st 19.3.2014 | Sanny Muharem, Martin Voltr

Skvěle! Kudrnův hattrick zařídil Hradci vyrovnání série

Ve čtvrtfinálové sérii je vyrovnáno! Druhé střetnutí Hradce na ledě Zlína se změnilo v přestřelku, v níž tentokrát měli mírně navrch domácí Ševci. Na koho ale nestačili, to byl Jaroslav Kudrna – hradecký matador dvakrát vyrovnal a v čase 57:39 obstaral vítěznou trefu, která přisoudila Mountfieldu triumf 4:3! Východočeši tak na ledě soupeře vybojovali jeden velmi cenný bod a teď je čeká víkend před domácím publikem.

Do druhého čtvrtfinálového zápasu udělal kouč Peter Draisaitl dvě výraznější změny. Na místo Martina Podlešáka ve středečním zápasu nastoupil Vladimír Škoda, Davida Švagrovského pak nahradil Josef Marha. Obrana zůstala beze změny.

Východočeši šli rychle do vedení, třetinu však ovládl Zlín

Už od první minuty bylo jasné, že se ve druhém střetnutí půjde znovu na krev. V první minutě se musel na trestnou lavici po krosčeku poroučet Tomáš Mertl. Následná přesilovka Beranů se ale neujala, hostující mančaft nemusel řešit žádnou složitější moment. Již ve čtvrté minutě se však ke slovu dostala druhá hradecká formace, která se postarala o otevření gólového účtu zápasu. Michal Tvrdík našel geniální přihrávkou najíždějícího Rastislava Deje, jenž neměl problém uklidit černou pryž do poloprázdné klece – 0:1!

Svěřenci trenéra Petera Draisaitla si pak spíše svůj jednogólový náskok bránili. Zlínské k ničemu výraznějšímu nepouštěli, to však pouze do desáté minuty, kdy po přísnějším vyloučení dostali domácí k dispozici přesilovou hru. Vteřinu po jejím skončení se z dorážky prosadil z bezprostřední blízkosti Antonín Honejsek a bylo to 1:1.

Hrálo se v podobném tempu jaké nabídlo první čtvrtfinále, s tím rozdílem, že hra na ledě byla více otevřená. V samém závěru první třetiny se Ševci dostali do vedení. Leška nabil na modrou čáru Jiřímu Marušákovi, který tvrdě vystřelil a vzhledem k tomu, že Pavel Kantor měl zakrytý výhled, puk skončil v horním růžku hradecké svatyně – 2:1.

Lvi museli dotahovat, povedlo se jim to dvakrát

Do druhé třetiny málem vstoupili lépe Zlínští, kteří hned v první minutě prověřili, zda je Pavel Kantor ve své kondici. V pětadvacáté minutě mohl Hradec vyrovnat, jenže nepřehledný závar před brankářem Kašíkem nedokázal nikdo z královéhradeckých borců přetavit v gól.

V čase 26:53 už ale skupina východočeských příznivců mohla jásat. V početní výhodě se poněkud šťastným způsobem prosadil nakonec i Mountfield. Ptáček nahodil na Libora Kašíka, který vyrazil puk pouze před Jaroslava Kudrnu, jenž zareagoval perfektně a poslal jej do branky – 2:2! Rozhodčí si však ještě ověřovali prostřednictvím videa, zda o chvilku dříve nezahrál vysokou holí. Ihned poté se hosté znovu tlačili dopředu, menší tlak ale přerušilo další vyloučení.

V třiatřicáté minutě se Zlín, kterému narostla křídla, opět prosadil. Po soustavném tlaku našel Ondřej Veselý na modré čáře nikým neatakovaného Petra Zámorského, který opět mířil velmi přesně – 3:2. Náhle se emocemi nechal unést Rudolf Červený a po konfliktu s jedním z domcích hráčů si musel jít zchladit hlavu za katr. Následně disponovali Ševci opět velkými příležitostmi, Hradec ale s vypětím všech sil odolával, Pavel Kantor si přispal důležité zákroky.

Když už se zdálo, že si domácí mužstvo ponese do poslední části hry jednobrankový náskok, Královéhradečtí opět udeřili! V utkání velmi aktivní Jaroslav Kudrna vytáhl ze svého repertoáru další skvělý kousek. Osmatřicet sekund před sirénou si zahrál baseball a jeho střelecký pokus mířil přímo pod víko Kašíkovy klece – 3:3!

Kudrna dokonal obrat dvě a půl minuty před koncem

Hned na začátku poslední části hry se Hradec málem mohl dát na modlení, ve dvaačtyřicáté minutě měli Zlínští další skvělou příležitost, jenže to by musel Okál trefit z voleje branku Pavla Kantora. Hrálo se ve velmi ostrém tempu, více ze hry měli zlínští hráči, kteří čas od času Hradecké pořádně strašili.

Ve třiapadesáté minutě pak měla parta kolem kapitána Jiřího Šimánka příležitost na rozhodující gól. Právě Šimánek střílel z mezikruží, Kašík vyrazil puk vysoko nad sebe, a ten dopadl jen těsně mimo tři tyče. Z následného závaru pak hradecký Mountfield vytěžil přesilovou hru. V té ale ještě udeřit nedokázal.

Klíčová trefa přišla až dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby, když se František Ptáček brilantně prosmýkl mezi dvěma protivníky a ještě dokázal v těžké situaci prostrčit kotouč na Jaroslava Kudrnu, jenž jel z pravé strany kluziště sám na zlínského gólmana. Jeho střela švihem skončila v síti a Kudrna zkompletoval hattrick – 3:4!

Poslední minuta byla pro Hradec nekonečná. Zlín zkoušel hru bez brankáře a vytvořil si totální tlak před Pavlem Kantorem, ten však odolal a ve středečním večeru si připsal celkem 37 úspěšných zákroků. I to byl pro Hradec zásadní faktor k exportu jednoho bodu z Moravy a vyrovnání série na 1:1!

Rostislav Vlach (PSG Zlín):
Oba zápasy byly podobné, ale v úterý jsme měli větší štěstí my, dnes naopak soupeř. Je to o maličkostech. Mrzí nás, že jsme dvakrát vedli, ale nedokázali to udržet. Zápas rozhodly naše dva inkasované góly trefené se štěstím ze vzduchu. V naší hře je víc chyb, než bychom si představovali, a to jak v defenzivě, tak i v ofenzivě. Musíme na tom zapracovat a doufejme, že to doladíme. Do Hradce pojedeme s tím, že bychom tam chtěli jeden zápas urvat.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
V úterý jsme měli zápas pod kontrolou a prohráli jsme. Tentokrát jsme měli problémy dostat zápas pod kontrolu a zvítězili jsme. Abych se přiznal, tak ani nevím, jak jsme vyhráli. Určitě v naší hře nebylo vše takové, jak by to proti takovému soupeři, jakým je Zlín, mělo být. Měli jsme ale štěstí, že se nám podařilo dát gól, když jsme potřebovali. To byl největší rozdíl oproti prvnímu zápasu. Jedeme domů a máme ze Zlína alespoň jeden bod, který samozřejmě bereme.