pá 11.2.2022 | Petr Koval

Šlágr kola pro Hradec! V souboji obran porazil Třinec 2:0

Skvělá práce celého týmu! V souboji mančaftů, jejichž obrany naprosto dominují celé extralize v počtu obdržených branek, hrála hlavní roli defenzivní činnost. A taktika. Dlouho to vypadalo, že utkání dospěje až do prodloužení. Jenže v 56. minutě svým 22. gólem otevřel skóre Ahti Oksanen, který pak 23. trefou pečetil hradecké vítězství trefou do prázdné klece. Naopak Třinec recept na Filipa Novotného nenašel, ten tak po svém příchodu pod Bílou věž zapsal druhé čisté konto za sebou. Mountfield HK se i díky tomu přiblížil prvnímu místu na dva body!

Po vítězném utkání proti Zlínu neměl realizační tým důvod ke změně v sestavě. Mezi tři tyče se tak potřetí v řadě postavil Filip Novotný. První obrana nastoupila ve složení Richard Nedomlel s Jérémiem Blainem a první útočná letka jako již tradičně v trojici Radek Smoleňák–Jakub Lev–Ahti Oksanen.

První dějství branku nenabídlo

Šlágr 51. kola otevřela hned v úvodu dobrá příležitost první hradecké formace. Oksanen předložil kotouč pro Lva, jehož tečovaný pokus nadělal Kacetlovi nemalé problémy. Ten v pátečním střetnutí dostal přednost před týmovou jedničkou Mazancem a od začátku měl díky dobrému pohybu Hradce o poznání více práce než jeho protějšek na druhé straně.

Hradecký brankář pak trochu vylekal příznivce Lvů, když jeho rozehrávka za brankou přistála přímo na hůl Tepera. Třinecký zadák ale navrátivšího se Novotného nepřekvapil. Ve 14. minutě už však musel čelit o poznání větší šanci. Za hradeckou obranou našel Chmielewski rozjetého Růžičku. Třinecký snajpr už v samostatném úniku chystal kličku. Na poslední chvíli ale uhasil situaci dobrým návratem Pilař.

Třinec pak převzal iniciativu a tvořil častěji lepší střelecké pozice. Obrany ale dominovaly a výraznější šance přibývaly spíše po individuálních průnicích. Jeden z nich předvedl domácí Hrehorčák, který nabral rychlost ve středním pásmu, prosmýkl se kolem Nedomlela a dostal se až k zakončení. Z bezprostřední blízkosti ale namířil jen do výstroje Novotného.

Ani čtyřicet minut střelcům nestačilo

Celky potvrdily trend z posledních dvou vzájemných duelů, kdy v první periodě nepadl gól. A i na začátku druhého dějství to na žádnou ofenzivní přestřelku nevypadalo. Maskovaní muži řešili jen střely, na které dobře viděli. Ty navíc svištěly převážně ze střední vzdálenosti. Skóre nezměnila ani první početní výhoda Ocelářů, kde formaci nejlepší přesilovky extraligy doplnila nová akvizice z KHL – Bakoš.

Slovenský hokejista ostře dorážel z pravého kruhu, ale Novotný těžký zákrok zvládl. Na druhé straně v oslabení prchl Cingel. Toho však při samostatném úniku stihla dobruslit obrana Slezanů. Přesto forvard Mountfieldu dokázal zakončit, znovu byl ale úspěšnější gólman, jenž čtyři sezóny oblékal dres Mountfieldu.

V té samé přesilovce zůstal sám před klecí Ondřej Kovařčík. Ten zkoušel na strážce hostující svatyně forhendovou kličku. Novotný parádně přečetl jeho úmysl, roztáhl se podél svého brankoviště a zasáhl vyrážečkou. Ve 36. minutě byl poměr střel na branku 16:16. Další v pořadí Kacetl vyrazil přesně na hůl Pilaře, obojživelník v sestavě Lvů však nezamířil do poloodkryté klece. Ani čtyřicet minut branku nenabídlo a do šaten se šlo za bezgólového stavu.

Oksanen vystřelil tři body dvěma góly

V posledním vzájemném utkání hraném ve Werk Areně čekali diváci na úvodní branku až do 40. minuty a i v pátečním duelu nadále vládli brankáři. Ve 44. minutě ujel tým z druhého nejmenšího města na extraligové mapě do přečíslení dva na jednoho, ale ani Nestrašil nedokázal usměrnit nabídku mezi tři tyče. Daleko nebezpečněji vypadala následná dorážka, kterou zkoušel odrazit od betonů Novotného.

Vzápětí dostal kotouč na modré Bakoš, který přihrávkou našel debutanta – polského obránce Ciuru. V rozhodující okamžik však zasáhla hradecká obrana a znemožnila tak urostlému bekovi první gólový zápis. Týmové sporty jsou z pohledu diváka především o úspěšných trefách a bezbrankový stav úplně nesplňoval označení „šlágr kola“.

Skóre změnil až v čase 55:40 finský kanonýr Ahti Oksanen, jenž z levého kruhu prostřelil Kacetla nad jeho lapačku. Nejproduktivnější hráč Východočechů tak zaznamenal 22. gól v sezóně a v urputném utkání výrazně posunul Hradec k zisku plného bodového zisku. Tím ale ještě neskončil. Minutu před koncem hráli Oceláři v šesti proti čtyřem. Toho ale využil svým druhým gólem forvard ze země tisíců jezer Ahti Oksanen, čímž Mountfieldu pomohl k třetímu vítězství proti Slezanům v ročníku.