st 3.10.2012 | Martin Doležal, Martin Voltr

Poprvé za tři body! Hradečtí pokřtili velkou halu výhrou 6:1 nad Šumperkem

Až do osmého kola museli hradečtí příznivci čekat na první vítězství svého týmu v základní hrací době. Svěřenci trenéra Martina Hostáka přivítali Šumperk poprvé v hlavní hale domácího stadionu a samotný začátek jim podle představ rozhodně nevyšel, když už po 89 sekundách prohrávali. Brzy ale utkání otočili ve svůj prospěch a nakonec si došli pro vysoký triumf 6:1, kterým se odpoutali z posledního místa tabulky. Dvěma brankami se blýskl mladík Milan Valášek, bodově ho ještě předčil Petr Haluza se třemi asistencemi.

Domácí smazali náskok soupeře a utkání otočili

Začátek utkání vyšel lépe hostům. Šumperk zatlačil Hradec do obranného pásma a již ve 2. minutě zužitkoval svůj nápor v úvodní branku utkání. Sedlák vybídl svou přihrávkou Adama Červenku, který si najel k pravému kruhu a střelou pod vyrážečku Jakuba Čecha otevřel skóre – 0:1.

Inkasovaná branka paradoxně domácí nakopla a v 5. minutě přišlo vyrovnaní. Po levé straně ujel Tvrdík, jenž vyslal před branku přihrávku, do níž nastavil hůl David Švagrovský. Tečovaný kotouč skončil za bezmocným Štůralou – 1:1. A za necelé čtyři minuty přišel obrat! Hradecké fanoušky rozradostnil Vít Budínský, který zůstal trestuhodně osamocen před brankou. Obdrženou přihrávkou z rohu pásma nepohrdl a tváří v tvář hostujícímu gólmanovi se nemýlil – 2:1.

V 13. minutě mohli hosté vyrovnat, ale Plášek, který dostal po krásné kombinaci s Vrdlovcem puk před branku, nebyl dostatečně důrazný. Hradec v předchozích zápasech nedokázal proměňovat své šance, ovšem proti Šumperku přišlo výrazné zlepšení. To domácí potvrdili další brankou. Budínský ujel společně s Milanem Valáškem do přečíslení a druhý jmenovaný svým přesným zakončením do Štůralova protipohybu zvýšil stav utkání již na 3:1.

Hradec zužitkoval své šance a přidal další zásahy

Začátek druhé třetiny znovu lépe vyšel hostům, ovšem naštěstí pro Hradec bez gólové tečky. Karel Plášek nejprve před prázdnou brankou nedokázal zpracovat skákavý puk, následně se angažoval i v další akci Šumperka. Proti byl ovšem Čech, který svým atletickým zákrokem jeho příležitost zlikvidoval.

Dobré šance, ale bídná koncovka Šumperka vedla k dalšímu gólu Hradeckých. Ti dostali k dispozici více než minutu a půl přesilovky 5 na 3, kterou dokázali zužitkovat. Haluza poslal kotouč od modré před branku, kde se nejlépe zorientoval Michal Tvrdík, jenž svou přesnou tečí zvýšil na 4:1.

Ve 34. minutě přišla hodně nepříjemná chvíle pro obě strany, když hradecký Lukáš Finsterle nesmyslně narazil protihráče na mantinel. Souboj se odehrál až po odehrání kotouče, rozhodčí tak neváhal a Finsterle obdržel trest 5 minut plus do konce utkání. K jediné výraznější šanci se v dlouhé přesilovce dostal Červenka, ale na jeho bekhendovou kličku Čech vyzrál. A tak ve vlastním oslabení udeřili domácí. Obrovskou hrubku hostujícího beka využil Vladimír Říha, který svým nádherným blafákem uštědřil Šumperku další tvrdý direkt – 5:1.

Draci už neměli nárok

Do třetí periody nastoupil Šumperk s odhodláním pokusit se s výsledkem něco udělat. Prvním krokem k tomu byla změna v brance, Štůralu nahradil Vratislav Vajner. Hradec Králové mohl být ale se svým výkonem spokojen a soustředit se především na obranou fázi. Šumperk byl aktivnější, ale v útoku bezradný. A tak z další příležitosti mohli těžit domácí. Švagrovský ovšem tvrdou střelou napálil pouze břevno hostující svatyně.

Královští lvi ale nemuseli litovat předchozí situace. V 50. minutě opustil Milan Valášek trestnou lavici a z velkého úhlu trefil jen tyčku, od níž se však kotouč odrazil do Vajnera a následně ke smůle Draků za jeho záda – 6:1. Skvělý Jakub Čech již za svá záda žádný kotouč nepustil a ačkoliv jako první inkasoval, svůj tým jinak podržel. Domácí odehráli nejlepší utkání v sezóně a šesti zásahy poslali Šumperk domů s prázdnou.

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
Jsme rádi, že se nám to konečně podařilo prolomit a vyhrát za tři body. Hráli jsme opravdu doma, ve velké hale. Sehráli jsme utkání tak, jak jsme chtěli. Samozřejmě se nám zase nepovedl začátek, hned v úvodu jsme inkasovali, ale kluci se k tomu dobře postavili a začali hrát. Možná jsme měli i trochu štěstí, že se k nám odrážely kotouče. Já bych spíše vyzdvihl to, že jsme šli za vítězstvím. Především jsme dobře bruslili a k tomu bojovali, navíc jsme neudělali zdaleka tolik chyb co soupeř.

Radek Kučera (Salith Šumperk):
Byl to náš nejhorší zápas v sezóně. Přitom jsme začali velmi dobře, domácí k ničemu nepustili, dali gól. Jenže pak jsme přestali hrát takticky, naopak se hnali od ničeho k ničemu. Byl z toho paskvil, lítali jsme po ledě, pozice si nedrželi...