ne 27.9.2020 | Lukáš Foff

Drama neporažených rozhodl v kuriózních nájezdech Kelly Klíma

Dvě třetiny se hrálo prakticky bez gólů, ten jediný vstřelil ve druhé části Jiří Průžek a Liberec zaslouženě vedl, jenomže do poslední periody vstoupil jiný Hradec a utkání nabralo parádní spád. Nakonec domácí dvakrát srovnali skóre a zásluhou Jakuba Lva ještě necelé čtyři minuty před koncem vedli, pak ale zápas do prodloužení a následných samostatných nájezdů poslal Radan Lenc. V nich sudí uznal Grígerovi kuriózní nájezd, ale domácí i tak vyhráli.

Hradecký tým třikrát v řadě zvítězil, takže trenéři neměli žádný důvod míchat se sestavou. Zajímavostí bylo, že také liberecká sestava byla naprosto totožná oproti poslednímu duelu.

Liberečtí byli nebezpečnější, ale Mazanec zářil

Hradec nastoupil na Severočechy velmi odvážně a hned na konci první minuty si vybojoval přesilovou hru. V té měl nejprve dobrou šanci Vladimír Růžička, jehož střelu z mezikruží vykryl Kváča, ale jinak v oslabení více hrozili Tygři. Radan Lenc v samostatném úniku ale ztroskotal na betonech Marka Mazance. Hosté oslabení přečkali bez problémů a pak byli lepším týmem.

V šesté minutě Šír nadvakrát z brankoviště neprocpal puk za skvělého domácího brankáře. O dvě minuty později zas absolutně bez problémů projel hradeckou obranou Rosandič a Mazanec jej zastavil jen za cenu faulu. Liberečtí ukázali domácím, jak by měla vypadat přesilovka a téměř celé dvě minuty Mountfield mačkali. Bomby Šmída a následné dorážky ale opět skončily jen ve výstroji vynikajícího Mazance.

Hradec si sice vybojoval ještě jednu přesilovku, protože v šanci byl faulován Cingel, ale v té si nevypracoval absolutně žádnou šanci. Domácí ale zlepšili defenzívu, takže ubylo příležitostí i na druhé straně. Ojedinělou tutovku si vypracoval díky své rychlosti Jordann Perret, ale Kváčovu branku minul. V poslední minutě ještě fauloval kolenem Lev, takže Liberec šel do druhé části s početní výhodou.

Tygři se zaslouženě dostali do vedení

Výhodu jednoho muže v poli navíc sice nezužitkoval, ale o dvě minuty později si to mohl zopakovat. Ani v této přesilovce se však hosté nedostali do žádné nebezpečné příležitosti, ale udeřili krátce po ní. V čase 26:05 ještě Mazanec zlikvidoval šanci Grígerovi, ale o dvě vteřiny později inkasoval. Po buly se kotouč dostal rychle na osu k Jiřímu Průžkovi, který pohotovou střelou pod betonem otevřel střelecký účet zápasu.

Vzápětí neměl daleko k vyrovnání Jakub Orsava, ale Petr Kváča po delší době ukázal, že je připraven čelit hradeckým střelcům. Co však Hradci absolutně nešlo, byly přesilové hry. Liberec v oslabení měl více šancí jak při hře 5 na 5, což potvrdil Filippi, který od poloviny hřiště uháněl sám, ale Mazance opět nevymíchal. Pak měli Severočeši dokonce dvojitou přesilovku, ale i v té čaroval gólman domácích.

V posledních několika minutách se víc pošťuchovalo a strkalo, než hrálo. Hodně to mělo na svědomí to, že Hradečtí se více tlačili do brankoviště. Všechno začal Jergl a po něm se pak přidali i Lev a Kelly Klíma. Hosté svého gólmana srdnatě bránili, což vedlo k jedné strkanici za druhou. Další gól už však diváci v ČPP Aréně ve druhé části neviděli.

Lvi se neuvěřitelně zvedli a sahali po vítězství

Vladimír Růžička se svými kolegy na lavičce proházeli složení útočných formací a hned od začátku třetí třetiny to bylo znát. V čase 41:50 bylo v Hradci vyrovnáno, protože Hronek signálem po buly vybídl Aleše Jergla a ten chladnokrevně trefil vikýř. Severočeši se ale nehodlali s vyrovnaným stavem smířit a ve 47. minutě potrestali chybu hradecké obrany, když zůstal úplně volný Michal Birner, který zametl puk za tyčku – 1:2.

Po 69 sekundách ale bylo opět srovnáno. Jérémie Blain z pravého rohu nacentroval před bránu a ze svého oblíbeného místa propasíroval puk do brány Radek Smoleňák. Lvi přebrali taktovku a hráli skutečně velmi dobře. V dobré šanci se objevil Perret, ale na Kváču si tentokrát nepřišel. V 51. minutě ale propukla hradecká hala v jásot, neboť krásný pas od Růžičky přetavil v neuvěřitelnou bombu k tyči Jakub Lev a poprvé poslal domácí do vedení.

Bílí Tygři přeřadili a mačkali Hradec, co to dalo. Mazanec se svými spoluhráči všechno likvidovali a navíc při nich stálo štěstí, když v 54. minutě plachtící puk trefil pouze tyčku. Přesto však hosté, a nutno říct, že zaslouženě, srovnali. V 57. minutě pálil Radan Lenc a Michal Bulíř možná ani nevěděl jak, ale tečoval puk mimo dosah Mazance. V posledních minutách už žádný střelec gólmany nepřekonal, takže se šlo do prodloužení.

Kuriózní gól Grígera nakonec Hradec nepoložil

Prodloužení nabídlo přesně takový hokej, jaký se od těchto dvou týmů očekával. Hrálo se velmi rychle a aktivně a šance měla obě mužstva. Nejprve Jelínek nastřelil tyč a Mazanec se poté výborně zorientoval, na druhé straně zase v samotném závěru Perret spálil tři šance během 15 vteřin a při té poslední dokonce minul úplně prázdnou libereckou bránu.

Nájezdy začaly a nic nenasvědčovalo tomu, že bude tisícovka diváků svědky málo vídané události. Ve druhém nájezdu totiž jel Dávid Gríger a trefil Mazancovu výstroj, od které se puk odrazil do výšky a dopadl před brankoviště. Sudí v tu chvíli rozpažil a hradecký brankář se přestal soustředit, jenomže kotouč dopadl na hranu a doskákal za brankovou čáru. Protesty domácích, že gólman byl ovlivněn gestem rozhodčích, nepomohly, a tak se po několika minutách pokračovalo za stavu 1:0 pro Liberec.

Celá ČPP Aréna se v tu chvíli semkla a stála za domácími hráči, kteří se také zdravě nabudili. Na 1:1 srovnal střelou mezi betony Vladimír Růžička, následně tyčky trefili Lukáš Cingel a Petr Jelínek a v poslední sérii nádhernou peckou přímo do horního růžku rozhodl Kelly Klíma. Mountfield HK tak zůstává nadále neporažen a tabulku extraligy vede o čtyři body.