pá 22.2.2013 | Tomáš Schmiedt, Sanny Muharem

Podruhé to nevyšlo. Hradec padl v Olomouci, která srovnala stav série

Východočeši vstupovali do druhého utkání na ledě Kohoutů s jistotou jedné výhry, na kterou chtěli nabalit další. První třetina se nesla v režii opatrnosti, svěřenci trenéra Jiřího Kučery se snažili hrát ze zabezpečené obrany, na konci první části se však Olomouc prosadila z přesilovky. Následně zvýšila své vedení a bylo na Hradeckých, aby tvořili hru. Svým prvním gólem v sezóně následně snížil Zdeněk Čáp, avšak domácí se s tímto stavem nechtěli spokojit a o minutu později odskočili šťastnou brankou opět na rozdíl dvou gólů. V poslední dvacetiminutovce začaly pracovat emoce a na ledě byla vidět řada osobních soubojů, na výsledku ale už nic nezměnila ani závěrečná dlouhá přesilovka Královských lvů, kteří naopak v power-play inkasovali počtvrté. Mora tak na svém stadionu zvítězila 4:1 a srovnala stav série.

Mora stejně jako den předtím začala lépe

Ve druhém čtvrtfinálovém souboji mezi Olomoucí a Hradcem Králové se na vyloženou šanci čekalo až do poloviny úvodního dějství. Valenta si všiml před brankou najíždějícího Švaňhala, jenž mohl puk doklepnout do odkryté klece, ale domácí hokejista nedokázal trefit kotouč. Později zlobili hradeckou defenzivu Kolouch a Rác, kdy druhý jmenovaný namazal prvnímu puk zpoza Luňákovy svatyně, avšak Kolouch zasáhl jen výborně postaveného gólmana Královských lvů.

Svůj tlak Mora zužitkovala až při přesilové hře čtyř proti třem, kdy po krátké kombinaci olomouckých beků na útočné modré napřáhl k ráně Jakub Bartoň, jehož rána zapadla až za Luňáka. Zanedlouho se Hanáci radovali z gólu podruhé. Ihned po buly v útočném pásmu Pavel Selingr vyslal na královéhradeckou bránu rychlý projektil, na nějž neměla hradecká jednička nárok – 2:0.

Nejtěsnější stav vydržel jen chvíli

Do druhé třetiny vstoupili Východočeši v lepším tempu, za což byli odměněni kontaktní trefou. O tu se postaral Zdeněk Čáp, který z pravého kruhu překonal Kašíka povedeným pokusem mezi ruku a tělo. Odpověď Mory byla ale velmi rychlá. Řípova střela zprava byla usměrněna bruslí Richarda Diviše do břevna, od nějž se kotouč odrazil za brankovou čáru – 3:1.

O několik desítek sekund později se mohli Východočeši znovu dotáhnout na rozdíl jediného gólu, když Kašík při rozehrávce uklouzl za svou klecí. Čáp však nebyl dost rychlý při zpracování puku, a tak proti jeho následnému zakončení domácí brankář již zakročil. Snížení mohl královéhradeckému mužstvu přinést také Vladimír Říha, který v oslabení využil zaváhání defenzivy Kohoutů, ale zblízka na Kašíka nevyzrál.

Nervózní třetina a olomoucké rozhodnutí

V poslední dvacetiminutovce došlo k vyvrcholení vyhrocenosti utkání. Po trochu klidnějším startu třetiny posílali postupem času hlavní rozhodčí na trestnou lavici jednoho hokejistu za druhým. Chvíli před koncem byla Hradeckým nabídnuta čtyřminutová početní výhoda pěti proti čtyřem, při které se po několika neúspěších rozhodli o power-play. Při té však inkasovali, když puk do prázdné klece uklidil Petr Kolouch – 4:1.

I když byl zápas díky této trefě definitivně rozhodnutý, stejně došlo ještě k několika soubojům, jež byly oceněny menšími tresty. Dvě vteřiny před koncem navíc dostal Miroslav Třetina pětiminutový trest plus trest ve hře za nesportovní chování. Nic to ale nezměnilo na olomouckém vítězství, stav série je tak po dvou duelech vyrovnaný.

Jan Tomajko (HC Olomouc):
Začali jsme hodně dobře, stejně jako ve čtvrtek. V úvodu druhé třetiny jsme ale udělali faul a dostali se trošku ze hry, a těžko jsme se pak do ní zpět vraceli. Naštěstí nás uklidnil gól na 3:1. Ve třetí třetině jsme to už nějakým způsobem udrželi a za vítězství jsme rádi. Vrátili jsme se zpátky do série a všechno je opět otevřené. Samozřejmě si věříme a do Hradce nejedeme prohrát, chceme v něm vyhrát oba dva zápasy. Ve čtvrtek jsme byli hodně nedisciplinovaní, tentokrát jsme se s tím trošku srovnali. To byl rozdíl mezi těmi utkáními.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Na začátku utkání jsme přečkali tlak soupeře, nicméně jsme byli pasivní, a dostali tak dva góly ze standardních situací. Ve druhé třetině se to změnilo, byli jsme aktivní hned od prvního střídání. Brzy jsme snížili, ale pak jsme inkasovali docela nešťastný gól. Celou druhou třetinu jsme byli lepší a aktivnější, mohli jsme se výsledkově vrátit do zápasu. Ve třetí třetině byla hra bohužel hodně rozháraná vyloučeními, podle mého názoru jich bylo zbytečně hodně. V závěru utkání měli jít domácí do tří, neboť faulovali dva hráči, ne jen jeden. Hráči pak cítili křivdu a ve čtyřminutové přesilovce jsme se k ničemu nedostali.