pá 22.10.2021 | Petr Koval

Prokletí prolomeno! Lvi na devátý pokus porazili Liberec

Zatímco v uplynulém roce se Lvům proti Liberci nedařilo, tentokrát utkání zvládli výborně. V 8. minutě dostal Mountfield do vedení Jordann Perret a od té doby byl lepším týmem. Dva góly přidal Aleš Jergl a zisk tří bodů pečetil Radek Smoleňák. Sedmadvaceti zákroky pomohl k výhře 4:1 prvním extraligovým úspěchem Henri Kiviaho. Hradec tak po téměř dvou letech porazil Bílé Tygry za plný počet bodů.

Po prohře 3:4 v Českých Budějovicích se realizační tým rozhodl zamíchat sestavou. Svůj druhý extraligový start připsal brankář Henri Kiviaho, kterému v obraně vypomáhal navrátilec Bohumil Jank, jenž nahradil Radima Šaldu. V útočných letkách se poprvé v ostré sezóně objevil Jan Veselý, jenž v dosavadních dvanácti zápasech Chance ligy zaznamenal 9 bodů.

Hradecká aktivita přinesla dvoubrankové vedení

I přes to, že Liberci nevyšel vstup do sezóny podle představ, na hradecký Mountfield se mu dlouhodobě daří. To se snažil potvrdit již na začátku utkání, kdy v prvních minutách zaměstnával finského brankáře. Po vlažném úvodu dostali Východočeši možnost první přesilové hry utkání. V té zpoza branky nabíjel Smoleňák do prostoru mezikruží pro Orsavu. Jeho pokus skončil jen na levém rameni Pavelky. Vzápětí nedůslednou rozehrávku na modré čáře vystihl Zachar, jehož únik vyřešil Kiviaho, když scvakl betony včas.

Ve 14. minutě přišel trest také na druhé straně. I tam měl překvapivě větší šanci bránící tým. Lev odvážným průnikem dojel po levém křídle až před Pavelku, odkud naservíroval kotouč Jordannu Perretovi, jenž s nabídnutou šancí nepohrdl – 1:0. Střelec první branky utkání pak ukázal velkou chuť, když v jednom střídání vyslal dva nebezpečné projektily, a dokonce stihl po souboji poslat jednoho ze Severočechů předčasně na hráčskou lavici.

Mountfield od vstřeleného gólu převzal iniciativu a výrazně častěji pobýval v útočném pásmu, z čehož pramenily šance. Nejprve se svojí bombou z vrcholku kruhů neprosadil tvrďák Pavlík. Tu totiž pokryl odchovanec královédvorského hokeje. Na další akci domácích už ale nestačil. Kevin Klíma objížděl branku a krásnou zadovkou nabídl na zlatém podnose puk Aleši Jerglovi, jenž se do poloodkryté klece nemýlil – 2:0. Hráči v červených dresech dobře zvládali přerušovat liberecké akce a Tygry téměř k ničemu nepustili.

Hradečtí i nadále kontrolovali hru

Na začátku druhé periody měl celek zpod Ještědu k dispozici minutu a šestadvacet sekund výhodu přesilové hry. A ta vrátila modrobílé do hry. Rosandič vybruslil podél modré čáry, odkud nabil Tomáši Filippimu na úroveň pravého kruhu. Hráč se zkušenostmi z KHL propálil Kiviaha nad jeho lapačku – 2:1. Dosavadní trend pokračoval. Když se jeden z týmů provinil proti pravidlům, přišel trest i na druhé straně. Přesilovka Lvů sice v branku nevyústila, avšak vrátila držení puku na hradecké hole.

To otevíralo malá okénka v obranných řadách soupeře. V dobré příležitosti se ocitl McCormack, který však v bezprostřední blízkosti před Pavelkou potřeboval čas, aby srovnal kotouč na své holi a gólmana nepropálil. Svěřenci Patrika Augusty chtěli zlomit nedostatečný přísun bodů velmi bojovnou hrou. V útočném pásmu sázeli převážně na dobrou clonu před finským brankářem. Jako při nahození Vitáska, po kterém zůstal hradecký strážce svatyně zcela nehybný. Pokus beka s reprezentačními zkušenosti ale těšně minul levou tyč.

Převážně však viděl kotel domácích fanoušků své hráče před soupeřovou brankou. Tam útočné letky často vylepšovaly střelecké pozice, ale větší šance ne a ne přijít. A tak třetinu okořenila jen potyčka z 36. minuty mezi Kellym Klímou a Dernerem, po které následovala hra ve čtyřech. Ani více prostoru na ledové ploše branky nepřineslo. Až zaúřadovala čtvrtá hradecká přesilovka v utkání. Krásnou rychlou kombinaci po ose McCormack – Kevin Klíma zakončil střelou do horního rohu Aleš Jergl, který se prosadil podruhé v utkání – 3:1.

Mountfield nepřipustil žádné drama

O vedení domácí nepřišli ani po faulu svého kapitána, jenž ve 41. minutě putoval na trestnou lavici. Hráči v bílých dresech patří v přesilovce k nejhorším v soutěži a čísla jim nevylepšila ani teč Jelínka. Dobrým zákrokem se totiž blýskl Kiviaho, když jeho pokus vykopl betonem. Poté měl hradecký brankář i pořádný kus štěstí. Po střele Dernera od modré čáry měl opět zakrytý výhled, ale projektil zamířil jen do boční sítě.

Po opakovaném krosčekování dala hradecká ČPP Aréna hlasitě najevo, co si o zákrocích myslí. To jako kdyby vyslyšeli i rozhodčí, kteří ve 48. minutě dali Lvům možnost další početní výhody. Ta byla ještě devět sekund před vypršením trestu zdvojnásobena. Jenže domácí nenavázali na předchozí úspěch. To jim ale vadit rozhodně nemuselo, nadále totiž drželi vedení daleko od vlastní svatyně.

Znovu po skončení hradeckých přesilovek dostala příležitost také ta liberecká. Po Filippiho střele se dostal kotouč k Jelínkovi, ten ale nedokázal zakončit do odkryté klece. Při další šanci zase své spoluhráče podržel Kiviaho, jehož pohotová lapačka nedala útočníkům možnost dorážet. Hradecké vítězství ještě pojistil Radek Smoleňák, který překonal Pavelku po bekhendové kličce. Hradec tak zvítězil 4:1 a udržel kontakt s čelem tabulky.

Kivi a jeho děkovačka po první extraligové výhře

🥝 Při děkovačce drobné zavrávorání, ale v zápas jistota 💪 Kivi pochytal 26 střel soupeře a připsal si první výhru v hradeckém extraligovém dresu 🇫🇮