út 5.8.2008 | Michal Vilím, Lukáš Souček

Hradečtí podlehli Pardubicím v prvním utkání Tipsport Cupu 2:5

Hradečtí v prvním utkání Tipsport Cupu a zároveň také v prestižním východočeském derby svého soupeře nepřekvapili. Extraligové Pardubice hned v šesté minutě otevřely skóre zápasu a po vstupu do druhé třetiny přidaly další zásah do černého. Ještě před přestávkou sice Jan Hruška snížil na 1:2, jenže Pardubice komplikace nepřipustily. Dalšími třemi zásahy rozhodly o svém vítězství, které v závěrečných minutách už jen zkorigoval Pavel Suchý.

Burácející tribuny se zastoupením obou táborů fanoušků hlasitě uvítaly nastoupivší hokejisty. K prvnímu utkání hokejového poháru nastoupily Pardubice v nové sestavě, ve které se však mnoho nových jmen neobjevilo. Po úvodním oťukávaní se do první příležitosti za domácí prosadil Somík a pro Jána Lašáka v brance Moelleru byl prvním ohrožením příklep hradeckého kapitána Roubíka.

První branku vsítily Pardubice. Při rychlé souhře začínající už za modrou čarou nepohrdl Somíkovou příhrou hbitý útočník Zdeněk Ondřej a prostřelil v této sezoně hradeckého gólmana Vladislava Koutského – 1:0. Ve zbytku první třetiny bylo k vidění mimo vynikajícího bruslení a přehledu hradeckého Martina Filipa, který před řadou let nastupoval i za Pardubice, také dlouhá převaha hradeckých pět ku třem, kterou ovšem hosté nezužitkovali.

V páté minutě druhé třetiny se Lašák prezentoval výborným zákrokem, jimž zlikvidoval bekhendový nájezd hostujícího Hrušky. Po této akci šly Pardubice do dvougólového trháku. Na brankovišti se nejrychleji zorientoval Michal Klejna a zvýšil vedení svého týmu – 2:0.

Poté co precizní obranné zákroky předvedli domácí Koma s Havířem dostal dvouminutový trest Ondřej a Hradec Králové svou výhodu využil Janem Hruškou, jenž trefil odkrytou Lašákovu klec – 2:1. Moeller ale rychle odpověděl. Minutu před koncem projel jako nůž máslem defenzívou hostů Zdeněk Ondřej a podruhé propálil švihem Koutského – 3:1.

Ve třetí třetině se velmi pohlednou kombinací ukázala ofenzivní formace pardubických ve složení Somík, Cetkovský, Ondřej, kdy za Koutským zvonila tyč. Následnou převahu nabídnutou hradeckým Kadlecem Moeller přes velkou snahu nevyužil.

V 55. minutě nasměroval opakovanou střelou od modré mladý bek Zukal k brance, kde si ji našel Filip Stoklasa a tečí překonal Koutského – 4:1. Minutu na to znovu udeřil Moeller. Jmenovitě Jiří Cetkovský povedenou střelou pod tyč nadělil hradeckým pátý gól – 5:1. Hradci se ale ještě podařilo zkorigovat vývoj střetnutí a Pavel Suchý snížil na 2:5 z jeho pohledu.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Hráči měli velkou vůli do zápasu, nebylo to jednoduché. Dovedu si představit, že to bylo prestižní. Do střetnutí jsme vstoupili aktivně, pak jsme možná malinko ve druhé třetině v ní polevili, což je dáno tím, že jsme ve velké zátěži. Jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce, hráči ukázali, že chtějí a to je důležité.“

Pavel Pazourek (HC VCES Hradec Králové): „Nepodali jsme dobrý výkon. Pardubice byly jednoznačně lepší, hlavně bruslařsky. Chtěli jsme si zahrát hokej, ale musíme přidat také nasazení.“