pá 8.3.2019 | Lukáš Foff, Adam Kodet

Hradec končí základní část porážkou, rivalovi podlehl 2:4

Závěr sezóny se svěřencům Tomáše Martince zrovna dvakrát nepovedl. Poslední utkání základní části sehráli na ledě úhlavního soka z Pardubic, v okleštěné sestavě ale soupeři dlouho nevzdorovali. Po deseti minutách svítilo na kostce skóre 0:3 a i když ještě v první periodě přišlo snížení, na páté porážce v řadě to nic nezměnilo. Takovou šňůru zažil Mountfield jen dvakrát, naposledy v sezóně 2014/15. Ve čtvrtfinále se tak Lvi střetnou s brněnskou Kometou.

Hradecká sestava v posledním zápase sezóny byla hodně mladá. Svůj debut za A-tým Mountfieldu HK v extralize si odbyli Miroslav Kukla a Vojtěch Síla. Dále hráli třeba Dominik Sklenář, Jaroslav Dvořák či Petr Poppel.

Pardubicím spadlo do brány téměř všechno

Začátek čtvrtého letošního derby nebyl z hradecké strany vůbec špatný. Lvi se tlačili do útoku a jednou nebyli daleko od gólu. Nahozený kotouč zůstal volný v brankovišti, ale žádný z hráčů v černém jej do brány nedopravil. V sedmé minutě už puk po odrazu od hradeckého hráče v bráně skončil. Bohužel ale Filip Pavlík nešťastně srazil střelu do vlastní sítě. Gól byl připsán Matouši Kratochvílovi – 1:0.

O 74 vteřin později se Pardubice radovaly podruhé. Brejk dvou proti jednomu sehráli domácí znamenitě a Luboš Horký poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Za Hradec mohl korigovat Poppel, jehož povedená rána šla do masky domácího gólmana. Místo toho ale přišel další trest pro špatně zorganizovanou hradeckou obranu. V čase 10:05 si připsal první extraligový gól Ondřej Matýs.

Mladá hradecká sestava se z toho ale nepoložila a snažila se s výsledkem něco udělat. Vojtěch Síla se sympaticky prodíral po levé straně, ale jeho pobídku před bránu nikdo nezužitkoval. Poněkolikáté v sezóně však vyšel Hradci signál po buly. V čase 15:31 napřáhl Filip Pavlík a našel místo u vzdálenější tyče. První třetina tak skončila 3:1 pro domácí.

Ani jeden tým nevyužil své přesilovky

Začátek druhé třetiny přinesl zvýšenou agresivitu na obou stranách. Hned na začátku měl Daniel Rákos problém s Jacobem Cardwelem, ze kterého ale nic nevzešlo. Pardubice dostaly možnost zahrát si přesilovku po faulu mladého Sklenáře, ale sehrály ji velmi špatně. Až po jejím konci vyzval Sýkora přihrávkou Perreta, ale Pavelka dobře zasáhl.

Mountfield byl ve své přesilovce podstatně nebezpečnější, ale Paulovič z mezikruží nechal vyniknout Kloučka. Obě mužstva hodně faulovala, rovnovážný stav pět na pět k vidění moc nebyl. Hradec přebíral otěže zápasu, ale nedařilo se mu dát branku. Dynamo pak dostalo možnost přesilovky pět na tři, která trvala celé dvě minuty. Během ní ale ani jednou nevystřelilo na Pavelku.

Ke konci druhé dvacetiminutovky se hráči více prali, než hráli hokej. Postupně hned tři dvojice skončily na trestné lavici za potyčky. Ani jedna z nich však nepřerostla v pěstní bitku. Co ale bylo důležité, tak to, že ani jeden z východočeských týmů ve druhé třetině nevstřelil branku. Stav byl tedy po čtyřiceti minutách stále 3:1 pro domácí.

Pardubice pojistily vedení a vyhrály

Na začátku třetí třetiny šly Pardubice opět do čtyř. Tentokrát se provinil Petr Sýkora. Hosté se snažili střílet, ale nebyly to rány, které měly naději na úspěch. První derby v Pardubicích, které nebylo vyprodáno, se přesto dočkalo využité přesilovky. Ve 49. minutě Juraj Mikuš nastřelil spojnici, ale puk se příhodně odrazil k Marku Hovorkovi, jenž zakončoval do prázdné brány – 4:1.

Matouš Kratochvíl o chvíli později pohrdl další loženkou, ale Dynamo šlo vzápětí do další velice dlouhé přesilovky pět na tři. Ani tentokrát ji však nesehrálo příliš dobře, Ihnačák totiž místo střely ještě přihrával. Pak navíc domácí špatně vystřídali a sami se tak poslali do čtyř.

Necelých pět minut před koncem zápasu nezvládl emoce Jacob Cardwell, který se nesmyslně pustil pěstmi do ležícího Daniela Rákose, za což vyfasoval trest do konce zápasu. Hradec navíc ještě odvolal gólmana a zesílenou přesilovku využil střelou bez přípravy Lukáš Cingel. Omlazená hradecká sestava tak padla v posledním derby sezóny se ctí 2:4.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0