ne 3.10.2021 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Jakub Pláteník / HC Sparta Praha

Napínavý duel rozhodly až nájezdy. Lvi porazili Spartu 3:2!

Úvod nedělního zápasu se Hradci vůbec nepovedl. Hned po třiceti sekundách inkasoval a první třetinu prohrál 0:2. Ze dna se Lvům ale podařilo odrazit a ve zbylých čtyřiceti minutách vyrovnali. Již podruhé v sezóně tak zamířili do nastavení a i tentokrát se rozhodovalo až v nájezdech. V těch byli jednoznačně lepší Východočeši. Na tři hradecké góly totiž Sparta neodpověděla ani jednou a Hradec si z hlavního města odvezl dvoubodovou výhru 3:2.

Před nedělním duelem došlo v hradecké sestavě pouze k drobným změnám. Lalancette zamířil na marodku, do druhé útočné formace tak naskočil Petr Koukal. Ofenzivní řady Mountfieldu doplnil ještě Martin Štohanzl. Do brankoviště se znovu postavil Štěpán Lukeš.

Hradec kapituloval již po necelé minutě

Sparťané vlétli do zápasu jak uragán a krátce po úvodním buly se usadili v útočném pásmu. Lvy aktivita soupeře poněkud zaskočila a obrana nestíhala rychlé nohy Pražanů. Už po 30 sekundách tak Lukeš musel lovit puk zpoza svých zad. Pavelka si stáhl kotouč na levý kruh a přesnou přihrávkou našel volného Michala Řepíka, který se trefil do odkryté klece – 1:0.

Hradec se z branky rychle oklepal a dostal se do zápasového tempa, avšak před Neužilem měl potíže vypracovat si výraznější šance. Sparta se v útoku pohybovala s větší lehkostí a byla také střelecky aktivnější. V blízkosti hradecké branky se hlavně činila první útočná formace domácích, tentokrát si ji ale obrana Mountfieldu dokázala pohlídat.

Ačkoliv se poměrně dlouho hrálo bez vyloučení, nakonec na první trest přece jen došlo. Poté, co na trestnou zamířil Orsava, čelili Hradečtí dvě minuty dlouhému tlaku Pražanů. A když už to vypadalo, že sparťanskou ofenzívu ustojí, inkasovali podruhé. Jen co se hradecká pětka zkompletovala, blýskl se Roman Horák na brankovišti a vyražený kotouč dostrkal až za Lukeše. Do kabin tak Východočeši odcházeli s dvougólovým mankem.

Moutnfield přidal a dočkal se snížení

Domácí celek se výkonem snažil navázat na první periodu a znovu se aktivně činil před Lukešem. První vzrušení třetiny ale nastalo za sparťanskou brankou, kde se semlela potyčka mezi Dvořákem a Klímou. Oba hráči tak zamířili na trestnou lavici a pokračovalo se ve čtyřech na každé straně. I v této herní situaci byli sparťané lepší a vynutili si další vyloučení na straně Hradce. Tentokrát ale nevyužili ani přesilovku, ani následný tlak.

Po delší době se do útoku dostali také hosté a třetí hradecká formace asi na minutu uzamkla Pražany před Neužilem. Několik střeleckých pokusů ale domácí gólman zvládl zastavit. Aktivita Východočechů se postupně zvyšovala a v polovině zápasu začali Spartu herně dotahovat. Ta navíc začala mít problémy a několikrát za sebou vyhodila na zakázané uvolnění. Hradci se však unavenosti soupeře využít nepodařilo, naopak na druhé straně se po Řepíkově střele rozezněla tyčka.

Hradečtí začali hrozit z protiútoků, což jim přineslo i jednu obrovskou šanci. Bohumil Jank pálil z mezikruží a hosté už zvedali ruce do vzduchu radostí, nakonec ale telefonát s videorozhodčím potvrdil, že kotouč brankovou čáru nepřešel. V závěru třetiny se proti pravidlům provinila také Sparta a Hradci se naskytla první přesilovka duelu. A tu po jedenácti sekundách využil. Kevín Klíma si stáhl kotouč na levý kruh a propálil Neužila u bližší tyče – 1:2.

Jerglovo vyrovnání poslalo duel do prodloužení

Hradec cítil, že vyrovnání je na dosah, hned zkraje třetí třetiny proto spěchal do útoku. První velkou šanci ale zaznamenal soupeř, když se David Kaše snažil sklepnout skákavý kotouč do hradecké branky. Neúspěšný byl také další sparťanský útok, který ztroskotal na připravenosti gólmana Východočechů.

Sparta se snažila držet Mountfield co nejdál od své svatyně, nestahovala se ale do defenzívy, naopak se i nadále pokoušela o navýšení svého náskoku. Napínavé a atraktivní hře však pořád chybělo to nejdůležitější, a to vstřelená branka. Té se nakonec O2 arena dočkala v 52. minutě a radovala se menšina hradeckých fanoušků. Vyrovnávací trefu si připsal jemnou tečí Jerglovy střely Jordann Perret, která propadla Neužilovi až do sítě.

Sparta se dostala do útlumu, přesto se Řepíkovi podařilo rozjet se sám na Lukeše. A jelikož byl faulován, čekalo ho o pár okamžiků později trestné střílení. Hradecký brankář však dokázal vystihnout záměr sparťanského útočníka a dále držel naděje Mountfieldu na bodový zisk. Sparta ještě usilovala o plnohodnotnou výhru a několikrát zavařila Hradci před Lukešem, nakonec duel ale dospěl až do nastavení.

I tentokrát Hradečtí uspěli až v nájezdech

V úvodních minutách prodloužení se na puku držela spíše Sparta, do pořádného zakončení se ale nedostala. Hradec nechodil do výraznějších akcí, zajímavě však vypadal pokus Cingela, který si sám nabruslil před Neužila, s gólmanem domácích si ale neporadil. Skórovat se nepodařilo ani Perretovi, který z těsné blízkosti nezvládl zvednout kotouč pod horní tyčku. Podruhé v sezóně se tak Hradec představil v samostatných nájezdech.

Dovednostní disciplína byla čistě v hradecké režii. Východočeši se trefili třikrát, zatímco domácí nedokázali Lukeše překonat ani jednou. Vítězná branka tak byla připsána hned prvnímu střelci Jakubu Lvovi, který rozhodl o tom, že i tentokrát Hradečtí z nájezdů získali bod navíc.

Děkovačka na Spartě

🎉 Obrat z 0:2 na 3:2 a skvělá podpora fanoušků, to si zaslouží dvojitou děkovačku 🤙