so 15.12.2012 | Martin Doležal, Sanny Muharem

Litoměřice v Hradci nepochodily. Královští lvi ubojovali tři body

Hradec se nenachází v současné chvíli v ideálním rozpoložení, v sobotu doma proti Litoměřicím potřeboval vyhrát. Do utkání vstoupili Východočeši tím nejlepším možným způsobem, již po třiceti sekundách se totiž hradecké publikum radovalo poprvé. O chvilku později už vedl Hradec o dvě branky, následně ale tempo hry uvadlo a Litoměřice dokázaly kontrovat. Ve druhé části Hradec navýšil své vedení, přesto se o tři body musel strachovat až do poslední minuty. Na začátku poslední dvacetiminutovky se hostům podařilo snížit, závěrečná power-play Litoměřic ale už nic neřešila. Hradečtí tak na svém stadionu ubojovali cennou výhru.

Rychlý nástup Východočechů

Úvod utkání vyšel domácím náramně. Již po třiceti vteřinách se dokázal Hradec prosadit. Čáp dostal kotouč na modré čáře, následně jej nahodil před branku, kde stál připravený Patrik Moskal, jenž dokázal puk ztečovat mezi betony hostujícího brankaře – 1:0. Rychlý gól domácí nakopl a Hradečtí se s velkou chutí snažili přidat další. A nemuseli příliš dlouho vyčkávat, protože už ve třetí minutě se dokázali prosadit podruhé.

Brož využil nerozvážnosti v hostující kombinaci a přesně načasovanou přihrávkou poslal do úniku Martina Šagáta, který právě opouštěl trestnou lavici. Zmiňovaný hráč svou šancí nepohrdl a bekhendovou kličkou poslal domácí do dvoubrankového vedení 2:0. Pro Litoměřice to byl hrůzný začátek, avšak z velkého tlaku se dokázaly vymanit a začaly hrozit před brankou Jakuba Čecha.

Rubeš měl dvě zajímavé příležitosti ke snížení, v nich ale selhal. Do samostatného úniku se následně dostal Lukáš Cingel a dokázal překonat domácího strážce svatyně – 2:1. Následně Říha mohl vrátit domácím dvoubrankový náskok. Přikryl byl pod velkým tlakem a odkryl tak velkou část své klece, avšak hradecký útočník nedokázal zakončit přesně. Hra se v následné pasáži uklidnila a domácí si s přehledem pohlídali svůj náskok a do kabin tak odcházeli spokojenější.

Hradec zvýšil své vedení

Prostřední dějství diváky do varu moc nedostávalo. V úvodu druhé periody si oba týmy spíše půjčovaly kotouč, přičemž byly šance vidět jen zřídka. Přesně v polovině zápasu ale Královští lvi zvýšili své vedení, před brankou Přikryla vznikl pořádný závar, ve kterém se nejlépe dokázal zorientovat hradecký Luděk Brož a bekhendem upravil skóre na 3:1.

Krátce na to se ale ke slovu dostaly i Litoměřice. Jan Kloz se řítil na Jakuba Čecha, avšak domácí strážce svatyně předvedl brilantní zákrok betonem, čímž šanci zlikvidoval. O chviličku později se do šance dostal znovu tento hokejista, ani tentokrát ale recept na Čecha nenašel.

V této třetině se již skóre nezměnilo, nic neřešil totiž ani pokus Žalčíka s Rubešem. Hra plynula rychle a diváci moc šancí neviděli. Do závěrečného dějství tak šel domácí tým s dvoubrankovým náskokem.

Boj do poslední minuty

Litoměřice do třetí části doslova vlétly. Již v úvodu se mohl radovat Jan Rudovský, který z mezikruží poslal nechytatelnou střelou do levého horního růžku domácího brankaře, který proti této střele neměl nárok – 3:2. Hradečtí byli oproti předchozím periodám pasivnější a Litoměřice tak cítily šanci ke srovnání, nicméně domácí obrana byla pozorná a svého soupeře do velkých příležitostí nepouštěla.

Hradečtí mohli těžit z brejkových situací. V dvaapadesáté minutě se domácí dostali do přečíslení tři na jednoho, ale slibnou příležitost nedokázal Moskal přetavit v gól. Ve zbylé části třetiny ale přeci jen hostům docházely síly a na ledě to bylo znát.

Necelé čtyři minuty před koncem třetí části měly Litoměřičtí přesilovou hru, ale tu si hradecká defenzíva s přehledem pohlídala. V závěru měl na hokejce rozhodující branku Budínský, jenž byl zcela osamocen před Přikrylem, ale nedokázal přesněji zakončit. A když Litoměřicím nepomohla ani závěrečná hra v šesti hráčích na ledě, mohli se tak domácí radovat z důležitého vítězství.

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
Svým způsobem jsem rád, že můžu říct větu, kterou poslouchám půl sezóny – že soupeř hrál dobře, ale my jsme získali tři body. Úvod nám vyšel, ale pak najednou všichni chtěli dát gól, chtěli být slavní. Z toho pramenila spousta chyb a nedorazů v obraně. Soupeř měl i šance, takže jsme nakonec rádi za vydřené vítězství. Máme tři body, což je pro nás v tuhle chvíli důležité, protože žádný pohodový hokej opravdu nepředvádíme.

Daniel Tvrzník (HC Stadion Litoměřice):
Zápas ukázal, proč jsme v tabulce tam, kde jsme. Neodehráli jsme špatný zápas. Hráli jsme venku, a přesto jsme si vytvořili spoustu gólových šancí, bohužel jsme v koncovce už delší dobu špatní. Nemám hráčům za výkon co vytknout, ten zápas odmakali. Bohužel nám pořád chybí čtyři až pět hráčů základní sestavy, točili jsme celý zápas tři formace. V závěru už nám tak chyběly síly na tlak. Ale především v prvních dvou třetinách jsme měli šance a zápas se měl vyvíjet úplně jinak. Soupeři samozřejmě k vítězství gratulujeme, byl produktivní, a proto vyhrál.