čt 20.8.2020 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Vít Golda / HC Kometa Brno

Hradec padl v Brně 2:3, ve skupině skončil druhý

Skvěle rozehranou skupinu C Hradečtí uzavírají prohrou. Ačkoliv Kometa neměla o co bojovat, dostala se do dvoubrankového vedení, které se Lvům stalo osudným. V dramatické třetí třetině sice Hradec vyrovnal, Brno si však zásluhou Zaťoviče získalo vedení zpět a s ním i premiérovou výhru. Čtvrteční triumf Pardubic navíc Mountfield posunul na druhé místo a ten se tak ve čtvrtfinále utká s Třincem.

I v posledním skupinovém duelu trenéři zamíchali s hradeckou sestavou. Do zadních řad Mountfieldu se po jednozápasové pauze vrátili mazáci Zámorský a Filip Pavlík, mírná škatulata nastala také v útoku, když ofenzívu znovu vyztužili Smoleňák s Růžičkou. Odpočinout si tentokrát mohl Marek Mazanec, kterého v brankovišti nahradil Štěpán Lukeš.

Vyrovnaná dvacetiminutovka gól nepřinesla

Hráči Komety vstoupili do zápasu šestého kola o trochu aktivněji, rozpačitost na jejich hokejkách však byla znát a ztráty kotouče umožňovaly Hradeckým rychlé protiútoky. Lvi byli v útočném pásmu sebevědomější, brněnské obraně ale výraznější problémy nedělali. Síly na ledě tak byly vyrovnané a úvodní minuty žádně větší vzrušení nenabídly.

Hlavní hradeckou předností byly dobré bruslařské schopnosti, překonání defenzívy Brňanů ale většinou končilo neúspěšným zakončením. V půlce třetiny se Kometa poprvé usadila před Lukešem a hned si vynutila první vyloučení zápasu. Brňané se poměrně dlouho drželi v útočném pásmu, Tomáš Vincour však z mezikruží pálil pouze do připraveného hradeckého gólmana. Přesilovka Moravanům rozvázala nohy a tempo hry se začalo pomalu stupňovat.

Kometa se i nadále motala v hradeckém obranném pásmu a Štěpán Lukeš si zapsal několik důležitých zákroků. Hradec se před domácí branku pořádně dostal až při početní výhodě, statické provedení přesilovky ale nemělo šanci na úspěch a Kometa zvládla dvě minuty přečkat bez úhony. I v závěru třetiny měli Moravané mírnou převahu, ta ale na otevření skóre nestačila. Po zaznění sirény tak hráči do šaten odcházeli za bezbrankového stavu.

Hradeckou impotenci v přesilovkách Kometa potrestala

Oba týmy vlétly do druhé dvacetiminutovky s chutí skórovat. Puk klouzal z jednoho pásma do druhého, hradeckou souhru však po Smoleňákově střele vychytal Klimeš. Tah na branku byl znát i na druhé straně, ani tam ale nedošlo k úspěšnému propašování puku do brankové sítě. Následně však přišla komplikace pro hosty v podobě dvouminutového trestu. Přesilovka se Brnu ale vůbec nepovedla a kromě vzájemného vyloučení Šaldy a Zábranského se nic vážnějšího nestalo.

Přesilovka po chvíli čekala i hostující celek, ani jim se ale v početní výhodě vůbec nedařilo. Peter Mueller navíc využil hradecké zaváhání a téměř sám se hnal na Lukeše. Gólman Mountfiledu však bekhendový pokus soupeře dokázal vytěsnit mimo tři tyče. Rozházená hra pokračovala, defenzívy obou týmu ale stále převyšovaly ofenzívu.

Hradečtí na chvíli uzamkli Kometu před Klimešem, z čehož hned pramenila další dvě vyloučení domácích. Početní výhody však nebyly ve čtvrtečním duelu silnou stránkou ani jednoho týmu a ani tentokrát se Lvi neradovali. Ubráněná oslabení navíc Brňany nakopla a v 39. minutě se mohli radovat z prvního gólu. Mueller našel přihrávkou Petra Holíka, který z mezikruží překonal brankáře Mountfieldu – 1:0. Hradecké první místo ve skupině se tak dostalo do ohrožení.

Dramatická třetina ve prospěch domácích

Snaha Lvů o vyrovnání skřípala už od úvodních minut poslední třetiny. Po přečíslení Komety následovalo vyloučení na hostující straně, avšak hned po chvíli se síly na ledě vyrovnaly, když na trestnou lavici usedl i hráč Brna. Souboje na obou stranách se přiostřovaly a Kometa nakonec přece jen hrála přesilovku, když byl vyloučen Nedomlel. Trend zápasu však pokračoval a domácí se z navýšení neradovali.

Hradec se snažil drát do útočného pásma, obrana Brňanů však jakékoliv snahy Lvů likvidovala. Sama Kometa si směrem dopředu poměrně věřila a ani v posledních několika minutách nenechávala hostující defenzívu v klidu. Necelých deset minut před koncem navíc využila hradecké chyby a vedla už 2:0. Štěpán Lukeš přihrál přímo na hokejku Karla Pláška, který kotouč předložil Luboši Horkému a ten v pohodě zakončoval do odkryté sítě.

Východočeši nakonec vykřesali jiskřičku naděje. Odražený kotouč našel na pravé straně Kelly Klíma a v 55. minutě snižoval na nadějných 1:2. Vyrovnat se Hradci povedlo o necelé dvě minuty později v přesilovce. Vladimír Růžička trefil zpoza branky Klimešův beton a puk skončil v síti. Mountfield byl zpátky ve hře, ne však nadlouho. Veškeré hradecké šance totiž zmařil povedenou dorážkou Martin Zaťovič – 3:2. Brno tak získalo první body, Hradec se naopak musí spokojit s druhou příčkou ve skupině. Ve čtvrtfinále narazí na Třinec.