Preview k zápasu
po 1.2.2016 | Lukáš Foff

S Chomutovem může Hradec získat třetí místo. Napraví si proti Pirátům reputaci?

Chomutovská SD ARÉNA hostila v původním termínu zápasu zahájení Her VII. zimní olympiády dětí a mládeže, a tak muselo být utkání přesunuto. Hradec díky tomu může na Piráty vyrukovat s obrovskou zbraní. Tomáš Mertl se rozhodl dohrát sezónu v klubu, kde před rokem zazářil. Nastoupí v úterním zápase? A pokud ano, postaví kouč Vladimír Kýhos, který povede hradecký tým proti Chomutovu vůbec poprvé, k sobě obávané trio Kudrna – Mertl – Šimánek?

Piráti Chomutov – Mountfield HK, úterý 17:30: ON-LINE

Poslední nepodařený zápas s Litvínovem je minulostí a netřeba o něm dlouho přemýšlet. Zvláště, když na Hradec čeká dohrávka sedmatřicátého kola proti Pirátům Chomutov. I proto se za duelem ohlíží Jiří Šimánek jen velice krátce. „Měřítko jakž takž snesla první třetina. Dostali jsme první dva góly z přesilovek a potom už to z naší strany nebylo vůbec dobré,“ nehledá výmluvy hradecký útočník.

Největší zprávou před koncem přestupového období je bezpochyby návrat „ztraceného syna“ Tomáše Mertla. Vloni třetí nejproduktivnější hráč nejvyšší tuzemské soutěže a člen formace, která byla postrachem nejednoho týmu. Co na tuto novinku říká právě bývalý Mertlův parťák v útoku? „Mluvili jsme spolu před dvěma dny po telefonu, takže jsem to věděl dřív, než jste to měli v médiích,“ ušklíbá se hradecké křídlo.

„S Kudrnkou jsme ho přesvědčovali, aby k nám šel, že lyžovat může až potom. Nemůžeme sice očekávat, že hned první střídání spolu dáme gól, ale těch zápasů bude dost na to, abychom to dostali do podoby, ve které to bylo. I když pokud nepřijede rovnou z letadla a nebude si stěžovat na těžké nohy, tak mu to bude hned bruslit a víme, co od sebe máme očekávat. Snad nám to sehrání moc dlouho trvat nebude,“ doufá hradecký exkapitán.

Jede se na Chomutov a Mountfieldu by se tři body hodily náramně. „Věřím tomu, že tam vyhrajeme a usekneme trochu tu šestku pod námi. Je to dohrávka a bylo by super přivézt vítězství. Pak k nám přijedou první a druhý mančaft, takže musíme urvat tři body v Chomutově,“ uzavírá Jiří Šimánek.

Piráti půlí extraligovou tabulku

Severočeši hrající pod vedením Vladimíra Růžičky se nachází na sedmém místě se ziskem jednašedesáti bodů. Na šestou příčku ztrácí bodů šest a na jedenácté Pardubice, které ještě budou chtít zabojovat o play off, mají pohodlný náskok dvanácti bodů.

Poslední zápasy Chomutova
Sparta – Chomutov 7:1
Chomutov – Plzeň 4:3
Chomutov – Třinec 4:2
Ml. Boleslav – Chomutov 5:2
Pardubice – Chomutov 3:1

Měsíc leden se Chomutovským příliš nevydařil. Sehráli celkem 9 utkání a vítězně odešli pouze ve třech případech. Poslední dva venkovní tripy navíc přinesly prohry. Nejdříve podlehli Piráti Mladé Boleslavi a naposledy nestačili na východočeské Pardubice.

Mountfield v lednu nebodoval jen třikrát. Nad jeho síly byly Plzeň, Pardubice a v posledním duelu také Verva Litvínov. Tápající Chemici vrátili Hradci tři předchozí zápasy i s úroky a zvítězili 5:1. Východočechům tak patří čtvrtá příčka s jednasedmdesáti body.

Hradec hrál s Piráty dvakrát a neuspěl ani jednou

kolodatumdomácíhosté
11. pá 16.10.2015 Chomutov Mountfield HK 2:1sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)   
24. ne 29.11.2015 Mountfield HK Chomutov 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)   

Chomutov byl v letošní sezóně v obou případech nad síly lví party. V prvním zápase z toho byl alespoň bod pro Hradec za prohru v samostatných nájezdech, ale doma ve FORTUNA aréně prohrál Mountfield 2:4. Tento zápas se stal osudným pro Petera Draisaitla, jenž byl následně odvolán, což znamená, že tým pod vedením Vladimíra Kýhose se s Piráty ještě nesetkal.

Červenka má dvakrát více bodů než druhý v pořadí

O suverénní dominanci Romana Červenky v kanadském bodování v týmu Severočechů jasně svědčí to, že nejbližší pronásledovatel – Michal Vondrka – má se čtyřiadvaceti body o více než polovinu méně bodů.

Nejproduktivnějším chomutovským bekem je Jan Rutta, který si zatím připsal bodů osmnáct. Nad hranici deseti bodů se ze zadních řad dostal už pouze Adam Jánošík, jenž jich má dvanáct.

Do chomutovské branky se v letošní sezóně podívalo už pět brankářů! Nejvíce toho odchytal Miroslav Kopřiva, ale ten je nyní v Pardubicích. Od přestupu dostává největší důvěru Robert Kristan, jenž v pěti zápasech obdržel šestnáct branek. Záda mu v posledních duelech kryje Miroslav Hanuljak.

Statistické okénko – Chomutov…

  • … má třetí nejmenší průměr počtu střel na bránu soupeře. Za zápas vystřelí zhruba 25,5 střel. Nejlepší Boleslav takřka o deset víc.
  • … vstřelil druhý nejmenší počet branek v přesilovkách, a to 23 gólů. Hradec skóroval v přesilovce osmadvacetkrát.
  • … ubránil druhý nejmenší počet oslabení – 80,32 %. Mountfield ubránil 84,36 % přesilovek soupeřů.
  • … je třetím nejlepším týmem na vhazování. Má úspěšnost téměř 52 %. Nejhorší Mladá Boleslav je na 45 %.
  • … je třetím nejméně trestaným týmem s 458 minutami. Hradec je druhý se 446 minutami.
Sestavy z minulého utkání
Kristan – Jánošík, Skinner, Valach, Mrázek, Dlapa, Pereťagin, Tejnor – Květoň, Červenka, Tomica – Ölvecký, Růžička, Sklenář – Pospíšil, Kämpf, Hřebejk – Kaše, Račuk, Dušek. Trenér: Vladimír Růžička.
Svoboda – Pláněk, Plášil, Hronek, Frühauf, Dietz, Vašíček, Čáp – Bednář, Kukumberg, Dej – Honejsek, Ihnačák, Červený – Köhler, Vantuch, Courchaine – Kudrna, Knotek, Šimánek. Trenér: Vladimír Kýhos.