Zápasy
ne 1.9.2019 | Klára Petrásková | Foto: Frölunda HC

Cenný skalp švédského mistra. Hradec v CHL přetlačil Frölundu!

Zápasové menu

Švédské přesilovky versus hradecká hra pět na pět. Tak by se dalo shrnout gólové představení, které nedělní soupeři v Lize mistrů ukázali. Zatímco Východočeši třikrát udeřili z vyrovnaného počtu, parketou Frölundy byly přesilovky. Indiáni využili dvojnásobnou i klasickou a až do konce dýchali Lvům na záda, Hradec však těsný náskok ubránil. A mohl se radovat z cenné výhry!

Ze sestavy vypadl Petr Zámorský a došlo tak k přeskládání obranných řad, oproti minulému mači se na soupisce objevil bek Radim Šalda. Také v útočných řadách došlo ke změnám – Aleš Jergl se vyměnil v první, respektive třetí lajně s Rudolfem Červeným, místo Patrika Miškáře a Michala Dragouna zasáhli do hry Adam Kubík a Matěj Chalupa.

Domácí nevyužili přesilovku, skóre se neměnilo

Hradečtí načali klání aktivněji a hledali cestu k soupeřově bráně, v cestě jim ovšem stál domácí gólman. A to i při přečíslení, které měla na svědomí čtvrtá útočná lajna. Adam Kubík kombinoval s Matějem Chalupou a Oskarsem Cibulskisem, proti pokusu východočeského beka se ovšem přesunul Niklas Rubin.

Indiáni se snažili přejít do zakončení, jenže hradecká obrana pracovala vytrvale a Marek Mazanec neměl zprvu příliš práce. To se ale změnilo po chybce a rychlé šanci Samuela Fagema, proti níž se musel Mazanec bleskově přesunout a ránu vyrazit.

Právě tato šance Frölundu nabudila a úřadující švédský mistr dostal svého soka pod tlak, obrana Mountfieldu však situace ustála. A stejně se stalo také při přesilovce Indiánů, kterou domácí v gól neproměnili a do kabin se šlo za počátečního stavu 0:0.

Góly, přesilovky, šance a také těsné hradecké vedení

Východočeská nedisciplinovanost vyústila na startu druhé části v další dva tresty a především v prvním oslabení stálo při Mountfieldu i štěstí. Nejprve totiž Ryan Lasch nedokázal nadvakrát z dobré pozice překonat Mazance, při další nepřehledné situaci dokonce pomohla hostujícímu muži v masce branková konstrukce. Naopak v druhém oslabení měli příležitost z přečíslení Rudolf Červený s Matejem Paulovičem, akce ale ztroskotala na nepřesné nahrávce.

Přestože Frölunda byla střelecky aktivnější a další možnost otevřít skóre promarnil v polovině duelu Max Friberg, byl to Hradec, kdo se nakonec radoval jako první. Aleš Jergl neohroženě nalétl do domácí rozehrávky, ukořistil puk a svižnou stahovačkou do bekhendu překvapil švédského strážce svatyně – 0:1. A gólová nálada nabrala ve Švédsku na obrátkách.

Nejprve nebyl Frölundě uznán gól Jacoba Moverareho, a to pro bránění brankáři v zákroku. Chvíli nato už vedli Lvi 2:0, když Philip Samuelsson plácl u levého mantinelu do puku a Rubin přes clonícího Lukáše Cingela nic neviděl. Vzápětí sudí udělili dvěma hostujícím hráčům dvouminutové tresty a v dvojnásobné švédské přesilovce procpal kotouč kolem levé tyče Rhett Rakhshani, jenž ještě před přestávkou snížil na 1:2.

Indiáni dotírali, Mountfield však těsný náskok ubránil

Už ve 42. minutě si hosté mohli vzít dvoubrankový náskok zpět, zaskvěl se ale Niklas Rubin. Ten se parádně přesunul proti volnému Mateji Paulovičovi a nepovolil úspěch z dorážky ani Rudolfu Červenému. To ale nakonec nemuselo Hradecké mrzet, protože po dalším ubráněném oslabení vytáhli třetí zásah.

Střela Oskarse Cibulskise se odrazila na připravenou hokejku Lukáše Cingela, jenž dopravil bez zbytečných průtahů touš kolem betonu do klece – 1:3. Východočeši se nechtěli pouze pasivně stáhnout do obrany, a tak se Frölunda musela mít na pozoru i při ráně Mislava Rosandiče, jenž si sjel od modré čáry až do dobré pozice v mezikruží.

Čas ubýval a Indiáni začali spřádat plány na závěrečný tlak, napomohla jim k tomu další přesilovka. Ta totiž domácím sedla a přinesla zdramatizování duelu. Jacob Moverare vypálil z vrcholu mezikruží a puk se odrazil k levé tyči, kde jej sebral Rhett Rakhshani a vykřesal Frölundě šanci na body – 2:3. Ty ale definitivně pohasly s parádním zákrokem Marka Mazance při domácí power-play a následné závěrečné siréně. Hradec porazil úřadujícího mistra CHL 3:2 a zapsal tři body do tabulky!

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Maris Bičevskis 0 0 0 0 0
Oskars Cibulskis 0 1 1 3 0
Lukáš Cingel 1 0 1 2 0
Rudolf Červený 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 2
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 1 0 1 1 0
Adam Kubík 0 0 0 0 2
Richard Nedomlel 0 0 0 0 2
Matej Paulovič 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 2
Radovan Pavlík 0 1 1 2 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 1 2
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Philip Samuelsson 1 0 1 1 0
Radek Smoleňák 0 0 0 1 2
Radim Šalda 0 0 0 2 0
Tomáš Vincour 0 2 2 2 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 0 2 30 93,75 0 0

Ohlasy k utkání