st 26.4.2023 | Adam Kodet

Druhý finálový triumf! Machovský nulou poslal sérii zpět do Třince

Ne, ještě zdaleka není konec! Hradec potřetí v letošním play-off čelil vyřazení a konci sezóny a i do třetice vyhrocený moment zvládl, stylově výsledkem 3:0. Patrik Miškář zaznamenal třetí vítězný gól ve vyřazovacích bojích, Matěj Machovský zavřel bránu a celý Mountfield se naposledy vydá do Slezska, kde bude bojovat o ultimativní sedmý mač.

Jak už se stalo ve finále nepsanou tradicí, sestava oproti minulému utkání doznala lehkých kosmetických změn. Volno dostal Marcel a místo něj se vrátil do čtvrté formace Pilař. Kapitán Smoleňák pak figuroval v zápise jako třináctý útočník.

Mountfield začal svižně a poprvé ovládl první dějství

Zatímco v ostatních finálových kláních museli fanoušci na branku poměrně dlouho čekat, v tom pátém to bylo právě naopak. Hradec začal velmi aktivně, rozvířil vody před Kacetlem a nejlépe se to povedlo Patriku Miškářovi. Ten využil zmatků v třinecké obraně, vyjel před bránu, zakvedlal s pukem a poslal ho mezi brankářovy betony. Mountfield nadále motal soupeře v útočném pásmu a v dobré možnosti se ocitl před odkrytou bránou Rosandič, jenž byl na poslední chvíli zablokován. Domácí ale začali drtivým tlakem tak, jak si předsevzali.

Lvi excelovali ve všech herních činnostech – odebírali soupeři puky, přesně rozehrávali a když se ocitli v oslabení, v podstatě nepustili Oceláře k žádné kombinaci nebo nebezpečné akci. Slezané byli evidentně zaskočeni energií, která z Východočechů doslova sálala. Navíc jistota vyzařovala i z Machovského v bráně, který veškeré kotouče po třineckých střelách s přehledem podržel a nepřipouštěl komplikace.

Třinec lehce nestíhal v rychlosti, o to víc ale přitvrdil. Znát to bylo v počtu střetů, osobních soubojích a hitů, po kterých přeci jen přišlo pár hradeckých ztrát a zajímavých ran soupeře. Třeba když od modré natáhl Smith a pro něj smolně trefil spoluhráče do brusle, jinak by možná puk mířil do brány. Před koncem třetiny ještě došlo ke konfliktu mezi Lvem a Hudáčkem, který neunesl pár ran, které schytal od soupeře, a hodně zle se po hradeckém centrovi ohnal nohou. Kolem bran se ale nic podstatného nestalo, a tak Hradec ve finále poprvé vyhrál první třetinu.

Pliař v přečíslení navýšil vedení

Úvod druhého dějství se odvíjel podobně jako v tom prvním, Hradec rychle prošel do útoku a držel se před Kacetlem až do momentu, kdy vystřídal Lev ve čtvrté lajně a zdálky minul poloodkrytou klec po přihrávce zpoza klece. Pak emoce rozvířila několikrát posunutá třinecká branka, rozhodčí však všechny aktéry umravnili a drželi opratě zápasu pevně v rukách.

Hradec nadále těžil ze svého svižného pohybu, dobře to bylo vidět při akci Zachara ve 28. minutě. Rozjel turbo, neomylně proklouzl podél hrazení a neservíroval puk Klímovi do tutové šance. Kacetl však předvedl parádní přesun a byl přesně tam, kam hradecký útočník mířil. Oceláři však v celém play-off mistrně zvládají taktiku „povolit a přitáhnout.“ V momentě, kdy to soupeř nejméně čeká, najednou celé mužstvo zatáhne a Hradec najednou dobré dvě, tři minuty nemohl ani vyhodit, natož vystřídat. Jeho branka však stále odolávala.

Oceláři ale postupně chytali slinu a tlačili se za vyrovnáním. Hodně blízko byl Čukste, který si efektní kličkou povodil McCormacka, sám před bránou však narazil do zdi jménem Machovský. A právě lotyšský bek byl hlavním hrdinou následující gólové situace. Vyhořel ve středu hřiště, dopustil přečíslení dvou na jednoho, které po přihrávce Okuliara a tlaku do brány zužitkoval další z odchovanců Radek Pilař. Stav před třetí dvacetiminutovkou byl tak pro hradecké barvy více než nadějný.

Třinec pálil šance, Zachar jistil výhru

Po úvodním buly se hra oproti zaběhlým pořádkům výrazně otočila, čemuž samozřejmě nahrávalo skóre. Slezané začali tlačit a nepříjemně často operovali s pukem kolem Machovského, na druhou stranu Mountfield netypicky čekal na brejky. Jeden přišel po pěti minutách, kdy rychlonožky Zachar a Perret ujeli všem strážcům a řítili se sami vstříc Kacetlovi. Zachar zvolil velmi nečekaný pas zblízka před prázdnou bránu, jeho francouzský kolega na něj však těsně nedosáhl.

Poprvé v sérii se Oceláři ocitli v situaci, kdy před koncem zápasu museli dohánět manko, které bylo stále dvougólové. Příliš jim tato skutečnost nevyhovovala a bylo vidět, že když nejsou na koni a dostanou se pod tlak, také oni vyrábějí nečekané chyby a dopouští se nepřesností. Po jedné z nich v obraně Lalancettova střela málem obloučkem přepadla přes Kacetlovo rameno, třinecký brankář ale stihl zareagovat a puk přikryl, než tento stihl překročit brankovou čáru.

Nejhůře bylo Mountfieldu v poslední pětiminutovce, protože na jejím startu dostal Třinec možnost početní výhody. V ní se ale na jednoznačnou cenu pro hráče zápasu nominoval Machovský, který po několikerých dorážkách chytil minimálně tři jasné góly. Jednou mu pomohla i tyč, což potvrdil i videorozhodčí. Dvě a půl minuty před koncem třetiny to Třinec zkusil bez gólmana v šesti, ale v podstatě okamžitě prudký Okuliarův pas zpracoval Marek Zachar, jenž si za svou aktivitu vysloužil pojišťující branku. Podruhé v sérii se tak Lvi vydají bojovat do Slezska, šestý zápas se hraje v pátek ve WERK Areně.