st 26.3.2014 | Martin Voltr

Hradec v pátém duelu neskóroval a doma bude odvracet vyřazení

Historie se potřetí opakuje. Za nerozhodného stavu čtvrtfinálové série se do vedení dostali znovu hokejisté Zlína, kteří na domácím ledě přehráli Hradec především v první polovině utkání. Mountfield nedokázal navázat na povedený čtvrtý duel, na Moravě poprvé v play-off neskóroval a v pátek bude muset na domácí půdě zvítězit, aby si vynutil rozhodující sedmý zápas.

Hradečtí trenéři mohli být vzhledem k nedělnímu představení opravdu spokojeni se třetí a čtvrtou formací, které tak nechali pohromadě. Stejně tak v brance zůstal Ondřej Kacetl. Obránce René Vydarený, který odehrál domácí dvojzápas, však už znovu chyběl.

Hradečtí nedokázali využít dobrý začátek

Úvod souboje příliš nenapovídal, že se hraje na půdě Beranů. Ti totiž kazili rozhehrávku, jak jen to šlo, a během prvních minut si připsali dokonce šestici zakázaných uvolnění. Aktivnější Východočeši pak dostali šanci čtyřminutové přesilovky, se kterou ale naložili velmi špatně.

Zlínu to samozřejmě po psychické stránce hodně pomohlo a postupně začal nepříjemně ostřelovat hradeckou klec. Co ale přišlo ve 13. minutě, to bylo pro Mountfield hodně studenou sprchou. U hrazení doputoval kotouč k Oldřichu Horákovi, který od modré okamžitě vypálil na Ondřeje Kacetla. Toho v brankovišti nechtěně podrazil Peter Mikuš a střela byla ještě navíc tečovaná, proto se zastavila až v síti – 1:0.

Východočeši se naopak v útočném pásmu těžko zbavovali pozornosti zlínských obránců. Velkou výjimkou byla akce třetího útoku, v níž našel Červený volného Josefa Marhu, ale ten nezvládl poslat puk do prázdné brány Tomáše Štůraly. Strážce zlínské svatyně se k týmu připojil v pondělí jako třetí gólman a hned se stal žolíkem domácích trenérů.

Nebezpečnější hokejisté Zlína v první třetině ještě jednou rozradostnili svůj stadion. Honejskův průnik sice gólem neskončil, neboť mu puk před prázdnou bránou ujel, ale od mantinelu pak vykroužil Ondřej Veselý a bližší růžek za zády nic netušícího Kacetla trefil přesně – 2:0.

Po třetím gólu se Ševci stáhli a vyčkávali

Stejně nepříjemně bohužel začala i druhá třetina. Netrvalo dlouho, než se Ševci usadili v útočném pásmu, a mezi kruhy se odražený puk vykutálel na hokejku Zdeňka Okála. Hokejista, který ještě loni pomohl Hradci k postupu do play-off první ligy, okamžitě zakončil do volného koutu a vyhnal Ondřeje Kacetla z branky – 3:0.

Za Hradec mohl okamžitě odpovědět Tomáš Mertl, ale proti němu se skvěle přesunul Štůrala, na druhé straně pak prováhal podobnou situaci v přečíslení Petr Čajánek. Poté se hra zase výrazně zklidnila a diváky zvedlo ze sedadel snad jen zranění rozhodčího Poláka, který inkasoval nepříjemnou ránu pukem do obličeje. Po pár minutách se ale do hry vrátil.

Mountfield se sice v dalších minutách snažil, ale nic mu nevycházelo. Jinak výborné přesilovky, kterých Hradec před zápasem v sérii proměnil celou jednu třetinu, tentokrát výrazně postrádaly střelbu. Domácí hokejisté v pohodě kontrolovali stav a čekalo se, jestli ve třetí třetině ještě něco přijde.

Symbolická trefa nebyla Mountfieldu dopřána

Nic tomu však nenasvědčovalo. Po příchodu z kabin dvakrát zahrozil domácí mladík Honejsek, který ovšem poprvé minul bránu a podruhé nevyužil ani samostatný únik. Víc práce než Pavel Kantor měl ale jeho protějšek z prvoligového Šumperka, na nějž z velkého úhlu nedokázal vyzrát Rudolf Červený.

Zbytky teoretických šancí přinesly Východočechům přesilovky, kterých ve středu znovu neměli málo. Málo v nich ale bylo gólových příležitostí. Když už ke Štůralovi prolétla skrytá a navíc tečovaná dělovka Petera Mikuše, dokázal na poslední chvíli zareagovat výtečným reflexem.

Skóre pátého souboje tak završili domácí hokejisté. Po dlouhé době jim vyšla početní výhoda, když si Marek Melenovský za bránou počíhal na správný moment a pak vybídl Pavla Kubiše ke snadnému zásahu do prázdné klece – 4:0. V závěru ještě fanoušky rozpumpovaly drobnější potyčky, na konečném výsledku už ale nic změnit nemohly a Hradec odjel domů bez kýženého rozdílového bodu.

Juraj Jurík (PSG Zlín):
Neměli jsme ideální vstup do utkání. Pomohla nám ale ta přesilovka, kterou jsme sehráli velmi dobře, s dobrým pohybem. Chtěli jsme být hodně důrazní, což už tam bylo vidět. Pak nám pomohl šťastný první gól, a od té doby jsme už utkání plně ovládli a po většinu času měli navrch. V poslední třetině se tempo trochu zvolnilo, ještě jsme měli několik zbytečných vyloučení. Za třetí bod jsme rádi a v pomyslné cílové rovince jsme se posunuli před Hradec, ale do cíle je pořád strašně daleko.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Play-off hokej se musí umět a dneska jsme ho neuměli. Zlín ze začátku nevěděl, kudy kam, a dostali jsme přesilovku, ale tam se zápas vyvinul jinak, než se měl vyvíjet. Když nedáš gól, musíš aspoň udržet náladu na své straně, což se nám nepovedlo. Domácí pak dali góly a z naší strany už to bylo jenom takové dohánění a zkoušení. Bohužel jsme nedokázali využít osm přesilovek. Celkově to bylo z naší strany takové naivní, a to se proti Zlínu těžko vyhrává.