pá 21.10.2022 | Petr Koval | Foto: Ladislav Adámek / HC Dynamo Pardubice

První letošní derby pro Dynamo. Lvi s lídrem tabulky padli 2:5

Hradec v prvním letošním derby nepotvrdil pozitivní bilanci z loňské sezony. Před vyprodanou kulisou se sice proti týmu, na jehož soupisce figurovalo dvanáct hráčů se zkušenostmi ze seniorské reprezentace, dostal brzy do vedení. Jenže Pardubice čtyřmi góly v řadě otočily skóre a po vítězství 5:2 uhájily pozici extraligového lídra.

Složení Mountfieldu doplnila hned trojice marodů. Obranu posílil průměrně třetí nejvytěžovanější bek soutěže Jérémie Blain. Po zranění se do sestavy vrátili také útočníci Radek Pilař s Markem Zacharem, kteří nastoupili ve čtvrté lajně s Martinem Štohanzlem. Mezi třemi tyčemi zahájil utkání po dvouzápasové odmlce Jan Růžička.

Pardubice otočily skóre

V pořadí jedenačtyřicáté východočeské derby bylo již s předstihem vyprodané. Celkově 10 194 diváků mohlo hned ve 2. minutě sledovat šanci Pauloviče, který dorážel na brankovišti. Forvard, jenž odehrál v hradeckém dresu 73 utkání, ale po dobrém zákroku Kaliny nezakončil. Ve 4. minutě fauloval nejlepší hráč v tabulce +/- Radil. Hradec se tak proti druhému nejhoršímu oslabení mohl dostat do vedení.

A to se také povedlo. Ránu McCormacka od modré čáry tečoval ve své kanceláři na brankovišti Radek Smoleňák. Jeho trefa tak překonala pardubickou obranu, která neinkasovala dlouhých 133 minut a 12 vteřin. Domácí zatím těžce překonávali obranu Lvů. Pak ale přišel zlom a Pardubičtí dokázali vstřelit dvě branky během dvaasedmdesáti vteřin. Nejprve na 1:1 snížil tečí Robert Kousal. Vzápětí dostal bíločervené do vedení Peter Čerešňák, který vypálil za hranicí kruhů a překonal Růžičku střelou nad lapačku.

Svěřenci Radima Rulíka po dvou gólech převzali iniciativu. Velký tlak vytvořila první letka domácích, z čehož pramenil hradecký faul. V přesilovce pálil nebezpečně z levého kruhu Říčka. Růžička se však přesunul a zneškodnil prudkou ránu bez přípravy. Zaplněná hala mohla sledovat kvalitní ofenzivní bitvu i díky dvěma dvouminutovým trestům na obou stranách.

Dynamo odskočilo do vedení o tři branky

I ve druhé dvacetiminutovce pokračovali domácí v ofenzivní smršti. Poulíček se šikovně proháčkoval soupeřovou obranou a vypálil ze slotu. Růžičkovi kotouč vypadl z lapačky, jenže McCormack včas odklidil odraženou střelu. I poté měl hradecký gólman štěstí. Po pohotovém zakončení Koffera zazvonila tyč hradecké svatyně.

Ve 25. minutě se už ale domácí mohli opět radovat. Jan Košťálek využil zaváhání hradecké obrany, když se ocitl sám před brankářem. Šikovný obránce dokázal zakončit forhendovou kličku do horních pater Růžičkovy klece a zvýšil na 3:1. V podobné situaci se ocitl na druhé straně Zachar. Jenže tváří v tvář Willovi s bekhendovou kličkou neuspěl. Rychlonohý útočník tak stále čeká na první branku v ročníku.

No a tak přišel trest. Hradecká obrana propadla a do situace dva na jednoho se dostali nejproduktivnější hráči soutěže Radil–Zohorna. Ti pohlednou rychlou kombinací připravili čtvrtý gól Dynama, když Lukáš Radil zakončil akci do takřka odkryté klece – 4:1. Největší šance Mountfieldu přišly po ranách ze slotu. Nejprve Jergla vychytal Will, když zasáhl vyrážečkou. Po něm si reprezentační brankář poradil i se zakončením Lva do horního růžku. Jeho týmu navíc cestu za snížením komplikovaly početné fauly.

Svěřenci Radima Rulíka dokráčeli pro tři body

Před závěrečnou třetinou čekal na tým Tomáše Martince těžký úkol – prosadit se proti defenzivě, jež poslední tři utkání ve třetí třetině neinkasovala. Přesto to Hradečtí nezabalili. Smoleňák dostal nabídku od McCormacka, který ukázal svůj přehled o dění na ledové ploše. Hradecký kapitán ale prudkou přihrávku neusměrnil mezi tři tyče. Stejná dvojice vzápětí zopakovala podobnou kombinaci.

Kanadský obránce z rohu adresoval kotouč na urostlého útočníka, ale Will se výborně přemístil a vychytal hráče se starty v barvách Tampy Bay nebo Chicaga. Hradec sympaticky pokračoval v ofenzivní činnosti i kvůli hradeckým fanouškům, kteří proudili do města perníku už v brzkých odpoledních hodinách. Jenže ani teč Zachara účastníka mistrovství světa nepřekonala.

Přesto ještě hosté dokázali snížit. V 56. minutě Mountfield využil druhou přesilovku v utkání. McCormackovu střelu od modré čáry vyrazil Will přesně na hůl Lva. Lídr hradecké produktivity našel z levého kruhu na brankovišti postaveného Christopha Lalancetta, jenž se před odkrytou klecí nemýlil. Tečku za pátečním utkáním udělal Robert Kousal. Zkušený hráč využil přihrávky Radila zpoza branky a z pravého kruhu překonal Růžičku střelou na bližší tyč.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 2
Lukáš Cingel 0 0 0 -2 0