út 2.2.2016 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina | Foto: Piráti Chomutov

Souboj obran pro Piráty – rozhodly technické přestupky Hradce

K dohrávce 37. kola a vstříc důležitým bodům zajížděli hokejisté Mountfieldu HK do Chomutova. Prakticky celý zápas dominovaly obě defenzívy, ani jeden z celků si moc gólových příležitostí nevytvořil, na brány mířilo dohromady jen 32 střel. Bitvu nervů nakonec zvládli lépe domácí, a to i díky dvěma technickým přestupkům Mountfieldu. Ten nejprve špatně střídal, poté sevřel kotouč, a právě ve dvojnásobné přesilovce udeřili Piráti, kteří přidali pojistku na 2:0 při hradecké power-play.

Největší změnou v sestavě byl bezpochyby příchod, respektive návrat Tomáše Mertla do Hradce Králové. Tento centr zaujal místo ve třetí řadě mezi Kudrnou a Šimánkem. Trenér Kýhos musel oželet Romana Kukumberga, jenž se ocitl na marodce. V brance nastoupil Ondřej Kacetl.

Piráti přebírali postupně taktovku, regulérní gól ale nevstřelili

Hradečtí do utkání vlétli jako uragán a hned první útočná formace vystavila domácí obranu pod solidní tlak, jenže Bednářovo nahození od modré čáry pokryl bez potíží Strmeň. Vidět byla i staronová letka ve složení Šimánek – Mertl – Kudrna, a právě navrátilec Tomáš Mertl vydobyl pro Hradec první přesilovku.

Jenže ta se Východočechům příliš nepovedla. Po jejím konci se naopak museli soustředit na defenzívu. Kacetl sice při nadcházející akci domácích puk vyrazil, chomutovský Sklenář jej však doklepl do brány. Stalo se tak ale až po ataku brankáře ze strany útočícího hráče, a tak sudí branku neuznali. Jestliže to zpočátku byl právě Hradec, kdo byl více aktivní, s postupem času začali přebírat otěže domácí.

K tomu jim dopomohla i hra v početní výhodě, nejprve po podražení Petera Frühaufa, podruhé poté, co Brian Ihnačák skluzem za Kacetlem vykrýval volný prostor před dorážkou soupeře, avšak trefil branku a rozhodčí jeho počínání posoudili jako zdržování hry. Ani chomutovské přesilovky se nesetkaly s úspěchem, a tak bylo skóre po dvaceti minutách stejné jako na začátku.

Druhá perioda nabídla podobný obrázek jako první

Piráti načali druhou třetinu přesně tak, jak tu první skončili. Zbytek přesilové hry se jim ale zužitkovat nepodařilo, Hradec své oslabení dobře bránil. Přesilové hry v té době vůbec relativně často „narušovaly“ průběh zápasu, tu další měl k dispozici zase Mountfield, a to v čase 26:06. Ani hra Lvů pěti proti čtyřem ke gólu nevedla.

Východočeši si alespoň vytvořili tlak na soupeřovu bránu. Köhler zakončil přihrávku Honejska těsně vedle, Frühauf zase střelou od modré trefil jen domácího beka. Jenže Hradec šel po faulu Adama Courchaina opět do čtyř a příležitost dostali i hráči Chomutova. V jeho přesilovce si Vašíček za brankou Strmeně vyšlápl ostře, avšak v rámci pravidel na exhráče Hradce Pospíšila.

Přestože Piráti nabídnutou početní výhodu nezužitkovali, v té další z třicáté osmé minuty po krosčeku Hronka na Červenku pořádně Východočechům zamotali hlavy. Největší šanci promarnil právě Tomáš Pospíšil, který mohl dorážet střelu Červenky, již Kacetl jen vyrazil, jenže skákavý puk netrefil. Vyrovnanému skóre po dvou třetinách odpovídal i poměr střel 13:13.

Duel rozhodly technické chyby Hradce

Začátek poslední periody se povedl více Lvům, kteří si vypracovali několik dobrých příležitostí ke skórování. Knotek střílel bekhendem mimo, Ihnačák se dokonce dostal do samostatného úniku, ale Strmeň měl beton na pravém místě, stejně jako při otočce a následném zakončení Tomáše Mertla.

Rastislav Dej byl při svém průniku odzbrojen, a tím jako by se zase misky vah pomyslně přesunuly na stranu Chomutova. Při jedné z nadcházejících akcí domácích málem puk dostrkal za čáru Kämpf, Kacetl si ale prostor u svojí pravé tyče pohlídal. Následně se Hradečtí dvakrát provinili proti pravidlům technickým přestupkem; nejprve hráli v šesti, poté Dietz za bránou nedovoleně sevřel puk.

Dvojnásobná přesilovka Pirátů netrvala dlouho. Tomáš Pospíšil křižnou přihrávkou nalezl hůl Romana Červenky, který z první puk sice netrefil ideálně, ten ale i tak zapadl za záda Kacetla. Hradec se tlačil do šancí, Pláňkovu bombu Dej tečoval jen těsně mimo domácí branku. Šimánek dokonce vsítil gól, avšak kvůli vysoké holi nebyl uznán. Hosté to zkusili v šesti, jenže i přes solidní tlak nakonec inkasovali, když tentokrát Červenka vyslal na steč Tomáše Pospíšila. Dohrávka se tak Hradci nevedla, po prohře 0:2 zůstal na čtvrtém místě.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov):
Bylo to vyrovnané utkání, ale na začátku byl Hradec trochu lepší, měl lepší pohyb. My jsme se s tím postupně vyrovnali a naštěstí Honza Strmeň chytil nějaké příležitosti soupeře, takže nám zachoval šanci na zisk bodů. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a utkání se vyrovnalo. Hradec hrál o třetí místo a my o tři důležité body, které by nás uklidnily v tabulce. Utkání jednoznačně rozhodla přesilovka pět na tři. Říká se, že když proměníte dvojnásobnou přesilovku, tak byste měli utkání zvládnout. I když se nám přesilovky nedaří, tak tu gólovou jsme zvládli parádně a rozhodli jsme v power-play na 2:0. Chtěl bych mužstvo hrozně pochválit, hrálo obětavě a týmově. Potvrdili jsme, že se semkneme a utkání vybojujeme, když nám teče do bot. Fantasticky nás podržel Honza Strměň.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Bylo to vyrovnané utkání, které rozhodla přesilovka domácích ve třetí třetině. My jsme hráli velmi dobře do obrany, hráčům nemůžeme vytknout úsilí a bojovnost. Bohužel jsme se nedokázali prosadit přes výbornou obranu soupeře. Bez gólu se vyhrát nedá, takže domácí asi zaslouženě zvítězili.