so 8.4.2023 | Dominik Jarka

Lvi mají mečbol! Vítkovice znovu skolil hrdina Patrik Miškář

Hradečtí Lvi jsou jednu výhru od historického finále! Skóre třetího semifinálového klání otevřel při početní výhodě Oliver Okuliar a poslal Lvy vůbec poprvé v sérii do vedení. Při další přesilovce zvýšil na 2:0 Graeme McCormack, hosté ale před koncem první části snížili a ve třetí třetině srovnali na 2:2. V čase 55:53 tak znovu přišla chvíle pro žolíka Patrika Miškáře, který pohlednou ránou rozvlnil síť, načež gólem do prázdné branky stvrdil Radovan Pavlík důležité vítězství 4:2. Kýžený postup mezi nejlepší dvojku mohou Lvi stvrdit již tuto neděli od 16:00.

V hradecké sestavě došlo od posledního utkání k jediné změně, když zdravotně nedostupného Aleše Jergla nahradil ve druhém útoku Kevin Klíma. V brankovišti se znovu představil Matěj Machovský, který si šel pro sedmou výhru v řadě.

Hradec šel poprvé v sérii do vedení

Již od úvodního hvizdu bylo patrné, že se bude hrát útočnější hokej než v předchozích dvou duelech. Ostravští vstoupili do utkání aktivněji a už v prvním střídání se mohli ujmout vedení, když se mezi kruhy ocitl osamocený Mueller, první zákrok večera ale předvedl Machovský. Postupně se do hry začali dostávat i Hradečtí, na druhé straně se zase skvělými zásahy činil Aleš Stezka. Pohlednou bruslařskou prací na sebe upozornil také Peter Krieger, který od mantinelu ujel hradecké obraně, zastavil ho při zakončení až hradecký brankář.

Lvi se v čase 08:15 dočkali přesilové hry a využili ji v nejlepším možném stylu. Kevin Klíma sice nejprve minul z levého kruhu branku, napodruhé už si ale počínal lépe. Svůj pokus tentokrát neuspěchal a našel křižnou přihrávkou z druhé vlny přijíždějícího Olivera Okuliara, který rozvlnil odkrytou síť a poslal Lvy poprvé v sérii do vedení – 1:0. Početní výhodu si hned nato vyzkoušeli i hosté, největší příležitost ale padla na hokejku hradeckého Martina Štohanzla, který v samostatném úniku pálil nepřesně.

Ridera se nadále snažila srovnat stav a v ideální možnosti se ocitl Jakub Stehlík, tváří v tvář proti Machovskému ale neuspěl. Okuliar byl při střele z následného protiútoku podražen a Východočeši využili další přesilovku. Lalancette se nádherně proháčkoval středem kluziště a na zlatém podnose přenechal puk Greamu McCormackovi, který uklidil touš do prázdné branky. To ale nebylo z první dvacetiminutovky vše. Kevin Klíma se těsně před koncem provinil hákováním a Vítkovice rychle snížily. Lakatoš našel 11 sekund před první sirénou střílenou nahrávkou Marka Kaluse v brankovišti a ten usměrnil puk za záda Machovského – 2:1.

Druhá třetina bez přesného zásahu

Vítkovičtí vstoupili i do druhé periody jako aktivnější družstvo a při dorážce se mohl blýsknout Lakatoš, zblízka ale nezamířil mezi tři tyče. Hosté dostali brzy příležitost přesilové hry, kvalitní hradecké oslabení ale žádný nebezpečnější pokus nepřipustilo. Hra se postupem času začala podobat předchozím dvěma kláním, tedy ubylo šancí a násobily se náročné fyzické souboje.

Hradečtí si vybudovali kolem poloviny zápasu dlouhotrvající tlak, při střelbě ale Blainovi i Perretovi chyběla dostatečná přesnost. Domácí zadáky při občasných protiútokách trápil především vítkovický Krieger, v brankovišti ale opět kouzlil Machovský. Domácí fanoušci ve vyprodané ČPP Aréně museli zatajit dech i při ostrém projektilu Lakatoše z vrcholu levého kruhu, hradecký brankář ale pokus vykryl výstrojí.

Pět minut před druhou pauzou si Hradec vyzkoušel další početní výhodu, napotřetí už se ale Lvi prosadit nedokázali, jelikož bombu Rosandiče od mantinelu skryl Stezka do rukavice. Na největší šanci druhé třetiny jsme si tak museli počkat až na samý konec periody, když bránící Koch uklouznul jako poslední hráč a spoustu času na zakončení dostal Oliver Okuliar, jehož ale dalším vynikajícím zásahem vynuloval Stezka. Po čtyřiceti minutách tak na světelné kostce stále svítilo skóre 2:1 pro domácí.

Hrdina Miškář znovu v akci

Vítkovice se hnaly za vyrovnáním a první šance třetiny se zjevily opět na holích hostů. Fridrich zblízka ale nezvednul kotouč přes dobře postavený beton, dostatečně razantní nebyla ani teč Kaluse před zrakem Machovského. Východočeši se do zakončení dostávali jen minimálně a postupně iniciativu s pukem na hokejce kompletně převzala Ridera. Hradecký blok tak obětavou defenzivní prací odolával hostující ofenzivě.

V čase 50:35 ale byla už i hradecká obrana krátká. Petr Geweise nahodil kotouč od modré směrem k brance Machovského, kde ho šikovně tečoval Peter Krieger a srovnal stav zápasu na 2:2. Lvi se museli rychle dostat hlavou zpátky do zápasu a povedlo se jim to excelentně. Eberle v 56. minutě sklepnul puk na superžolíka Patrika Miškáře, který si touš stáhnul a ranou k levé tyči poslal Mountfield svým druhým gólem v sérii do vedení 3:2.

Hradečtí ve zbylých čtyřech minutách bránili jednogólové vedení všemi možnými způsoby, i tak se hosté dostávali do občasných šancí. Machovský musel v brankovišti čarovat proti bekhendu Muellera i třem přízemním pokusům v rychlém sledu, další puk už ale za svá záda nepustil. Naopak si Hradec 46 sekund před koncem pojistil vítězství při hře hostů bez brankáře, když Radovan Pavlík ukázal rychlé nohy a dovezl nahozený puk do prázdné branky. Historické finále si tak Lvi mohou pojistit již tuto neděli od 16:00 v domácí ČPP Aréně.