pá 2.3.2012 | Martin Voltr, Lukáš Souček

První čtvrtfinálová výhra! Rozhodla branka z patnácté vteřiny utkání

Hradec důležité třetí utkání čtvrtfinálové série zvládl a je zpět v boji o semifinále! Na hradecký stadion zavítala letos nejvyšší divácká návštěva, která už v patnácté vteřině mohla slavit první gólovou trefu v podání Jana Bergera. Kdo by byl v tu chvíli řekl, že právě tato trefa bude vítězná. Jihlava i přes značný nápor v závěru utkání nedokázala překonat bezchybného Jakuba Čecha. Hradec snížil stav série na 1:2 a v sobotním duelu bude usilovat o druhou domácí výhru.

Patnáct sekund stačilo domácím na první gól

Už od samotného začátku bylo jasné, že třetímu čtvrtfinále přihlíží nejvyšší návštěva, jaká v ostré sezóně na hradecký zimní stadion zavítala. A drtivá většina diváků mohla už po pouhých patnácti sekundách propuknout v obrovskou radost! Hradečtí hokejisté se hned nastěhovali do útočného pásma a Tomáš Karpov přihrál zpoza brány Janu Bergerovi, který namířil puk do vzdálenějšího koutu jihlavské klece – 1:0.

Domácí byli i nadále výrazně lepším týmem, s jednobrankovým vedením se nechtěli spokojit. V další šanci se objevil znovu Jan Berger nebo jeho parťák z elitního útoku Tomáš Karpov, ani jednomu se však nevedlo.

Dukla dávala o své přítomnosti na utkání vědět až od poloviny prvního dějství, kdy měl dobrou možnost exhradecký Martin Filip. Ten však neuspěl, stejně jako chvíli na to domácí Lukáš Havel, kterému v nájezdu utekl kotouč z hokejky. Po jednostranném úvodu ale bylo vidět, že Jihlava se oklepala a hrála se soupeřem rovnocennou partii.

Další góly na sebe stále nechaly čekat

Do druhé části vstoupil Hradec v oslabení, i tak si ale vypracoval výtečnou možnost. Martin Koudelka vybojoval puk u pravého hrazení a poslal ho před bránu na Patrika Moskala, jemuž se však pod nohy vrhnul brankář Novotný. Dukla měla dobrou možnost až proti plnému počtu domácích, jenže také hradecký Jakub Čech se proti Tomáši Čachotskému vyznamenal.

Krátce po polovině základní hrací doby dostali Východočeši obrovskou příležitost v podobě přesilovky pět na tři, která trvala takřka minutu a půl. V ní se však dlouho nemohli prosadit a až v závěru se k povedené ráně odhodlal Milan Karlíček, tu ovšem Filip Novotný lapačkou parádně vytěsnil mimo tři tyče.

Úplně nejzajímavější okamžik od úvodního gólu ale přišel až ve 39. minutě. Jakub Čech zasahoval mimo své brankoviště a kotouč se vykutálel na druhou stranu k volnému Romanu Maliníkovi, který měl před sebou prázdnou klec. Do ní se však tygřím skokem vrhnul obránce Václav Čížek a na brankové čáře zabránil zákrokem večera jistému vyrovnání.

Ani dramatický závěr už výsledek nezměnil

Při vstupu do poslední dvacetiminutovky stále platil nejtěsnější možný stav. Dukla nevyužila dohrávanou přesilovku a v dalších minutách se hokejisté obou týmů nedovolených zákroků nedopouštěli. Žádný z celků se do vyložených pozic nedostával, ale postupem času se Jihlava tlačila víc a víc za vyrovnáním.

S blížícím se závěrem začaly přicházet také obrovské šance hostů. Tu první nevyužil Tomáš Ficenc, který si před hradeckou klec sjel z pozice obránce. Ani nadvakrát však na výtečného Jakuba Čecha nevyzrál. Stejně tak byla dvě minuty před koncem neúspěšná také dvojice Padělek – Maliník, která nedotlačila kotouč za brankovou čáru.

V čase 58:20 sáhla trenérská sestava Dukly k odvolání brankáře. Jihlavská převaha byla navíc znásobená po faulu domácích, jenže heroický závěr jí už na vyrovnání nestačil. Dalším skvělým zákrokem se proti Ficencovi blýskl Jakub Čech, který tak ve třetím čtvrtfinálovém zápase udržel čisté konto a zajistil, že Hradec Králové snížil stav série na 1:2.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Utkání se mi hodnotí dobře. Byl to naprosto vyrovnaný zápas, kdy jsme měli prvních deset minut navrch. Je jenom škoda, že jsme nedokázali zvýšit naše vedení. Dukla následně zařadila na vyšší stupínek. Na začátku jsme hráli na tři pětky, poté jsme se to zkoušeli rozvrhnout do čtvrté. Bohužel nám vypadli dva útočníci a určitě jste si všimli, že jsme měli čtvrtou formaci totálně poskládanou z obránců. Mrzí nás nevyužitá přesilovka pět na tři, kterou jsme si mohli zajistit klid, což se nám nepodařilo. Ve třetí části jsme to víceméně ubojovali, dali do zápasu srdíčko. Jakub Čech nás výrazně podržel a pomohlo nám také štěstí, které nám v minulých zápasech chybělo.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava):
Celý úvod utkání byl ovlivněný rychlou brankou Hradce. To se pak špatně hraje, vázla nám především komunikace mezi obránci. Soupeř byl tedy na koni. Postupem času se však hra vyrovnala a především druhá část byla z naší strany dobrá. Celý zápas jsme se ale potýkali s neschopností v zakončení. Dále poté hrála roli vyloučení. Když hrajeme osm minut v kuse v oslabení, tak se těžko dává gól. V posledním dějství už soupeř bránil a vyhazoval puk a i když jsme si vypracovali řadu šancí, nedokázali jsme je proměnit, což nás hodně mrzí.