út 1.11.2022 | Dominik Jarka

Neskutečná divočina a velký obrat Hradce! Kladno porazil 8:7

Divočina, blázinec, úlet. Jinak nejde zápas proti Kladnu popsat. Všechno, co nabídl, se vymykalo normálu. Lvi měli skvělý vstup do zápasu a po 37 vteřinách vedli 2:0. Jenže pak přišly góly soupeře a nerozhodné skóre. Polovinu druhého dějství odehráli domácí v početní výhodě. Branky však padaly jen na druhé straně, Rytíři vedli rázem 6:3 a s Východočechy to vypadalo zle. V posledním třetině to byla přetahovaná a průběžné stav 4:7. Mountfield se ale nevzdal, postupně snižoval a v poslední vteřině zásluhou Lva srovnal na 7:7. A pak přišla třešnička. V prodloužení prostřelil Brízgalu McCormack a završil těžko uvěřitelný obrat 8:7!

Trenérský tým musel po minulém zápase opět sáhnout do sestavy z důvodu zranění Bohumila Janka, což znamenalo přesun Radka Pavlíka do obrany. Naopak na soupisku se vrátil Kelly Klíma, který se představil ve třetím útoku. Mezi třemi tyčemi dostal po minulém zápase opět šanci Jan Růžička.

Gólová první třetina přinesla tři branky na každé straně

Hradečtí evidentně chtěli odčinit poslední špatné výsledky a utkání odstartovali ve velkém stylu. Po šestnácti sekundách poslala první lajna domácí do vedení, když Petr Kalina nahodil kotouč od levého mantinelu na branku a těsně před zrakem Brízgaly ho šikovně tečoval Marek Zachar. A skvělý výkon pokračoval, na další branku čekali fanoušci pouhých 21 vteřin. Kevin Klíma vybojoval skvěle puk v útočném pásmu, počkal si na správnou chvíli a na druhém kruhu našel zcela volného Aleše Jergla, který bez větších potíží poslal Hradec do dvoubrankového vedení.

Kladenští po tragickému úvodu ale nesložili zbraně a po šesti minutách se vrátili zpátky do utkání. Martin Procházka dostal v útočném pásmu povedenou nahrávku od Plekance a byl v situaci 1 na 1 proti Zacharovi. Toho ranou zápěstím napálil do výstroje, odražený kotouč se mu odrazil přímo na hokejku a tváří v tvář Růžičkovi vystřelil přesně k levé tyči. Branka přidala Rytířům na sebevědomí a v půlce třetiny dorovnali skóre zápasu. Okuliar ani Lev velké příležitosti nezakončili efektivně a z následného protiútoku hosté trestali. Procházka zpoza brány chytře našel na levém kruhu neobsazeného Adama Kubíka, který se ranou do protější šibenice nemýlil.

Hradečtí dostali příležitost vzít si vedení zpět při přesilové hře, a to se jim i povedlo. Okuliar zkušeně neuspěchal přihrávku a našel na pravém kruhu volného Kevina Klímu, který zametl puk do odkryté branky – 3:2. Vedení ale domácím vydrželo pouhé dvě minuty. Adam Brodecki nejprve při tlaku Kladna napálil tyč, poté se už ale na střeleckou listinu zapsal. Růžičku z úhlu oklamal rychlým naznačením, obtočil se kolem branky a puk zasunul k levé tyči – 3:3. Branku potvrdil i videorozhodčí a Jan Růžička šest minut před první sirénou přenechal místo v brance Henrimu Kiviahovi.

Z třetiny plné přesilovek těžili Kladenští

Hradecký celek dostal v úvodu druhé části příležitost v rámci mnoha přesilových her, dostatečně efektivní ale nebyli. Zahráli si dokonce minutu přečíslení 5 proti 3, McCormackovo nahození ani Lalancettovy přízemní pokusy se neujaly. Možnost vyzkoušet si početní výhodu měli také Rytíři a Mountfield okamžitě dostal lekci z produktivity. Dotchinovi stačila chvíle bez většího tlaku, aby si puk srovnal na holi a od modré nahodil na vzdálenější tyč. Tam byl připravený Pavel Beran, který tečoval puk mimo dosah Kiviaha – 3:4.

