Preview k zápasu
út 25.3.2014 | Filip Červinka

Série se přesouvá do Zlína. Hradecký cíl je jasný – získat mečbol!

Další dva zápasy čtvrtfinálové série se Zlínem jsou již minulostí a nyní následuje tuhý boj o mečbol, který bude znamenat jasnou psychickou výhodu v dalším boji pod Bílou věží. Hradečtí hokejisté ve středu vyjedou na led Ševců, kteří svému sokovi nic nedarují, a každé střídání je k vidění nějaký pikantní moment. Pokud však Hradec udrží nervy na uzdě, pak může v pátém duelu rozhodně uspět. Utkání startuje tradičně v 17:30!

PSG Zlín – Mountfield HK, středa od 17:30: ON-LINE, VIDEO

Na ledě necháme všechno! Hlásí bojovně naladěný Martin Pláněk

Hradec dokázal v nedělním duelu vyrovnat stav série na 2:2 a je jasné, že se čtvrtfinále vrátí zpět pod Bílou věž. Pokud svěřenci Petera Draisaitla vyloupí pevnost Ševců, mohou v pátek na domácí půdě slavit postup, ale nepředbíhejme… „Jet do Zlína a prohrávat 1:3 by pro nás bylo hodně těžké. Takhle je série znovu vyrovnaná a máme pořád velkou šanci postoupit. Rozhodně uděláme vše, abychom venku urvali další vítězství!“ říká odhodlaně obránce Martin Pláněk.

Oba soupeři absolvovali stejnou porci zápasů jak na domácí, tak venkovní půdě. Snaží se tak jeden druhého něčím novým překvapit? „Co se týče nás, tak hrajeme neustále stejně ať už venku nebo doma. Zlín svoji hru možná trochu změnil a doma se snažil hrát více útočně. Každý zápas mi ale přijde hodně vyrovnaný,“ nevidí rapidní rozdíl ve hře obou účastníků této čtvrtfinálové série Martin Pláněk.

Berani se po celou dobu série prezentují tvrdý stylem hry, místy až zákeřným. V neděli jim tento styl na hraně však už moc neprocházel a Zlín tak byl hodně vylučovaný, z čehož plynuly tři hradecké přesilovkové zásahy. „Na dohrávání soubojů jsme se připravovali a musíme to zkousnout. Je to hokej a k tomu tohle prostě patří,“ nedělá si těžkou hlavu se zlínským důrazným stylem mladý hradecký obránce.

Ve středu se odehraje již páté utkání a za tak krátkou dobu je určitě těžké překvapit svého soupeře nějakou inovací. „Už to bude pátý zápas a naše příprava probíhá neustále dokola stejně. Každý ale může toho druhého něčím novým překvapit, hokej je nesmírně rychlá hra,“ doufá Martin Pláněk. „Na ledě necháme všechno a budeme chtít rozhodně urvat mečbol,“ neschovává se za diplomatické řeči nadějný hradecký obránce.

Každý chvilku tahá pilku

Zlín i Hradec se může pyšnit jedním skalpem svého protivníka z jeho domovského stánku. Ve třetím čtvrtfinálovém duelu se vedení v sérii ujmuli Ševci, kteří byli čtyřicet minut pod velký tlakem hradeckého celku a prohrávali 0:2. Ve třetí třetině však dokázali během tří minut vyrovnat a obrat dokonal v 57. Minutě Petr Leška. Hostující se však dlouho neradovali, jelikož těsně před koncem dokázal pod víko zavěsit Jiří Šimánek a zápas tak šel do prodloužení, ve kterém jako blesk z čistého nebe udeřil zlínský útočník Ondřej Veselý.

Čtvrtý zápas byl pro domácí mužstvo stěžejní a navzdory inkasovanému gólu do šatny v první periodě se Hradečtí dokázali zvednout a svého soupeře jasně přestřílet. O vítězství 5:1 se postarali sváteční střelci ze třetí a čtvrté formace, první gól v hradeckém extraligovém dresu například zaznamenal David Švagrovský či Jakub Marek. V posledním zápase provedli trenéři hradecké družiny mnoho změn v jejím složení a tento tah vedl k nejvyšší výhře nad Zlínem v letošní sezóně. „Týmu změny určitě pomohly. Chtělo to nový impuls a tento záměr se povedl,“ kvituje strategický tah hradeckých koučů stabilní člen zadních řad Mountfieldu Martin Pláněk.

Ve čtvrtém pro Hradec nesmírně důležitém souboji, ve kterém šlo o vyrovnání stavu série, se skvělým výkonem zaskvěl „novic“ v brance Mountfieldu Ondřej Kacetl, který si odbyl premiéru v extraligovém play-off a v ní hned téměř vymazal zlínské střelce. „Oba naši gólmani jsou výborní a kdykoliv Ondra naskočil, ukázal svou kvalitu a podržel nás. To platilo i tentokrát, byl hodně jistý a mohli jsme se na něj ve všem spolehnout,“ chválil po zápase svého spoluhráče autor jednoho gólu a asistence Bohumil Jank.

