pá 28.4.2023 | Tomáš Kalas

Konec se vztyčenou hlavou. Hradečtí jsou hrdými vicemistry!

Krásný příběh do sladkého konce Hradečtí nedotáhli. V šestém duelu na ledě Třince přitom předvedli srdnatý a bojovný výkon, od 14. minuty ale prohrávali po trefě Marinčina. Lvi dotáhli jednobrankový náskok až na začátku 47. minuty, kdy se premiérově v sezoně prosadil Mislav Rosandić. Pomalu to vypadalo na prodloužení, jenže v čase 56:43 se prosadil Libor Hudáček, čímž zlomil zápas na stranu slezského celku. Ten si titul v závěru pojistil ještě dvěma trefami do prázdné a po výhře 4:1 bere čtvrtý titul v řadě. Hradečtí hokejisté se ale nemají vůbec za co stydět. Bojovali až do poslední sekundy a jsou hrdými vicemistry extraligy pro ročník 2022/23!

Sestava Hradce do šestého finálového duelu nedoznala vůbec žádných změn. Třinec naopak drobně proházel formace, jinak vše zůstalo stejné. Včetně Ondřeje Kacetla v domácí brance.

Třinec poslal do vedení Marinčin, Hradec přišel o Okuliara

První minuty pátečního střetnutí neměli Hradečtí vůbec snadné. Třinec totiž nastoupil ve velkém stylu a během první minuty a půl si vypracoval hned několik nepříjemných situací, které pramenily ze střelby nad slotem. Dynamický vstup Ocelářů pokračoval, a když na konci první tříminutovky vyhodil Filip Pavlík na icing, třinecká aréna burácela.

A burácela i po pěti a půl minutách, kdy Voženílek na mantinelu ostře dohrál Okuliara, který s notnou dávkou pomoci zamířil rovnou do kabin. To bylo něco na Janka s Filipem Pavlíkem, z čehož posléze vznikla hromadná strkanice, ve které bylo nejaktivnějších hned několik hráčů. Kevin Klíma dokonce Hudáčkovi naznačil zájem jít do bitky, když shodil rukavice. Rozhodčí ale situaci řešili jenom dvouminutovým trestem pro Hudáčka a Filipa Pavlíka a hrálo se ve čtyřech.

To svědčilo mnohem více Lvům. Měli velmi zajímavé příležitosti, Perret dostal v situaci 2 na 1 od Jergla puk do přijatelné pozice, trefil ale jenom prostor vedle tyče. I nadále se hrál svižný hokej a Oceláři šli do vedení na konci 14. minuty. Daniel Voženílek zabránil Lalancetteovi vyhodit z pásma a našel nad kruhy volného Martina Marinčina, který opřel svůj pokus o tyč a překonal Machovského. Hradec poté musel hrát do plných, srovnat ještě mohl minutu a půl před koncem Radovan Pavlík, ale trefil jenom Kacetlův beton.

Dynamická třetina branku nenabídla, Třinec stále vedl

Druhá třetina začala oboustranně ve velkém stylu. Více dopředu se tlačili Hradečtí a na začátku 27. minuty měli velkou příležitost, když si Bohumil Jank nabruslil na modré a rozhodl se přímo nahazovat na branku. Kacetl přes clonu toho mnoho neviděl, puk nakonec k jeho velké úlevě skončil přímo na tyčce. I Oceláři měli příležitosti, Marinčin nebyl daleko od druhého gólu ve třetině, jenže z pravého kruhu trefil jenom Machovského.

Svižné tempo pokračovalo, chybělo ale více zakončení mezi tři tyče. Po deseti minutách byla totiž střelecká bilance 2:1! Východočeši přitom měli velmi solidní náznaky, brejková situace Lalancettea s Jerglem vypadala nadějně, všechno ale zhatil Dravecký, který zablokoval finální nahrávku na Jergla. Zajímavé to bylo i na konci 35. minuty, když Zachar našel z ostrého úhlu před brankou volného Klímu, ten však neměl hokejku na ledě a puk mu projel pod ní.

Slezané hráli to, co potřebovali. Nikam se nehnali, čekali na brejkové situace a po 36 minutách a 33 sekundách dostali první početní výhodu. Werek narazil na mantinel Jeřábka, v navazující přesilovce ale Oceláři nijak vážněji nezahrozili. Závěr třetiny ještě okořenil důrazný hit Janka na Čuksteho, po kterém potřeboval lotyšský obránce pomoc přímo na ledové ploše, zákrok to byl však v rámci pravidel.

Premiérový gól Rosandiće na výhru nestačil. Oceláři udeřili v závěru

Hradec si byl vědom, že je dvacet minut od případného konce sezony a pořádně do toho šlápnul. Převážnou část třetiny hrál v útočném pásmu a na začátku 47. minuty mu to přineslo gólové ovoce. Na modré se dostal ke kotouči Mislav Rosandič, který využil toho, že Roman hrál již nějakou dobu bez hokejky a Kacetl přes clonu nic neviděl. Jeho střela zapadla za třineckého gólmana a hrálo se zase od začátku.

Třinec musel rázem otevřít hru, musel ale také přečkat šanci Filipa Pavlíka, který nadvakrát nepřekonal Kacetla. Hned z protiútoku šli Oceláři 2 na 1, Hrňův pokus ale Machovský sebral v klidu do lapačky. Lvi mohli jít do vedení na konci 49. minuty, když Perret připravil velmi dobrou střeleckou pozici pro Eberleho, ale Kacetl jej ramenem vylapil.

Pomalu vše směřovalo do prodloužení, Oceláři ale udeřili v samotném závěru. Daniel Voženílek na konci 57. minuty podržel puk za brankou a rychle přiklepl na Libora Hudáčka, který z první trefil přesunujícího se Machovského, od nějž propadl kotouč za brankovou čáru. Mountfield tak musel otevřít hru a dvě a půl minuty před koncem odvolal Machovského. Všechno tak vsadil na jednu kartu, ale neúspěšně. Dva góly během 59. minuty z hole Andreje Nestrašila a Marka Daňa přisoudily Třinci čtvrtý mistrovský titul v řadě a hradeckému hokeji historické stříbro!