st 14.2.2024 | Tomáš Prodělal | Foto: Hynek Haruda / HC Verva Litvínov

Nejdříve uragán, poté nervy. Lvi přetlačili Vervu v prodloužení 6:5

Kdo se ve středu díval na zápas mezi Lvy a Vervou a byl fanouškem ofenzivního hokeje, musel být naprosto spokojen. Přitom duel v úvodu příliš branek nenabídl, první třetina konkrétně po jedné na každé straně, kdy za hosty těsně před sirénou vyrovnával Jérémie Blain. Opravdové hody přišly až v prostřední periodě, kdy Lvi během necelých čtyř minut vstřelili čtyři branky. Jenže Litvínov nic nezabalil, začal ze ztráty postupně ukrajovat a dostal se až k vyrovnání. U toho nakonec zůstalo, jelikož v prodloužení hostům vystřelil výhru Jérémie Blain.

Nejdůležitější zprávou před začátkem duelu byl start Kevina Klímy a Graema McCormacka, kteří nastoupili poprvé po vypršení disciplinárního trestu. Kanadský obránce zaplul do třetího obranného páru k Petr Kalinovi, šikovný útočník zase do třetí útočné letky k Radovanu Pavlíkovi s Alešem Jerglem. Mimo sestavu se naopak dostal Bohumil Jank.

Svižná třetina skončila nerozhodně

První střídání staronových tváří okamžitě přineslo pozdvižení na obou stranách. Nejprve Klíma svou tradiční zadovkou zpoza branky našel McCormacka, který však místo u bližší tyče nenašel. Hra přenesla těžiště na druhou stranu, kde ujížděl sám na bránu Kirk, v současnosti asi nejlepší britský hokejista ale na ledově klidného Paříka nevyzrál. Pokud byl někdo v prvních minutách na ledě cítit, byl to Klíma, jenž ve spolupráci se svým hokejovým dvojčetem Jerglem čeřil vody obrany Vervy, například druhým pokusem o tradiční zadovku, ten skončil tentokrát na boční síti.

Hokej měl i nadále velmi rychlý spád, o čemž svědčí také to, že komerční pauza přišla až v 10. minutě. Ještě před tím byly k vidění velké šance. Nejprve po spolupráci bratrů Kašových pálil NHL více otřelý Ondřej, ale Pařík si poradil. Podobný výsledek měl také Estephanův pokus mezi betony. Následně jsme se dokonce dočkali gólu, jenže Pavlík si při tvorbě přihrávky do prázdné pomohl držením, a tak šli hosté do čtyř místo vedení. Náskok si mohla vybudovat Cheza, když se Hlavova teč dostala až za gólmanova záda, jenže trefila jeho levou brusli a odrazila se těsně mimo.

Lvi se však nepoučili, zanedlouho byli v oslabení znovu a tentokrát už je trest neminul. Janis Jaks si od mantinelu vybruslil na osu modré čáry a skrze velký provoz vypálil směrem brána, ve které se nakonec kotouč zastavil – 1:0. Otevření skóre však Litvínovu příliš nepomohlo, Hradečtí iniciovali několik strkanic, které je nabudily, čímž se dostali zpět do hry. David Šťastný vyšíval v útočném pásmu, předal na modrou Jérémiemu Blainovi a nejproduktivnější bek Mountfieldu ranou mezi betony srovnal skóre – 1:1.

Lví uragán znamenal vedení 5:2

Druhá perioda měla rozhodně pomalejší rozjezd než třetina předchozí, Verva byla přeci jen o něco aktivnější, paradoxně to však byl Hradec, který se dostal do vedení. Jan Eberle obkroužil branku, puk se zaklínil mezi bruslí a tyčkou, kde ho zmerčil Evan Jasper a pohotově dostrčil za čáru – 1:2. Severočeši se navíc po chvíli dostali do tří, za což vzápětí pykali. Jérémie Blain od modré čáry poslal na slot střílenou nabídku Oliveru Okularovi, který tečoval puk přesně k tyči – 1:3. V domácích vybublala frustrace, a tak se po zbytečném sekání ocitla Cheza znovu ve třech. Když už to vypadalo, že Litvínov má to nejhorší za sebou, vyrazil Tomek Pavelkovo nahození přímo k Oliveru Okuliarovi, který s notnou dávkou štěstí dostal touš za čáru a připsal si jubilejní dvacátý gól v sezoně – 1:4.