V neděli skončil zápas velký gólovým rozdílem, což je v zápasech s Berany ze Zlína opravdu netradiční. Bude se v následujících soubojích pokračovat ve stejném duchu? „Občas se stane, že se někdo gólově utrhne, branek ale dál moc padat nebude, tohle byla výjimka,“ má jasno další netradiční střelec Tomáš Knotek.

Vzájemné zápasy v sérii:

1. zápas ČF: PSG Zlín – Mountfield HK 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 23. Balaštík (Köhler), 66. Ondráček (Marušák, Horák) – 48. Pospíšil (Tvrdík, Pláněk).

2. zápas ČF: PSG Zlín - Mountfield HK 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Honejsek (Čajánek, Veselý), 19. Marušák (Leška, Balaštík), 34. Zámorský (Veselý) – 4. Dej (Tvrdík, Pospíšil), 27. Kudrna (Ptáček, Jank), 40. Kudrna (Šimánek, Harant), 58. Kudrna (Ptáček, Mertl).

3. zápas ČF: Mountfield HK - PSG Zlín 3:4 pp (1:0, 1:0, 1:3 – 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Šimánek (Vydarený, Frühauf), 30. Frühauf (Mertl, Šimánek), 60. Šimánek (Vydarený) – 43. Kotvan (Zámorský), 46. Melenovský, 57. Veselý (Leška), 73. Veselý (Čajánek, Balaštík).

4. zápas ČF: Mountfield HK - PSG Zlín 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 23. Švagrovský (Jank, Frühauf), 23. Knotek (Škoda, Vydarený), 45. Mertl (Kudrna, Šimánek), 51. Jank (Pospíšil, Mikuš), 59. Marek (Knotek, Škoda) – 20. Veselý (Honejsek).

Zápas co zápas se začíná čím dál více přitvrzovat!

V posledních dvou zápasech pod Bílou věží to bylo jasně zřetelné, oba soupeři si nic nedarují a jdou tvrdě do sebe. K vidění je mnoho zákroku na hraně a především Zlínští za to často pykali. Jejich taktika je ale jasná, a to dostat se co nejvíce pod kůži hradeckým hokejistů. „Musíme mít chladnou hlavu a hrát dál to svoje. To jsme v neděli zvládli výborně, vyloučených na naší straně moc nebylo,“ těší jednoho z hrdinů čtvrtého utkání Bohumila Janka.

Ve zlínském kádru vyletěl ke hvězdám nový střelecký tahoun Ondřej Veselý, jenž se postaral o obrat ve třetím čtvrtfinálovém souboji, který posléze v dlouhém prodloužení dokonal. V neděli pak vstřelil jediný gól Beranů a vypadá to, že pokud se tomuto energickému forvardovi vychýlí muška, pak Zlín jen stěží vyhraje. V této čtvrtfinálové sérii o sobě dává hodně vědět Marek Melenovský ze čtvrté zlínské formace, jenž se na hřiště často nedostane, ale pokud vjede na ledové kolbiště, pak o sobě dává vědět všemožným způsobem a dokonce vstřelil i jeden gól.

V sobotním třetím čtvrtfinálovém duelu s Berany bodově explodoval Jiří Šimánek, jenž měl prsty ve všech gólech hradeckého celku. Dvě branky sám vstřelil a jednu připravil, nicméně pokud elitním snajprům Mountfieldu dojdou ostré náboje, pak je zastoupí jejich méně zkušení kolegové, jako se to ukázalo ve čtvrtém duelu, v němž se mezi tři tyče trefili hráči starající se především o to, aby góly neinkasovali. Ve výborném světle se předvedl Tomáš Knotek, který si na své konto připsal vítězný gól a na jeden zásah nahrával. V zádních řadách se zaskvěl nadějný bek Bohumil Jank, jenž si v obraně počínal sebejistě a navíc vstřelil gól.

Statistické okénko v play-off – Zlín…

• nedokázal vyhrát po základní hrací době – pokud se Ševci radovali z vítězství, tak to bylo vždy po prodloužení (2:1 pp, 4:3 pp)
  • ve třech případech dokázal svého oponenta jasně přestřílet, i tak se více gólově daří Hradci – 21:21, 40:18, 34:28, 34:23
  • … jeho nejproduktivnější hráč Ondřej Veselý nasbíral ze čtyř duelů 5 bodů – tři góly a dvě asistence, což je o dva body více než má na svém kontě druhý Jaroslav Balaštík
  • … spoléhá stále na Libora Kašíka, který tak jistě jako v základní části ale nepůsobí – průměrně obdrží 3,03 branky za zápas a procentuální úspěšnost si drží na čísle 85,56 %, dostane tak důvěru i v pátém duelu?