čt 19.11.2020 | Adam Kodet | Foto: Jan Jedlička / HC Dynamo Pardubice

Hradec nadělil Dynamu bůra a ovládl první derby sezóny

Čtvrteční předehrávka naordinovala Hradci nejprestižnějšího soupeře v podobě východočeského rivala z Pardubic. A i když měli Lvi trošku vlažnější start, byli tentokrát pruduktivnějším celkem a po výhře 5:2 slaví tříbodový zisk. První extraligovou branku za Hradec oslavil Jakub Sklenář, letos poprvé se trefil i Petr Zámorský. Mountfield tak může vyhlížet víkendové mače s úsměvem na rtech.

Po neúspěšném představení doma proti Varům došlo k narušení zavedených pořádků v sestavě. Chalupa se vrátil do elitní formace, do druhé se posunul Orsava a do třetí Kelly Klíma. Pilař naskočil tentokrát jako útočník, místo nezbylo pro Radovana Pavlíka. Letos podruhé naskočil Čáp, tři tyče hájil potřetí po sobě Štěpán Lukeš.

Lvi začali pozvolna, do vedení šli ale jako první

Domácí Dynamo začalo utkání mnohem aktivněji a agresivněji. Z toho sice na jednu stranu vyplynula střelecká převaha a šance Claireauxe či Ďalogy, na straně druhé i zbytečné fauly. Jenže Hradec se do tlaku nedostal ani při přesilovkách, ba naopak. Po chybě na modré musel vyjet Lukeš pro puk až do půlky pásma, zaváhal a Claireaux měl před sebou prázdnou kasu. Jasný gól ale odmítl obětavý Hronek, který za svého gólmana zaskočil.

Lvi se rozkoukali až v půli první periody. Nejprve zahrozil Smoleňák, ten ale prováhal možnost ke střele z první a na jeho následnou ránu zápěstím si už Kantor počíhal. Na situaci v 10. minutě byl však krátký. Orsava dostal od Růžičky krásný pas do jízdy, tvrdě vypálil, odražený kotouč si bez problémů našel Jakub Sklenář a s jistotou ho doklepl do prázdné branky. Srovnat mohl o chvíli později v početní výhodě Ďaloga, svižným tahákem ale napálil jen horní tyč.

Lvi pomalu ale jistě zarývali drápy hlouběji do kůže svého soupeře a v určitých pasážích se Dynamo ani nedostalo za půlící čáru. Toho využil Smoleňák, který obral obránce o puk a vypálil z nápřahu, Kantor ale jeho ránu zlikvidoval, stejně jako následnou Chalupovu dorážku. Po obrovském tlaku se pak dokonce ke třem dorážkám zblízka dostal Pilař, puk ale do branky ani na sílu nepropasíroval. První část hry uběhla svižně a výsledkově lépe vyzněla pro Mountfield.

Zásahy na obou stranách, tempo ale opadlo

Hradec po přestávce začal tam, kde skončil. Tedy tlakem a střeleckou převahou. Tu podpořila hned zkraje třetiny přesilovka, jenže když ani dvouminutový pobyt v útočném pásmu nepřinesl gólové ovoce, přišel trest. Obraně Hradce ujel osamocený Matěj Blümel, lišácky si položil Lukeše a i s přispěním Filipa Pavlíka dostal puk do branky. Dynamo najednou ožilo a dokázalo nejednou zaměstnat hradeckou defenzívu a dobrým pohybem i vybojovat fauly.

Početní převahy ale nebyly devízou ani jednoho celku a zůstávaly pohříchu nevyužity. A když Lvi jednu takovou ubránili, Petr Zámorský potvrdil produktivitu hradeckých zadáků. Z první se opřel do odraženého puku a neskutečnou bombou k tyči vrátil Hradci vedení. Poté čtvrtá pětka zavřela soupeře snad na dvě minuty v pásmu, ani Pilař ani Zámorský ale vedení nenavýšili, i když si vytvořili slušné příležitosti.

Zbytek periody se nesl v bojovném duchu. Přibývalo soubojů, střetů, ale i ztrát a individuálních chyb. Do křížku se na chvíli dostali Smoleňák s Claireauxem, arbitři ale strkanici hodně rychle utnuli. Obrovskou bojovnost prokazoval také expardubický kapitán Koukal, při jeho snaze se propracovat k zakončení ho ale Zdráhal doslova zahodil na boční síť branky. Zbytek třetiny víc vzruchu nepřinesl, a tak si Hradec do kabiny nesl znovu jednogólový náskok.

Hradec završil bůra a pojistil si tři body

Za těsného stavu si ani jeden z týmu nemohl dovolit udělat chybu a podle toho vypadal start třetí části hry. Pardubice si po třech minutách nepohlídaly střídání a v nastalé přesilovce okusil Kantor nejtvrdší střelu extraligy, když ho přímo do masky napálil Filip Pavlík. O několik chvil později ale už hradecký asistent kapitána zvedal ruce, když po Hronkově pasu další dělovkou propálil Kantora mezi betony.

O dvě minutky později bylo na střídačce hostů ještě veseleji. Vladimír Růžička ukořistil po chybné rozehrávce puk, rozjel se nejkratší cestou k brance a vyškolil Kantora učebnicovým bekhendovým blafákem. Odvaha Hradci nechyběla ani v oslabení, když Koukal se Sklenářem ujeli do přečíslení. V té samé přesilovce se ale rozsvítilo červené světlo za Lukešem. To když si čerstvá posila Anthony Camara vylepšil pozici na pravém kruhu a zápěstím procpal puk mezi rukou a tělem hradeckého brankáře.

Pardubic byl najednou plný led. Holland třeba krásně na středu uvolnil Pauloviče, jeho pokus ze slotu obětavě zastavil Lev. Hradec se v posledních minutách zaměřil na defenzívu, případné ataky Dynama zachytával už ve středním pásmu. Nezdráhal se ale ani zaútočit, což se vyplatilo. Pět minut před koncem ujeli Orsava s Jordannem Perretem, jenž zužitkoval skvělou práci svého kolegy, obtočil se na brankovišti a zametl puk za Kantora popáté. Skóre už se nezměnilo a Hradec ve stánku svého úhlavního rivala nenechal ani bod.