Černožlutí z ledu úplně zmizeli a Východočeši svůj střelecký špunt, který je od Vánoc brzdil, dokonale uvolnili. Christophe Lalancette v pádu dokázal posunout na Evana Jaspera a jeho švih do levého horního rohu ukončil Tomkův pobyt v brance – 1:5. Pro Kanaďana šlo navíc o již čtvrtý gól ve druhém mači na Zimním stadionu Ivana Hlinky. Svěřenci Karla Mlejnka ale nakonec ještě našli motivaci, vybojovali přesilovku a dokázali snížit. Ondřej Kaše uzmul puk ve středním pásmu, projel až na mezikruží, odkud propálil Paříka kolem vyrážečky – 2:5.

Na hradecké hole se, i přes stále vysoký náskok, vkradla nervozita, která vedla k dalšímu vyloučení. Na Lukáše Paříka létal jeden puk za druhým, šanci vycítili také domácí příznivci, ti začali aktivně podporovat a hnát na svůj tým za snížením. Plusové body během hry ve čtyřech získal Patrik Marcel, jemuž se podařilo několikrát zablokovat nebezpečné pokusy soupeře. Tento obraz hry pokračoval i v následujících minutách. Verva tlačila, navíc Mountfield neustále usedal na trestnou. Vše vyvrcholilo současným vyloučením, a tak si domácí do třetí části přenesli 110 dvojnásobné převahy.

Verva poslala zápas do prodloužení

Litvínov začal třetí třetinu v již avizované početní převaze, během níž se sice Hradečtí srdnatě bránili, nakonec však tlaku podlehli. Od Ondřeje Kašeho putoval puk před branku, kde stál nikým nehlídaný Nicolas Hlava, jenž měl tolik času, že stihl svou teč poté ještě dorazit – 3:5. V následujících chvílích přišel po dlouhé době čas relativního klidu, ten ale nakonec vedl k další brance chemiků. Rána Petra Koblasy byla ztečována přímo k Liamu Kirkovi, ten pohotově poslal puk na brankoviště, kde si ho do vlastní klece nešťastně kopl betonem Pařík – 4:5.

Během komerční pauzy se Mountfield dokázal dát dohromady a začal znovu ohrožovat soupeřovu klec. Asi nejnebezpečnější byla akce Šťastného, který poslal puk na brankoviště a hrací předmět vyplaval v ideální pozici pro Miškáře, rodák z Hořic však nechal vyniknout Zajíčkův beton. Lvi tlačili i nadále, ale neujala se ani Freibergsova pumelice. Na opačné straně se zase sympatickým průnikem prezentoval Maštalířský, maskovaný muž v bílém si poradil. Pasáž posléze zakončil Okuliar, jenž se otočkou kolem klece snažil cílit na hattrick, neúspěšně.

Jestli se Severočechům něco nedalo upřít, tak to, že ve druhé polovině utkání hráli opravdu s vervou, za což byli nakonec odměněni vyrovnáním. Po rychlém přechodu do útočné zóny od modré vypálil obránce Denis Zeman, Pařík puk vyrazil jen před sebe, kde stál Nicolas Hlava a pod Krušnými horami se začínalo od znovu – 5:5. V závěru se ještě snažila odmítnout nastavení první útočná formace hostí, to se však nestalo a zápasu 60 minut k rozuzlení nestačilo.

Blain vystřelil bod navíc

V prodloužení se domácí tým dopustil faulu a Tomáš Martinec zkusil svou početní převahu ještě posílit o odvolání gólmana, Lukáš Pařík se na nastalou situaci ze střídačky nemohl ani dívat. Hosté výhody nevyužili, naopak ještě faulovali, což jim paradoxně rozvázalo ruce. Alex Tamáši vybojoval puk a ujel do přečíslení. Na kruhu poté krásně našel Jérémieho Blaina, který střelou z první přisoudil Mountfieldu druhý bod – 6:5. Hradec vyhrál podruhé v řadě, tentokrát ale s pořádnou kaňkou.