pá 14.10.2022 | Klára Petrásková

S Olomoucí po dvou letech bez výhry, Lvi doma padli 0:3

Střelecká převaha ani velké šance Hradci nechyběly, přesto vyšel bodově naprázdno. Východočeši za celý zápas nenašli recept na olomouckého muže v masce, Moravané naopak ukázali v zakončení efektivitu. V každé třetině vstřelili po jednom gólu a ukončili tak hradeckou vítěznou šňůru ve vzájemných utkání. Ta trvala osm duelů a zároveň něco málo přes dva roky.

Hradecká marodka se před pátečním mačem rozrostla o další jména, trenéři tak museli znovu zamíchat se sestavou. Do extraligy letos poprvé přijel z Kolína Petr Koukal, do útoku naskočili po jednozápasové pauze také Radek Smoleňák a Jakub Lev.

Skóre otevřeli po polovině třetině Kohouti

Zpočátku to tak nevypadalo, první třetina ale nakonec přinesla celkem dost střel a některé z nich měly i gólový potenciál, ujala se však pouze jedna. Ale nepředbíhejme. Do utkání naskočili aktivnější domácí a snažili se hosty překvapit na jejich obranné polovině, blízko k tomu měla dvojice Jakub Lev – Radek Smoleňák. První jmenovaný nahazoval a tomu druhému nechybělo moc k tomu, aby ztečoval kotouč do sítě.

Až do 12. minuty pak oba brankáři úspěšně odolávali občasným pokusům, to přestalo platit v čase 11:24. Lukáš Anděl našel v přečíslení na ose hřiště Joshuu Jamese Máchu, který z první vyslal přízemní ránu a svým prvním gólem v extralize otevřel skóre – 0:1. Vzápětí mohl za Východočechy srovnat Radovan Pavlík, jenže v úspěšném zakončení samostatného úniku mu zabránil těsný ofsajd.

Šikovnou nahrávku pak vymyslela Petr Koukal a jeho jmenovec Petr Moravec se zprava natlačil před beka, Jan Lukáš ovšem odolal jak jeho nátlaku, tak i následným dorážkám. Stejně zlikvidoval také dělovku dalšího Petra, Kaliny, ještě před sirénou zahrozili i Kohouti. Konkrétně třetí útok vytvořil Janu Růžičkovi těžké chvíle, za brankovou lajnu se ovšem touš nepodíval.

Hradecký tlak zůstal nevyužit, trefila se znovu Olomouc

To platilo i po startu prostřední části, do níž Olomouc vlétla po hlavě a Hradci netrvalo dlouho, aby začal vařit led pod svými bruslemi pro změnu on. Jan Veselý trefil Lukášovu masku, Lukáš Pajer zase z otočky napálil jeho levé rameno a River Rymsha si na něj nepřišel s pokusem od modré. Radovan Pavlík se pak dostal za olomouckou obranu, z blízkosti levé tyče už ale neměl moc prostoru na lepší zakončení.

Mountfieldu se povedlo ubránit oslabení a mohl znovu dopředu, Jakub Lev ani Lukáš Cingel však nedokázali dotlačit do brány McCormackovu nahrávku zpoza klece. Jak čas ubíhal nebezpečnost šancí se stupňovala. Lukáš Kucsera však v přečíslení netrefil odkrytou část brány, na druhé straně zase předvedl nádherné sólo přes celé hřiště Aleš Jergl. Chybělo jen úspěšné zakončení.

K podobnému konci dospěly i střely Martina Štohanzla a Olivera Okuliara, neproměněné hradecké šance pak ve 38. minutě potrestali Moravané. Jan Káňa vyslal střílenou nahrávku na Lukáše Nahodila, jemuž stačila ke zvýšení skóre správně nastavená hůl – 0:2. V samém závěru měli domácí ještě přesilovku čtyři na tři, Jakub Lev však dostal puk do sítě těsně po vypršení dvacetiminutového limitu.

Moravané si výhru pojistili, Lvi na CHL nenavázali

Šanci dostat puk do sítě znovu, tentokrát v řádné hrací době, měli Lvi ve zbytku té samé přesilové hry a chvíli nato ještě v další, jenže McCormackovy pumelice si správnou cestu nenašly. Na hře bylo vidět, že Východočeši se snaží tlačit dopředu, nic jiného jim koneckonců ani s dvoubrankovým mankem nezbývalo, oproti tomu Kohouti se zaměřili spíše na obranu.

Do své hry vložili hosté také porci obětavosti, vždyť během celého klání zblokovali skoro třicet domácích pokusů. Hokejisté Mountfieldu si na svých soupeřích lámali zuby čím dál víc, kouzlo Jana Lukáše však ne a ne zlomit. Velmi blízko tomu byl Radovan Pavlík, jenže osamocen před bránou neuspěl.

Tři a půl minuty před koncem základní hrací doby si vzali Hradečtí oddechový čas a po jeho vypršení zůstal Jan Růžička na střídačce. V power-play pálil od modré Lukáš Pajer a nedaleko úspěšné dorážky byl pro změnu Lukáš Cingel, olomoucký gólman však zůstal v klidu. A v 58. minutě už bylo rozhodnuto definitivně. Jakub Navrátil totiž trefil prázdnou klec a rozhodl o výhře Moravanů. Prohra 0:3 znamenala, že Východočeši podlehli Olomouci poprvé od roku 2020.

Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0