Ohlasy k zápasu
so 3.3.2012 | Lenka Jonešová

Diváci nás strašně hnali dopředu, děkuje fanouškům na dálku Václav Čížek

Stejně jako obě utkání na jihlavském ledě, tak i to páteční v Hradci Králové bylo hodně vyrovnané. S jedinou výjimkou - po zápase se z výhry mohli radovat hradečtí hokejisté. Velkou měrou se na vítězství podílel i hradecký bek Václav Čížek, který při největší šanci Jihlavy zastoupil gólmana Čecha a zabránil tak jistému gólu. „Myslím si, že by se takhle zachoval každý hráč z týmu, který by tam v danou chvíli byl. Já jsem viděl, že Kuba Čech je mimo bránu, takže jsem ho akorát zastoupil,“ skromně zhodnotil svůj zákrok hradecký obránce.

Třetí utkání bylo opět hodně vyrovnané, znovu rozhodla jedna branka…
Hrají spolu sousedi z tabulky, čtvrtý s pátým, takže podle toho vypadají i ty zápasy a výsledky. Je to play-off a v něm rozhodují maličkosti.

U obou týmů excelují brankáři. Budou právě oni rozhodujícím faktorem?
Gólmani a přesilové hry můžou rozhodnout celou sérii. Už není na co se šetřit, všichni jdou do zápasů naplno. My jsme dnes konečně začali střílet z každé pozice a bylo to znát.

Ty jsi svým skvělým obranným zákrokem na konci druhé třetiny zabránil jasnému gólu…
Zřejmě ano, ale myslím si, že by se takhle zachoval každý hráč z týmu, který by tam v danou chvíli byl. Já jsem viděl, že Kuba Čech je mimo bránu, takže jsem ho akorát zastoupil. Jsem rád, že mě ten hráč netrefil někam do obličeje, ale jen do brusle a přežil jsem to ve zdraví.

V jednu chvíli byla celá pětka složená z obránců. Proč tomu tak bylo?
Nebylo to nic taktického, ale protože nám ze zápasu odstoupili dva útočníci a hráli jsme jen na tři pětky, tak jsme to museli odehrát takhle.

Když na konci třetí třetiny hrála Jihlava bez gólmana a byl vyloučen Lukáš Havel, museli jste se bránit ve čtyřech proti šesti…
Byly to pro nás dost perné chvilky. My jsme ale byli pod tlakem, Lukáš Havel chtěl zabránit gólu a jeho faul prostě vyplynul ze situace. Takové situace v hokeji jsou a my se jich pro příště musíme vyvarovat. Naštěstí jsme to ubránili a vyhráli jsme.

Na ledě se začíná přiostřovat a projevují se emoce. Jak vnímáš tyhle situace?
Já osobně mám tyhle zápasy nejradši. Nemám rád zápasy, kdy se nikdo nikoho nedotkne, nehraje se do těla. Tohle je play-off a to je o tvrdé hře, hraje se nekompromisně, nikdo nevypustí žádný souboj. Myslím si, že nejen mně, ale i ostatním klukům to pomáhá. Když se nám povede nějaký hit nebo střet se soupeřem, tak nám to pomůže psychicky a nabudí to celý tým.

V úvodních dvou duelech jste nasbírali 44 trestných minut. Měl k vám trenér proslov na toto téma?
Trenér nám k tomu řekl své, koukali jsme na video. Všichni ale víme, že jsme byli hodně a zbytečně vylučovaní. Myslím si, že jsme na tom zapracovali a v dnešním zápase to bylo vidět. Hráli jsme čistě a disciplinovaně.

Jihlava má výborně sehrané přesilovky, na což byste při častých faulech mohli doplatit…
I v Jihlavě jsme dokázali ubránit většinu našich oslabení. V prvním zápase proměnili dvě přesilovky a v tom druhém jednu. I přesto si ale myslím, že na ten počet přesilových her, které měli, je to málo. Je jedině dobře, že se nám je zatím daří bránit a stejným způsobem v tom musíme pokračovat i nadále.

Přišlo vás podpořit 2684 fanoušků. Po přátelském utkání s Petrohradem letos s přehledem nejvyšší návštěva...
Publikum nám ohromně pomohlo. Už když jsme nastoupili na led a viděli, kolik přišlo lidí, tak nás to strašně nakoplo. Taková návštěva tady letos na ligu nebyla a diváci nás rozhodně hnali strašně dopředu.

Po prvních dvou zápasech na ledě jihlavy následovalo dvoudenní volno, jaký jste měli program?
Středeční trénink byl zaměřený hlavně na rehabilitaci, takže jsme spíš regenerovali. Ve čtvrtek jsme si udělali rozbor na videu ze zápasů, co jsme hráli v Jihlavě a podle toho jsme se připravovali.

Jaké to bylo nastoupit před hradecké publikum za stavu 0:2 v sérii, když jste věděli, že musíte vyhrát?
Stav 0:2 je hodně náročný na psychiku. Věděli jsme, že už nesmíme klopýtnout a musíme vyhrát. Ale na druhou stranu máme v hlavách, že jsme je doma dvakrát v sezóně porazili a to nám pomáhá. Tady jsme je napadali, ničeho jsme se na rozdíl od zápasů v Jihlavě nebáli, hráli jsme nekompromisně, hodně nám pomohl Kuba Čech a díky tomu jsme vyhráli.

Nebylo to pro vás o to těžší, když jste oba zápasy prohráli tak těsným rozdílem, než kdybyste jasně prohráli?
Co se týče mě, tak každá prohra je špatná. Je mi jedno, jestli prohrajeme 1:0 nebo 6:0, tohle pro mě nehraje žádnou roli. Na psychiku je těžká každá prohra.

Dá se do čtvrtého zápasu něco změnit, na něčem zapracovat?
Je to krátká doba, takže se podíváme na video a ukážeme si chyby, které jsme dělali. Každopádně musíme hrát jako dnes a udržet to co nejdéle. Dnes jsme měli výborných prvních deset minut a pak zase měla navrch Jihlava. Takže na ně musíme vlítnout, od začátku hrát tvrdě do těla a střílet.