Zápasy
ne 5.11.2023 | Šimon Zemánek | Foto: Hynek Haruda / HC Verva Litvínov

Dva góly Jaspera a čisté konto Bartošáka! Lvi zdolali Vervu 2:0

Zápasové menu

Hradečtí do reprezentační pauzy vstoupí se dvěma výhrami v řadě, po skalpu Motoru zdolali také druhý Litvínov, čímž ukončili jeho domácí neporazitelnost! Mountfield v úvodní části přečkal hned dvě dlouhé přesilovky soka pět na tři, za což byl odměněn ve druhém dějství po dvou trefách Evana Jaspera. Ve třetí třetině si Lvi výsledek už pohlídali a po týmovém výkonu, podpořeném skvěle chytajícím Patrikem Bartošákem, zapisují cenné tři body.

Trenérský štáb Tomáše Martince se pro tento zápas rozhodl držet známého sportovního přísloví – vítězná sestava se nemění. Mezi třemi tyčemi rovněž znovu naskočil Patrik Bartošák.

Atraktivní první třetina branku nenabídla

Úvod utkání byl ve znamení faulů, oba celky se stihly provinit proti pravidlům už v první minutě. Při hře čtyři na čtyři byli aktivnější domácí, maskovaný muž Východočechů pokryl bekhendové nahození Zileho, a ani následný závar Chemiků k úspěchu nevedl. Záhy se připomněli také Hradečtí, Christophe Lalancette dobře vyslal Petra Kalinu, jenž ze slotu trefil pouze hruď Matěje Tomka. Následně Slováka tvrdě prověřil další sváteční střelec – Bohumil Jank, druhý nejlepší gólman ligy podle vychytaných vítězství si poradil.

Opatrnější první minuty duelu byly zapomenuty, k vidění bylo vícero nepřesností a hodně se hrálo nahoru dolů. Otevření skóre jsme se málem dočkali v přesilovce Chezy, kdy ale paradoxně nejvíce zahrozili hosté. Oliver Okuliar skvělým výhozem našel Patrika Miškáře, který sám uháněl na Tomka, jenž však stačil střelu vyrazit ramenem. Vzápětí na druhé straně ani nejlepší střelec Litvínova z minulé sezony – Andrej Kudrna zblízka na Bartošáka nevyzrál.

Závěrečné část prvního dějství byla ve znamení hry v nerovnovážném počtu hráčů. Nejprve si vyzkoušel početní převahu Mountfield, i přes velký tlak spolu s několika kvalitními příležitostmi však druhá nejúspěšnější přesilovka soutěže neskórovala. Poté se role obrátily a domácí měli dvakrát k dispozici dlouhou početní výhodu pěti proti třem. Také obětavá trojice Lvů, za pomoci kvalitně chytajícího brankáře, tlak páté nejlepší přesilovky extraligy ustála.

Po dvou trefách Jaspera šel Mountfield do vedení

Premiérovou možnost prostřední dvacetiminutovky měl, i před zraky početné skupiny hradeckých fanoušků, kteří na sever Čech vyjeli spolu s fanklubem ve třech autobusech, Petr Koblasa, avšak z dobré pozice svůj devátý zářez ročníku nepřidal. Hned na to se hra začala často kouskovat, opět se znatelně zvýšil počet nepřesností, icingů a ofsajdů, naopak zajímavých příležitostí výrazně ubylo.

Vody tak rozvířil až čtvrtý nejproduktivnější hráč extraligy Ondřej Kaše, po dobrém individuálním průjezdu však svatyni soupeře netrefil. Nedáš, dostaneš – brzy tak udeřili Královéhradečtí. Po dobré pasáži v útočném pásmu si odražený puk, po nahození Filipa Pavlíka, našel Evan Jasper a z otočky jej pohotově ze slotu poslal po zemi ke vzdálenější tyči. Kanadský forvard se prosadil teprve podruhé v probíhajícím ročníku – 0:1. Devátý celek tabulky gól velmi nakopl a znovu se hnal dopředu.

Kvalitní útočná sekvence, jež zakončil nebezpečně tečovaným projektilem exchemik Giorgio Estephan, Tomek vyrazil betonem. Poté měla Cheza k dispozici přesilovku, kterou však druhé nejlepší ligové oslabení znovu přečkalo, následná početní výhoda na druhé straně už ale byla úspěšná. Nejprve se zkoumalo, zda po závaru u kasy touš nepřekročil brankovou čáru, ovšem sudí po zhlédnutí videa rozpažil. Skóre se tak měnilo osm sekund před druhou sirénou, kdy se znovu zblízka po zemi z otočky trefil Evan Jasper – 0:2. Asistence zapsali bývalí hokejisté Litvínova Giorgio Estephan a Ralfs Freibergs.

Lvi si už výsledek pohlídali

Dotahující Verva do finální periody vlétla aktivně, jenže se zanedlouho provinila proti pravidlům a do akce šla východočeská přesilovka. V ní ale zahrozil Ondřej Kaše, jehož pokus minul bližší tyč hradecké svatyně. Se zbytkem převahy už si procentuálně třetí nejlepší oslabení extraligy poradilo. Následně se o zvýšení náskoku chytře snažil David Šťastný, záhy i Aleš Jergl, ani jeden výpad ale úspěšný nebyl.

Na to Chemici dostali svého soupeře pod tlak, ovšem i tak si nedokázali vypracovat žádné výraznější příležitostí a s ostatními pokusy skvěle chytající Patrik Bartošák neměl problém. Tým zpod Bílé věže dobře kouskoval hru, navíc si přes celý zápas dokázal pomoct vyhraným buly, Severočechům začínal docházet čas. Kouč černožlutých Karel Mlejnek tak sáhnul ke hře v šesti hráčích v poli dvě a půl minuty před koncem. Ani v této herní situaci se ale domácím nevedlo o moc lépe.

Blízko k pojištění vítězství do prázdné klece byl nejdřív Šťastný, kterému se zakončit nakonec nepodařilo. Záhy také na hattrick útočil aktivní Evan Jasper, jenž těsně minul svatyni protivníka. V závěru ještě musel být ve střehu maskovaný muž hostí, Patrik Bartošák si však v tomto mači se vším poradil a po zásluze zapisuje třetí čisté konto sezony. Mountfield tak výhrou 2:0 potěšil značnou skupinu svých fanoušků, jež na zápas v rámci výjezdu přicestovala, a jistě ji dodal spoustu sil na zpáteční dlouhou cestu domů.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 0 0
Jan Eberle 0 0 0 0 0
Giorgio Estephan 0 1 1 0 2
Ralfs Freibergs 0 1 1 0 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 0
Evan Jasper 2 0 2 1 0
Aleš Jergl 0 0 0 0 0
Petr Kalina 0 0 0 1 0
Christophe Lalancette 0 0 0 0 2
Patrik Marcel 0 0 0 0 2
Patrik Miškář 0 0 0 0 2
Oliver Okuliar 0 0 0 0 2
Tomáš Pavelka 0 0 0 0 2
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 1 1 1 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
David Šťastný 0 0 0 1 0
Alex Tamáši 0 0 0 0 0
Marek Zachar 0 0 0 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Bartošák 60 31 0 31 100,00 0 0

Ohlasy k utkání