Druhá třetina byla plná přerušení a přesilových her. Kladno dostalo další početní výhodu, v oslabení ale Radek Pilař dojel pro kotouč dříve než Brízgala, obhodil si ho a z úhlu vystřelil, obětavým zákrokem ho však vychytal hostující obránce. Domácí byli v druhé části střelecky bezzubí, což se ukázalo i poté, co Cibulskis fauloval dvakrát v jednom střídání a Hradec čekala čtyřminutová přesilovka. Se střelami Kellyho i Kevina Klímy z pravého kruhu si Brízgala poradil, což bylo jediné, co hradecké speciální formace vyplodily.

A situace pro domácí byla rázem ještě horší. Hradečtí na konci početní výhody ztratili kotouč a Kladenští se hrnuli do protiútoku. Tomáš Plekanec a Adam Kubík ujeli do přečíslení 2 na 1, první jmenovaný to vzal na sebe a ranou příklepem se trefil nad vyrážečku a zvýšil na 5:3. A totožná situace se opakovala osmnáct vteřin před druhou sirénou. Tentokrát ale Michnáč vyřešil přečíslení nahrávkou na levý kruh a Jakub Klepiš zakončil povedenou prostřední část hostů brankou do šatny.

Velký obrat hostů dokonal vteřinu před koncem Lev

Hradecký celek vstoupil do poslední části opět velmi aktivně a to po 40 sekundách to přineslo ovoce. McCormack obkroužil branku Brízgaly a od pravého mantinelu se štěstím našel na zadní tyči volného Jakuba Lva, který puk zpracoval a zvednul nad beton hostujícího gólmana – 4:6. Domácí chtěli zvrátit vývoj utkání, Radek Pilař se proháčkoval zleva až před brankáře, pokus ale Brízgala lapil. A šance dostat se na dosah jediné branky byla nabídnuta po střele Pavlíka Cingelovi, kladenský brankář se ale včasně přesunul.

Ve 45. minutě tak hradeckou neefektivitu znovu potrestali Rytíři. Puk propadl do útočného pásma k Filipovi a ten v přečíslení 2 na 1 věděl, co má dělat. Skákavou přihrávkou našel na druhé straně Adam Brodeckiho, který přidal druhý zásah v utkání. Následoval bojovný hokej na obou stranách s minimem šancí. Jednou z nich byl Pajerův golfák, ten ale našel útočiště pouze na betonu Brízgaly. Klíčový moment utkání proběhl v čase 56:29, když kladenský Beran zasáhl hokejkou Zachara do hlavy a následovala čtyřminutová přesilovka.

Ani ne po půl minutě přišla první branka Hradce. Okuliar se zleva dostal před brankáře a bekhendem zakončil do betonu, dojíždějící Aleš Jergl se opřel do kotouče a propálil vše, co mu stálo v cestě – 5:7. A o šestnáct sekund později to bylo o pouhou jednu branku! McCormack poslal střelu z druhé vlny do betonu, puk se ale odrazil před odkrytou branku, kde číhal Christophe Lalancette, který uklidil touš do sítě. Hradečtí na samém konci utkání zkusili hru bez brankáře a to se po velkém tlaku vyplatilo. Vteřinu před třetí sirénou nabil Kelly Klíma zpoza branky Jakubu Lvovi, který střelou nad lapačku rozpoutal euforii domácích příznivců.

Bod navíc přisoudil domácím McCormack

Domácí si po dramatickém vyrovnání chtěli dojít pro dva body a zkoušeli pozornost kladenského Brízgaly. Rozhodující trefa přišla v čase 61:29, když skvělou práci odvedl Jakub Lev, který dovezl puk do třetiny a našel rozjetého Grahama McCormacka. Ten se uvolnil na střelu a šikovně přisoudil vítězství Hradci střelou mezi betony.