Preview k zápasu
so 31.8.2019 | Adam Kodet

Druhá část tripu, Hradec vyzve v CHL giganta z Göteborgu

Jen co hradečtí hokejisté opustili široký led v Cardiffu, museli se sbalit a okamžitě je čekal další dlouhý přesun. Cílovou destinací se tentokrát stala švédská metropole Göteborg, která je kromě jiného sídlem klubu Frölunda HC. Indiáni si v Lize mistrů vybudovali renomé klubu, který neprohrává, proto Lvy rozhodně nečeká jednoduchá práce. Oba celky v úvodních duelech zaváhaly a i proto se dá očekávat tuhý boj o cenné body do tabulky.

Po nevydařeném vstupu do letošního ročníku CHL se slova ujal elitní hradecký bek Petr Zámorský. „Byl to těžký zápas. Soupeř měl kvalitní tým a hrál dobrý hokej. Spousta hráčů prošla americkými soutěžemi nebo ruskou ligou,“ vrací se ještě jednou k duelu s Ďábly z Cardiffu. Ti Lvy rozhodně v soubojích nešetřili, což potvrzuje i zlínský rodák. „Hráli tvrdě, ale nic strašného. Mají v týmu kluky z Kanady a Ameriky, kteří se tímto stylem vyznačují. Všechno ale bylo v duchu fair-play, zkrátka hráli dobře,“ chválí výkon prvního soupeře ve skupině.

Kromě cizího prostředí si Hradečtí museli zvykat především na dost odlišné rozměry ledové plochy. „Led byl hodně široký, ale mně osobně to nevadí. A hlavně se na to nemůžeme vymlouvat, zase takový rozdíl o několik metrů to nebyl,“ odmítá zadák výraznější vliv tohoto faktoru na vývoj utkání. Zato hra v nestandardním počtu hráčů a zejména dvojnásobné přesilovky výsledek zajisté ovlivnily. „Takové šance se musí využívat, oni z toho gól dali, my ne. Ale nemůžeme deset minut v třetině hrát v oslabení. To bylo strašně moc a bere nám to síly,“ žehrá člen první obranné řady.

Mountfield cestoval do hlavního města Walesu s mezizastávkami v Praze a v Londýně, i dlouhý přesun se mohl na výkonu podepsat. „Není to úplně ideální předzápasový režim, ale je to až druhořadé a nějaký větší vliv by to na náš výkon mít nemělo,“ nehledá český reprezentant výmluvy. Lvi už v neděli nastoupí k dalšímu duelu a hlavním bodem v něm bude vyvarovat se vyloučení. „Do dalšího zápasu musíme hlavně zlepšit disciplinovanost a doufáme, že předvedeme lepší hru,“ věří.

V Göteborgu už bude mít celý mančaft poněkud více času na aklimatizaci. „Cestujeme už v sobotu a celou neděli budeme trávit ve Švédsku. Před zápasem si stihneme i lehnout, takže tam se už vůbec nebudeme mít na co vymlouvat,“ pochvaluje si ofenzivní obránce. I slovutná Frölunda v prvním utkání klopýtla, což může lehce zamávat s postupovými ambicemi. „Po prvním zápase ve skupině se těžko nějak kalkuluje. Budeme se snažit v neděli odehrát co nejlepší zápas a nějaké body tam urvat. Chceme napravit dojem z pátečního zápasu,“ slibuje fanouškům Petr Zámorský.

Indiáni vládnou domácí soutěži i Evropě

Hradec si nemohl přát do základní skupiny Ligy mistrů exkluzivnějšího soupeře. Vždyť Frölunda jen jednou z pěti ročníků nepronikla do finále soutěže a třikrát ji dokázala vyhrát. V premiérové sezóně CHL podlehli Indiáni ve finále rovněž švédskému celku Luleå HF, v dalších dvou letech si poradili jak s Kärpätem Oulu, tak s pražskou Spartou. V ročníku 2017/18 ztratila Frölunda ve skupině pouze bod, ale hned v osmifinále těsně nestačila na Liberec. Loni se ale triumfem nad Mnichovem vrátila tam, kam patří, tedy na evropský trůn.

Domácí nejvyšší soutěž hraje Frölunda HC nepřetržitě od roku 1995, ale hokej se ve švédském přístavním městě hraje už od roku 1938. Pod různými názvy slavili Indiáni celkem pět domácích titulů, čtyř z nich se fanoušci dočkali už v tomto tisíciletí. Na tom nejčerstvějším ještě ani nestihly zaschnout otisky prstů, Frölunda je totiž úřadujícím švédským šampionem. Domácím svatostánkem je Scandinavium Arena o kapacitě přes 12 tisíc diváků, která už v minulosti pamatuje světová mistrovství v hokeji, krasobruslení či házené, ale i mezinárodní klání v atletice, plavání či dokonce finále tenisového Davis Cupu.

„Letos hrajeme proti týmům, se kterými jsme v Lize mistrů ještě nehráli. Těšíme se na to a bude to pro nás velká výzva.“

Generální manažer Fredrik Sjöström (o skupině H)
Joel Lundqvist
Stálice v dresu Indiánů letos načíná 17. sezónu. V týmu zastává roli kapitána, stejně jako ve švédské reprezentaci.

Na soupisce Frölundy hlavně domácí hráči

V kádru Indiánů najdeme pouze šest hráčů, kteří nemají švédské občanství, jedním z nich je i Američan Ryan Lasch, který byl loni se 40 asistencemi nejlepším nahrávačem celé SHL a nasbíral nejvíc bodů z celého týmu Frölundy. Lasch byl navíc neproduktivnějším hráčem loňského ročníku CHL, stejně jako v roce 2016, a s 69 body vede historické bodování Ligy mistrů. Nejlepším střelcem švédské ligy byl loni čtyřiadvacetiletý Victor Olofsson, který soupeřům nasázel 27 branek.

Největší osobností týmu je kapitán Joel Lundqvist, který za Indiány odehrál celkem 727 utkání a v letošní sezóně zřejmě překoná letitý rekord Ronnieho Sundina (739). Lundqvist, dvojče slavného gólmana Henrika, startoval na sedmi světových šampionátech a doma mu visí tři zlaté medaile. Slabším místem týmu by mohl být gólmanský post, Johan Mattson totiž loni s úspěšností 91,4 % nepatřil ani do první desítky SHL, záda mu letos kryje poměrně nezkušený Niklas Rubin.

TOP 3 důvody, proč sledovat zápas proti Frölundě:

  • 1. Trojnásobný mistr CHL a úřadující švédský šampion
  • 2. První konfrontace se švédským celkem v rámci CHL
  • 3. V týmu několik švédských, ale i norský a finský reprezentant