po 9.11.2020 | Lukáš Foff | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Fyzická hra Vítkovic na Hradec platila, Lvi poprvé v sezóně padli

Restart sezóny hradeckým hokejistům nevyšel. Východočeši se sice dvě minuty po začátku zápasu dostali zásluhou Jordanna Perreta do vedení, jenomže o to ve druhé třetině po zásluze přišli. Vítkovice hrály velmi důrazně, střílely z každé pozice a i když Marek Mazanec předváděl skvělé zákroky, dvakrát kapituloval, což domácím stačilo na jejich první plný bodový zisk v letošním ročníku. Hradec naopak našel svého prvního přemožitele, se kterým se ale ve středu potká znovu a bude mu moci vše vrátit.

Hradečtí trenéři mohli po čtyřicetidenní pauze bez zápasů poslat do boje téměř nejsilnější možnou sestavu. Vinou zranění totiž scházel pouze Bohumil Jank. Na utkání se stihl připravit i Filip Hronek, který ještě v neděli, a navíc premiérově jako kapitán, vedl českou reprezentaci v duelu s Ruskem.

Začátek vyšel Lvům náramně, z první šance skórovali

Do souboje s Riderou vlétli Východočeši možná až nad očekávání dobře. Nejprve zvládli kratičký tlak domácích ve své třetině a poté se rozjeli do protiútoku. Filip Hronek posunul na Jordanna Perreta, který se v čase 2:01 prosadil střelou do bližšího rohu z pravé strany kluziště – 0:1. Hostující brankář Dolejš zřejmě neměl úplně čisté svědomí.

Ostravané se snažili na nepříznivý stav okamžitě zareagovat, ale jejich občasné výpady kontrolovala hradecká obrana či Marek Mazanec. Ten musel vytáhnout několik velmi dobrých zákroků proti Krenželokovi, Polákovi či Poláškovi, ale poradil si se všemi znamenitě. V 11. minutě naopak mohl navýšit své vedení Mountfield HK, protože Smoleňák z velké blízkosti poslal puk jen do tyče Dolejšovy brány.

Ani jeden z týmů neměl výrazný tlak, ale více šancí si vypracovávali domácí, kteří hradeckého brankáře často pořádně trápili. Mazanec občas musel zasahovat nadvakrát, ale jeho lapačka byla vždy na správném místě. Na konci první části vypálil obrovskou bombu Filip Pavlík, ale nastřelil jen svého jmenovce Radovana a neujala se ani rána Blaina. První dvacetiminutovka tak skončila 0:1.

Vítkovice skóre zaslouženě otočily, Mazanec i tak čaroval

Druhá třetina začala pro Hradec opět velmi dobře, protože dostal výhodu první přesilové hry v zápase. Tuto možnost ale nezužitkoval vůbec dobře, což se však dá říct také o Moravanech, kteří také v početní výhodě neexcelovali. Jenomže ve 28. minutě se jim podařilo už z několikáté rychlé akce v zápase srovnat. Kapitán Ridery Roman Polák dostal puk na hokejku a trefil se naprosto přesně do horních pater brány – 1:1.

Domácí byli jasně lepší a z každé pozice stříleli na Marka Mazance. Rostislav Marosz byl v utkání hodně agilní, ale jeho pokus z 32. minuty hradecký brankář zpacifikoval. Hrálo se poměrně tvrdě, protože rozhodčí nastavili benevolentní metr, což přesně vyhovovalo Romanu Polákovi, který několikrát sroloval hradecké hráče u mantinelu. Ve 36. minutě dostal Mountfield možnost přesilovky, ale po 16 vteřinách fauloval také Orsava, takže se šlo do čtyř na obou stranách.

Tento počet dlouho seděl lépe hostům, kteří pomocí bratrů Klímových či Radovana Pavlíka s Petrem Zámorským létali po ledě, ale nakonec to byli Vítkovičtí, kteří se radovali z gólu. V čase 36:51 nahrál Vojtěch Polák před bránu a Jan Hruška procpal puk u bližší tyče za Mazance. O chvíli později mohlo být se Lvy ještě hůř, protože hradecký brankář zlikvidoval samostatný únik a přežil i tvrdou srážku s Janem Schleissem. Za 40 minut hry šlo na Mazance dokonce 32 střel, ze kterých pustil za svá záda pouze dvě.

Vítkovickým defenzivní strategie ve třetí třetině vyšla

Vladimír Růžička starší tradičně přeházel nefunkční útoky na ledě a očekával, že tím dodá týmu impulz do třetí třetiny. To se částečně povedlo, jenomže to bylo způsobeno i tím, že domácí hodlali svůj jednobrankový náskok především ubránit. I tak ale občas vystrčili růžky a Mazanec stále musel dávat velký pozor.

První polovina třetiny se odehrála prakticky na jeden zátah bez přerušení. Nakonec v 51. minutě vyhodili Moravané na icing a raději si vzali oddechový čas, protože toho měli tak akorát. Hradec se snažil a pomalu se dostával do tlaku, jenomže pak přišel ostrý hit domácího hráče a Filip Hronek si neodpustil několik slov k rozhodčím, kteří mu na oplátku napařili dvouminutový trest.

Hradecký finiš tak byl o dvě minuty zkrácen, ale přesto zbývalo ještě pět minut na srovnání skóre. Hosté se snažili, Perret střílel z dobré pozice, Blain pálil od modré čáry a na brankovišti kus práce tradičně odváděl Radek Smoleňák. V poslední vteřině navíc Orsava svojí tečí jen těsně minul poloprázdnou bránu. Puk však za záda Dolejše nikdo z Hradeckých neprocpal, takže Vítkovice vybojovaly svoje první tříbodové vítězství v této sezóně a Mountfield HK naopak zapsal první porážku.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -2 0
Filip Hronek 0 1 1 -1 2