čt 26.8.2021 | Petr Šatalík

Nedohráno! Pod Ještědem zvítězila další díra v ledu

Mělo jít o další zajímavé měření sil před startem sezóny. A svým způsobem i bylo. Liberečtí shodili za polovinu utkání Hradecké z výše, ve které se po výrazném vítězství nad Vídní nacházeli, zpět na zem. Lze jen vymýšlet hypotézy, jak by se duel vyvíjel v druhém poločase. Fakta se však nedovíme. Snad jen jedno. V Home Credit Areně mají potíže s ledem, kvůli díře v hrací ploše byl zápas v čase 29:50 předčasně ukončen. Lvi tak zažili malé déjà vu z loňské sezóny a těšit je může jen to, že se tyto potíže netýkají ČPP Arény.

Trenéři Mountfieldu HK udělali po utkání s Vídní několik přesunů v sestavě. Do brány se tentokrát postavil Lukeš, Kiviaho usedl na střídačku. V obranných liniích se objevil Šalda místo Blaina. Z útoku pak vypadl Jergl, jehož zastoupil Jirásek a velké změny doznala čtvrtá formace, kde Koukala s Pilařem nahradili mladíci Budina a Poppel.

Bílí Tygři šli brzy do vedení

Start do zápasu měli lepší Severočeši. Po pěti minutách se na pravém kruhu zjevil Šír, jenž svou ranou na přední tyč prostřelil Lukeše mezi rukou a tělem, nicméně kotouč zamířil jen do boční sítě. Následně v mezikruží přetlačil Filippi v souboji jendačtyřicítek Šaldu a mladý bek kvůli tomu ohrozil vlastního gólmana, jenž byl naštěstí připraven. V čase 6:25 otevřel Liberec skóre. Jelínek přihrál na modrou čáru a pokus Michala Ivana doplachtil až za záda hradeckého brankáře, který touš neviděl.

Hokejisté z města pod Ještědem v tlaku nepolevovali a byli lepší po celé první dějství. Další nápor si vypracovali díky přesilovce, tu ale nedokázali využít k tomu, aby více zaměstnali strážce svatyně Lvů. Východočeši se dobře bránili a Cingel dostal puk do bezpečí. Hradec mohl následně odpovědět, ale Štohanzl ve velké šanci na pravém kruhu Kváču nepokořil.

Gólman Bílých Tygrů si následně musel poradit také s nahozením McCormacka, kterého si všiml až na poslední chvíli a nadělalo mu značné trable. S dorážkou se snažil přispěchat Jirásek, jenž už ale v nevýhodné pozici mezi tři tyče nezamířil. V závěru třetiny pak mohl zvýšit vedení Liberce Klapka. Ten se šikovně prodral do mezikruží a tvrdou ranou nechal vyniknout Lukeše, který se tak zasloužil o to, že byl rozdíl ve skóre po dvaceti minutách jen jednobrankový.

Po deseti minutách byl led až příliš „silný“

Liberečtí dohrávali na začátku druhé části přesilovou hru, kterou zvládli pětapadesát sekund po startu dějství využít. V závěru akce přihrál Šmíd z osy hřiště na pravý kruh Tomáši Filippimu, jenž ostrou ranou na přední tyč procedil touš za Lukeše – 2:0. O 76 sekund později bylo pro Mountfield ještě hůře. Severočeši zúročili další početní výhodu. Ránu Klepiše z levé strany vykopl Lukeš jen před sebe, kde byl pohotový Jan Ordoš, který okamžitě vrátil puk do sítě a zvýšil tak na 3:0.

Až poté se konečně osmělili také Hradečtí, Kváča však neměl s ránou Oksanena z pravého kruhu příliš potíží a celkem pohodlně ji vyrazil do bezpečí. Lvům následně nechyběla snaha, ale Bílí Tygři se stáhli do precizního bloku, takže jejich gólman musel řešit jen střelu téměř z poloviny hřiště, kterou vyslal Pavlík. Na druhé straně prošel jako nůž máslem Filippi obranou Mountfieldu a litovat mohl jen toho, že na zakončení mu už nezbyl prostor. Lukešovi stačilo přitlačit betony k zemi.

V čase 29:50 bylo utkání dočasně přerušeno kvůli díře v ledu, konkrétně na pravém kruhu v obranném pásmu Východočechů. Zaměstnanci Home Credit Areny se snažili asi dvacet minut o to, aby se dalo v zápase pokračovat, ale led, respektive díra v něm, byl silnější než oni, takže bylo utkání po polovině základní hrací doby ukončeno.