ne 7.11.2021 | Tomáš Kalas | Foto: Ladislav Adámek / HC Dynamo Pardubice

Heroický závěr a hattrick Ahtiho Oksanena. Hradec otočil derby!

Derby v Pardubicích pro Lvy nezačalo vůbec dobře. Po 12 minutách totiž svítil na kostce v pardubické aréně stav 2:0 pro domácí. Hradec sice snížil v přesilovce zásluhou finského útočníka Ahtiho Oksanena, jenže srovnání stavu dlouho nemohlo přijít. Když už to vypadalo, že si Dynamo odnese z duelu tři body, tak to v samotném závěru do ruk vzal opět Oksanen s Patrikem Lamperem a v čase 59:45 to bylo 3:3. Právě finský šikula byl nakonec hrdinou celého utkání. V prodloužení dokonal hattrick a Hradec slaví – 4:3 po prodloužení!

Po pátečním představení na domácím ledě neměli trenéři sebemenší důvod do sestavy zasahovat. Páté utkání v řadě tak začínal v brance Henri Kiviaho, Radim Šalda si upevnil místo v obraně a nastupoval v druhé řadě s Filipem Pavlíkem.

Na dvě branky Dynama reagoval Hradec snížením

Derby mělo říz už od prvního buly a po 12 sekundách se hned vylučovalo, za hrubost šli shodně ven Smoleňák s domácím Mikušem. Právě v herní situaci 4 na 4 padl úvodní gól utkání, Dynamo na něj nepotřebovalo ani minutu. David Cienciala na levé straně ujel a vytvořil tím přečíslení 2 na 1, které nad lapačku přesouvajícího se Kiviaha uklidil Robert Říčka.

Po očekávaném náporu Pardubic se hra srovnala a tempo vůbec nezpomalovalo. Lvům se dařilo hrozit zejména skrze druhou útočnou lajnu, jak Kevin Klíma, tak Aleš Jergl ale své šance nedokázali přetavit ve srovnávací zásah. Těsně před první komerční přestávkou byl v další tutovce Orsava, sám z mezikruží ale nastřelil jenom Frodla v pardubické brance. Pro Hradec bylo ještě hůře v čase 11:05. Blain nedokázal po vhazování ve vlastním pásmu vyhodit, Kousal toho hned využil a nahodil před branku. Anthony Camara se jako první na puk dostal a zasunul jej za záda Kiviaha.

Jenže Lvi mají ve svých řadách Ahtiho Oksanena, který zavelel ke snížení ve 13. minutě. Po vyloučení Frodla za zdržování hry Blain nejprve zabránil pardubickému přečíslení 2 na 1, aby posléze z útočné modré posunul kotouč na finského snajpra a domácí gólman byl bez šance. A když se Říčka se podruhé do listiny střelců nezapsal, Hradec nevyužil v posledních dvou minutách přesilovku, tak se šlo do kabin za stavu 2:1 pro Dynamo.

Hradec byl po druhé třetině v dvoubrankové ztrátě

Prostřední dvacetiminutovku otevřel Hradec velkým náporem na soupeře. Zejména pasáž okolo 25. minuty byla pro Dynamo hodně perná, Lvi však nevytěžili nic z toho, že pardubičtí hráči vyhazovali kotouče jenom do středního pásma. Daleko od druhého gólu Hradce nebyl Koukal, v nadějné pozici ale minul. Postupem času se sice hra srovnala a domácí se dostávali do vlastní útočné třetiny, ani jeden tým si ale nevytvořil tutovou šanci.

Přesto to však byli hosté, kteří stále měli mírně navrch. Zajímavě vypadala i rychlá akce, na jejímž konci stál Smoleňák, z mezikruží ale trefil jenom obětavě blokujícího obránce. Blokování střely si vyzkoušel i Jordann Perret, kterého Košťálek v 32. minutě zblízka napálil na kotník a francouzský útočník kvapně odjel v bolesti na střídačku. Skvělý zápas pokračoval a na startu 35. minuty šel po obhození obránce sám na branku Anděl, parádně ale dozadu hrábl Jank a čistým způsobem útočníkovi Dynama sebral kotouč z hole.

Domácí se ale do dvoubrankového trháku dostali zpět i tak. Pomohlo jim k tomu druhé vyloučení Smoleňáka v utkání, tentokrát za nedovolené bránění. Cienciala sice ve vyložené šanci trefil místo odkryté branky jenom boční síť, tlak jižních sousedů ale pokračoval a Anthony Camara po přihrávce z první propálil Kiviaha mezi betony. Po druhém vzájemném vyloučení za hrubost pro Nakládala a Kevina Klímu měli hosté osm sekund před koncem možnost se znovu dotáhnout na jednu branku, ale Orsavův pokus z levého kruhu vyčapal Frodl, následnou dorážku zastavil Jerglovi Robertson.

Vabank v závěru vynesl Hradci srovnání

Ve třetí třetině to bylo rozdáno jasně, Hradec musel tlačit na pilu a hrát s větším rizikem, pokud si chtěl dovézt z Pardubic alespoň bod. Pomoct si mohl početní výhodou po vyloučení Musila, ale 120 sekund v nerovném počtu domácí přečkali. Čas se povážlivě Mountfieldu krátil, navíc Pardubice utkání relativně kontrolovaly a šly za tříbodovým ziskem.

Když byl na začátku 54. minuty vyloučen Jergl za podrážení, téměř desetitisícová návštěva už v aréně pomalu slavila. Hosté ale oslabení ubránili a v momentě, kdy se na konci 57. minuty vydal Perret do úniku, fanoušci Lvů věřili, že z toho bude ještě drama. A ono bylo! Mikuš zezadu zahákoval francouzského rychlíka, proto bylo nařízeno trestné střílení. K němu se rozjel Kelly Klíma, puk mu ve finální fázi ale sjel z hokejky a zakončení šlo jenom do mantinelu.

I tak ale Hradečtí nic nebalili. Trenér Martinec si hned vzal time-out a odvolal tři minuty před koncem gólmana. Hra v šesti se vyplatila týmu zpod Bílé věže poprvé v čase 57:23, McCormack posunul z modré na pravý kruh Ahtiho Oksanena, který neměl se zakončením žádný problém a snížil. To však nebylo všechno a hostující sektor fanoušků explodoval radostí v čase 59:45. Kevin Klíma nahrál na vrcholky kruhů svému dvojčeti, jehož tvrdou bombu tečoval mimo dosah Frodla Patrik Lamper. Bylo tak jasné, že o vítězi derby rozhodne až prodloužení!

Oksanen v prodloužení dokonal hattrick a obrat

Prodloužení nemělo příliš dlouhého trvání, celek z města dostihů sice častěji držel kotouč, Lvům stačil ale jeden výpad na obrat. Ahti Oksanen zpoza branky po levém křídle ujel s Lalancettem do brejku 2 na 1 a ačkoliv nasměroval přihrávku na protější stranu jenom do Nakládalovy hole, příhodný odraz nabídl předsezónní posile dorazit do odkryté branky, což nebyl žádný problém. Právě jeho hattrick tak nakonec pomohl Hradci zvrátit nepříznivý stav a další den se bude hokejistům Mountfieldu vstávat krásně, neboť si z derby odvezli dva body po výhře 4:3 v prodloužení!