zbytku přesilové hry poslal Jakub Lev krásnou přihrávku na Lukáše Cingela, který se nadvakrát snažil přehodit beton Neužila, ten však podržel svůj tým. To samé platilo také o Matěji Machovském, jenž vytáhl efektní semafor proti elegantní stahovačce Oscara Flynna. Bývalý gólman Sparty puk za svá záda nepustil ani v následné početní nevýhodě. Po níž mohl ještě skórovat šikovnou tečí Marek Zachar, avšak ani on bezbrankovost periody nezměnil.

Lvi ustáli nervy drásající závěr a mají dva mečboly

Mountfield hned na úvod třetí části dostal k dispozici početní výhodu, v té však svěřenci Tomáše Martince nepředvedli vůbec nic a Liberečtí se vydali za vyrovnáním, ale zapomněli na zadní vrátka. Bohumil Jank vystřelil od modré čáry, Aleš Jergl změnil trajektorii letu, a tak Neužil vyrazil puk jen před sebe. Tam stál Matěj Chalupa a nekompromisní dorážkou vstřelil první gól ve svém prvním duelu letošního play-off. Tygři na ztrátu reagovali dlouhým zámkem, který ukončil až Matěj Machovský skokem po puku.

Východočeši se rozhodli pro obranu tím nejlepším způsobem, svým agresivním přístupem totiž nastřádali spousty cenných vteřin daleko od své svatyně. U té měla družina od soutoku také potřebné štěstí, jako při natlačení Jaroslava Vlacha, po kterém ležel několik sekund volný puk před Machovským, ale nikdo z domácích ho nedokázal dostrkat za čáru. Severočechům se to podařilo až v nabídnuté početní výhodě 4 na 3. Michal Birner sehrál puk na Michala Bulíře, ten se drze natlačil před gólmana, kterého, ač tísněn Kevinem Klímou, překonal dloubáčkem do bližšího rohu.

Home Credit Arena se proměnila v hlasité bílé peklo, které hnalo své oblíbence k vyrovnání. A rozhodně k němu nebylo daleko. Poprvé byl blizoučko Michal Birner, ale v bezprostřední blízkosti touš netrefil. Tlak se stupňoval a fanoušci už se minutu před koncem zvedali ze sedaček, jenže Michal Bulíř rozvlnil ranou z kruhu jen boční síť. A když hradecký maskovaný fantom udržel také střelu Jaroslava Vlacha, bylo hotovo. Družina Tomáše Martince si domů odvezla dva mečboly. První z nich může proměnit již tuto neděli.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Matěj Chalupa 1 1 2 1 2
Bohumil Jank 0 1 1 1 0
Aleš Jergl 0 1 1 1 0
Petr Kalina 0 0 0 1 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 1 0 1 2 0
Jakub Lev 0 0 0 1 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Graeme McCormack 0 0 0 1 2
Oliver Okuliar 0 0 0 0 2
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 2
Jordann Perret 0 0 0 1 2
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Ethan Werek 0 0 0 0 0
Marek Zachar 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Matěj Machovský 60 24 1 23 95,83 0 0

Ohlasy k utkání

Fotogalerie

https://tv.isport.blesk.cz/video/8270363