ne 20.10.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Hradec Berany dvojnásobně přestřílel, nakonec padl 5:6

To, co zpočátku vypadalo jako klidné utkání obran, se během šedesáti minut změnilo v gólové hody. V průběhu prostřední třetiny padlo šest gólů a Hradec rázem prohrával o dvě branky, což Mazance vyhnalo až na střídačku. Ve třetí třetině však Východočeši dokázali zabojovat a pár minut před koncem se díky využité power-play dostali na dostřel. Vyrovnat ale už nedokázali a z nedělního zápasu vyšli bodově naprázdno.

Hradečtí trenéři se před nedělním utkáním drželi známého hesla, že vítězná sestava se nemění. Proti Zlínu tak Východočeši naskočili v totožném složení jako v Olomouci, včetně Marka Mazance v brankovišti.

Prvních dvacet minut přineslo po gólu na každé straně

Už od začátku utkání měli Hradečtí dobrý pohyb a drali se do útoku. Berani si však dobře pokrývali prostor před svým gólmanem a sami byli v útočné třetině nebezpeční. První výraznější šanci si připsal Zámorský až po čtyřech minutách hry, kdy si osamocen sjel mezi kruhy. Jeho svižná střela ale odkrytý růžek zlínské branky netrefila.

Hosté měli problémy přejít přes hustou defenzívu Mountfieldu a do pořádného závaru před Mazancem se tak dostali až při hradeckém oslabení. Brankář Lvů dokázal několik dorážek Beranů ustát, v následné hře čtyři na čtyři ale přece jen kapituloval. Claireauxovo nahození úspěšně tečoval David Nosek a Hradečtí už v 10. minutě ztráceli 0:1.

Berani většinou dokázali zlikvidovat hradecké útoky už v zárodku a Východočeši tak těžili především z chyb zlínských beků. Snížení se Hradečtí dočkali až krátce po vypršení své početní výhody. Marek Čiliak si špatně pokryl svou pravou tyčku a Kevin Klíma po několika dorážkách propašoval puk až do zlínské sítě. Po první siréně byl tak stav utkání nerozhodný.

Po divokých dvaceti minutách vedl Zlín o dva góly

Vstup do druhé třetiny se domácím vůbec nepovedl. Po půl minutě se totiž provinili nedovoleným zákrokem, který Zlínští bleskově potrestali. Honejsek našel na levém kruhu dobře postaveného Jakuba Šlahaře, za jehož střelou k bližší tyčce se Mazanec už nestihl přesunout – 1:2. Prostřední dvacetiminutovka se pro Hradecké vyvíjela špatně i nadále. Nezvládli ani další oslabení a Zlín šel do dvojbrankového vedení. Antonín Honejsek si rychle sjel na pravý kruh a střelou z jízdy propálil Marka Mazance – 1:3.

I Východočeši po chvíli hráli v početní výhodě a rychle snižovali na rozdíl jediné branky. Jergl vypálil z mezikruží a Radek Smoleňák ztečoval kotouč až za Čiliakova záda – 2:3. Gólově pestrá třetina pokračovala, bohužel pro Lvy však další kotouč skončil znovu v jejich síti. Po jednom ze zákroků se Mazanec dostal mimo tři tyče a dojíždějící Daniel Gazda bez potíží zakončoval do prázdné brány – 2:4.

Domácí zrychlili a chvílemi Berany přehrávali, v 37. minutě tak zaslouženě snižovali. Matěj Chalupa ujel v samostatném úniku na zlínskou branku, rozhýbal si Čiliaka a zasunul kotouč mezi jeho betony. Moravané v závěru hráli minutu dlouhou přesilovku 5 na 3 a v zápase udeřili popáté. Ralfs Freibergs střílel přesně nad Mazancovu lapačku a po čtyřiceti minutách bylo skóre 5:3 pro Zlín.

Hradec soupeře přestřílel, vyrovnat už nedokázal

Trenéři Hradce reagovali na špatný vývoj utkání, v poslední třetině tak mezi třemi tyčemi Mazance vystřídal Štěpán Lukeš. Mnoho střel se na něj ze začátku ale nehrnulo. Mountfield se ze všech sil snažil udeřit v útočném pásmu a Zlínským stačilo kotouč pouze vyhazovat z vlastní třetiny. Před Lukeše se Berani pořádně dostali až v početní výhodě, tu však tentokrát využít nedokázali a hradecké naděje stále žily.

Hradečtí se tlačili dopředu jak v nerovnovážném stavu, tak v plném počtu. Zlínské svírali před Čiliakem a zkoušeli to ze všech pozic. Hradecké střely však byly dobře blokovány a také zlínský brankář svůj tým v důležitých okamžicích dokázal podržet. V 53. minutě se Východočechům konečně zadařilo. Radovan Pavlík využil chyby Zlína a unikal sám na Čiliaka. Tam si se zlínským gólmanem poradil parádně a střelou nad Čiliakovu vyrážečku snižoval na 4:5.

Lvi se stále hnali za vyrovnáním a své tempo stupňovali. Následně však přišla další tvrdá rána pro Hradec v podobě šestého gólu Beranů, když přečíslení Zlína úspěšně dokončil Jakub Herman. Hradečtí tři minuty před koncem odvolali Štěpána Lukeše na střídačku a následně se zásahem Rudolfa Červeného dostali na dostřel, více však už během třetí třetiny nestihli a Berani si zpod Bílé věže odvezli všechny tři body.