čt 22.12.2022 | Petr Koval

Předčasný vánoční tříbodový dáreček. Lvi porazili Kladno 6:3

Poslední vzájemné utkání s Kladnem nabídlo gólovou smršť. A i čtvrteční předvánoční duel začal podobně. Už v první třetině padlo pět gólů. Hradec ale zejména v závěrečné dvacetiminutovce ukázal, že má v prosinci dobrou formu a třemi góly zapsal čtvrté vítězství v řadě. Krátké vánoční volno si tak Lvi užijí s vědomím kvalitně odvedené práce.

Realizační tým Mountfieldu udělal oproti utkání s Vítkovicemi jen dvě změny. Mezi tři tyče se po pětadvaceti dnech postavil Jan Růžička. Zranění do utkání nepustilo Marka Zachara, jehož místo zaujmul Zdeněk Doležal. Ten nastoupil ve čtvrté lajně s Martinem Štohanzlem a Kelly Klímou.

Úvodní třetina nabídla pět branek

Listopadové utkání skončilo patnáctigólovou přestřelkou a i úvod 30. kola sliboval gólové hody. Hned v prvních deseti minutách padly tři branky. Nejprve Pytlík ve 3. minutě orazítkoval horní tyč Růžičkovy svatyně po ráně z pravého kruhu. Do vedení se však dostali hosté. Radovan Pavlík adresoval přihrávku do mezikruží na Olivera Okuliara, který střelou nad lapačku otevřel skóre.

V 7. minutě Kubík, který v hradeckém dresu odehrál jedenadvacet zápasů, našel přesnou přihrávkou před brankou postaveného Tomáše Plekance, jenž překonal přesunujícího se brankáře. O tři minuty později si oba hráči prohodili role. Kladenský kapitán našel přihrávkou přes osu Adama Kubíka, který bez přípravy překonal Růžičku ranou do horního růžku – 2:1.

Oba celky byly v šancích velmi efektivní. Další brankovou trefu si připsal Radovan Pavlík. Hradecký odchovanec využil dobré clony Pilaře na brankovišti a překonal Bowa z vrcholu kruhů. Jenže neměnný stav vydržel jen 83 vteřin, když Rytíři využili druhou ze tří přesilovek v první třetině. Plekanec našel Matěje Berana, který jemnou tečí usměrnil kotouč mimo dosah Růžičky – 3:2.

Lvi dokázali srovnat stav

Hradečtí vstoupili do druhé periody aktivně a hned v úvodu zamkli svého soupeře v obranné třetině, ale Bow neměl se zakončením Lvů problémy. Na druhé straně pokračovala ve své ofenzivní smršti zejména první formace Středočechů. V situaci jeden na jednoho zvolil Kubík střelu přes obránce z levého kruhu, Růžička si ale našel zakrytý pokus a zasáhl pravým ramenem.

Mountfield pak zahrozil ve své první početní výhodě v utkání. Rychlá akce na jeden dotek putovala po ose Lev – Cingel – Lalancette. Kanadský forvard vypálil po přihrávce zpoza branky z mezikruží. Na konci hradecké kombinace byl však Bowův pravý beton. Hradec po přesilovce převzal iniciativu, ale obrana hráčů v bílých dresech nepustila střelce hostů do nebezpečných pozic.

Posléze předvedl parádní práci na modré čáře Jank. Urostlý bek neuspěchal zakončení a povodil si blokujícího útočníka. Jeho nahození šikovně tečoval Radek Pilař, který zapsal první gól v letošním extraligovém ročníku. V závěru ještě zahrozil Kevin Klíma. Rychlonohý útočník hledal před brankou dobře postaveného Jergla. Ten ale kanadského gólmana z bezprostřední blízkosti nepřekonal.

Hradec třemi góly dokráčel pro tři body

Východočeši pak potvrdili, že během reprezentační přestávky zapracovali na hře v předbrankovém prostoru. Rosadnič pálil od modré čáry a opět byl před Bowem dobře postavený forvard. Lalancettovi nicméně v rozhodující fázi přeskočil kotouč hokejku. Ve 46. Zikmund otočkou zpoza branky našel Melku, toho však dobře ubránil Blain a znemožnil mu zakončení do polodkryté klece.

Poté se v obraně zaskvěl také Jank. Obránce, jenž se podílel na třetím hradeckém gólu, dobře zablokoval Filipovu přihrávku přes brankoviště a nedovolil Rytířům vzít si vedení zpět. A tak zahrozili svěřenci Tomáše Martince. Po soustavném tlaku našel Cingel z rohu za brankou Jakuba Lva na pravém kruhu. Nejproduktivnější hráč trefil přesně do horního růžku a dostal svůj tým do vedení – 4:3.

Závěrečná pasáž patřila Radovanu Pavlíkovi. Nejprve střelce druhé branky vychytal z bezprostřední blízkosti Bow. V 57. minutě byl už úspěšnější hradecký hráč. Ihned po vhazování nabruslil před branku a zasunul kotouč mezi gólmanovy betony. Na konečných 6:3 uzavřelo v situaci dva proti samotnému brankáři duo Jergl – Kevin Klíma. Druhý jmenovaný si vyměnil puk se spoluhráčem a zakončil do takřka odkryté klece. Mountfield dokázal počtvrté v řadě vsítit alespoň čtyři branky a odvezl si z Kladna zasloužené tři body.