pá 1.10.2021 | Adam Kodet

Skalp lídra z Boleslavi zařídil pět minut před koncem McCormack

V utkání 10. kola se dlouho potvrzovalo, že se střetly dva týmy, které inkasují průměrně nejméně gólů ze všech mužstev v Tipsport extralize. Při hře pět na pět dominovaly obrany a šance přicházely na obou stranách téměř výhradně v početních výhodách. A symbolicky jedna z nich určila osud zápasu, když necelých 5 minut před koncem rozhodl o výhře nejproduktivnější ze Lvů Graeme McCormack. Vítězství 2:0 pak pečetil gólem do prázdné branky Jakub Lev.

Zatímco složení obranných řad se stabilizovalo, skladba jednotlivých útočných formací se trenérům po porážce v Plzni moc nezamlouvala. Pro duel s Bruslaři tedy vrátili Smoleňáka do první linie, ve druhé se vedle Lva představili Lalancette a Oksanen a ve třetí bylo k vidění obrození spolupráce mezi Kevinem Klímou, Jerglem a Perretem z loňska.

První periody mnoho šancí nepřinesla

Přeskládání formací se v úvodu ukázalo jako krok správným směrem. První dva hradecké útoky na dlouho zamkly první boleslavskou linii v pásmu, gólový efekt to ale nepřineslo. Bruslaři v prvních minutách rozhodně nedělali čest svému jménu a mnohdy nedobruslili dál než ke středové čáře. Hradec měl sice územní převahu, nedokázal ji však využít k vypracování větší možnosti.

V čem Středočeši zaostávali směrem dopředu vynahrazovali v defenzívě. Jakékoliv náznaky hradeckých šancí a výpadů vpřed dokázala Boleslav likvidovat už v zárodku a potvrzovala roli průměrně nejméně inkasujícího týmu ligy. Zadní řady poprvé pořádně překonal až po dvanácti minutách Blain, který projel po křídle až před branku a nahrnul puk na Růžičku, ten byl ale u své bližší tyče pozorný.

Když už se ke slovu dostal boleslavský útok, hned z toho byla obrovská příležitost. Najman v přečíslení bezchybně nalezl čepel Moravce, mladý bek ale tváří v tvář Lukešovi v ideální pozici selhal. Vzápětí byl v úniku faulován Jergl, bylo nařízeno trestné střílení, jehož exekuce se ujal sám atakovaný hráč. Ani rychlá střela nad beton ale boleslavského brankáře nepřekvapila. Po první dvacetiminutovce tak platil bezbrankový stav na obou stranách.

Oba týmy hrozily zejména v přesilovkách

Druhá třetina začala přesilovou hrou Středočechů, která byla po minutě ještě zdvojnásobená. Lukeše v brance zaměstnávali zejména Pýcha a Šťastný, proti bombě Dufka mu pomohla branková konstrukce. Už v plném počtu hráčů na ledě pak Perret parádním přiťuknutím vytvořil přečíslení Kevina Klímy a Jergla, které ale zůstalo po hříchu nezakončeno. Nerozhodný stav tak trval i nadále.

Mladoboleslavští však dokázali využít hradecké nedisciplinovanosti a v přesilových hrách stupňovali svůj tlak. V jedné z nich se podruhé v zápase rozezvonila branková konstrukce, to když Kousal nastřelil spojnici tyček. Dobrým pohybem se o pár chvil dostali do přečíslení Eberle a Raška, druhého jmenovaného ale parádně vychytal Lukeš.

Mountfieldu z útlumu musela pomoci až první přesilovka před koncem třetiny. V ní se ale děly věci! Orsava nejprve prokličkoval až před Růžičku, ale nezakončil dostatečně razantně. V další situaci proklouzl puk po Smoleňákově umné teči mezi betony brankáře, zastavil se však pár centimetrů před brankovou čarou. Dvakrát si pak boleslavský fantom pomohl lapačkou, když sebral góly z hole jak Jerglovi, tak Pilařovi. I po druhé siréně tedy platilo skóre 0:0.

Hradec šel do vedení, které pojistil gólem do prázdné branky

Ve třetí části se hra vrátila do kolejí vyjetých z té první, a tak se ani jedna strana do útoku příliš nehrnula. A když ano, opět příkladně zafungovala obrana. Z boleslavské zdi v defenzívě ale přeci jen vypadla cihlička a po ztrátě za brankou se do obrovské šance dostal Orsava. Toho po kličce musel zastavit až beton Růžičky, který se v brankovišti roztáhl na hranici možností lidského těla.

V dalších minutách přirozeně houstla atmosféra jak v hledišti, tak na ledě. Hráči na obou stranách své soupeře nešetřili a při sebemenší příležitosti je rozmázli o mantinel. Ani brankář Lukeš nezůstal ušetřen a v jednom souboji ho trefila hokejka do míst nekrytých výstrojí. Tvrdá hra vyeskalovala až k souboji Šťastného a Kevina Klímy, který si zákrok soupeře nenechal líbit a oplácel.

Při následné hře ve čtyřech byla konečně vidět i povedená akce, když Claireauxe lapačkou famózně a s ledovým klidem vychytal Lukeš. Na první branku si tak diváci v ČPP Aréně museli počkat až do 56. minuty. Na modré čáře natáhl ke střele Graeme McCormack, tu tečoval po parádní cloně Radek Smoleňák a otevřel skóre. Boleslav se snažila odpovědět při hře bez brankáře a přesilovce 6 na 4, ale sama se o ni faulem připravila. Výhru 2:0 na lídrem tabulky nakonec ještě pečetil Jakub Lev gólem do prázdné branky.