pá 24.2.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Daniel Klement / HC Olomouc

Spolehlivý výkon a sedmá nula pro Kiviaha! Lvi porazili Moru 4:0

Pro hokejisty Mountfieldu to byl další z povedených tříbodových večerů. Na jimi oblíbeném ledě Olomouce předváděli od první minuty velmi sebejistý a zodpovědný výkon. Duel definitivně rozseknul nástup do druhé třetiny. Dva góly během 16 sekund ve 22. minutě daly Hradci vedení 3:0, na kterém se dvěma brankami podílel Lukáš Cingel. Povedený večer podtrhl i Henri Kiviaho, který si došel pro sedmou nulu v aktuálním ročníku. Tři kola před koncem základní části tak mají Lvi šanci na přímý postup do čtvrtfinále rozehranou náramně.

Hradecká marodka se postupně vyprázdnila, s čímž se tak pojil návrat do sestavy několika hráčů. Do druhé útočné formace se po nemoci vrátil Ethan Werek, mimo sestavu zůstal Matěj Chalupa a Radek Pilař. Neměnná zůstala pozice brankařské jedničky, duel započal Henri Kiviaho.

Dominantní první třetina a desátá sezonní branka Cingela

V úvodních minutách se bylo na co dívat. Z aktivního hokeje vycházeli lépe Hradečtí a Ethan Werek už po necelých čtyřech minutách měl zpoza branky dvě zajímavé akce, Lukáš v olomoucké brance ale oba jeho pokusy dokázal vychytat. Východočeši fakticky až do první komerční přestávky tvořili hru výlučně v útočném pásmu Mory, ale bez vážnější příležitosti.

Hned poté se ale do gólové situace dostala nekompletní třetí útočná formace. Marek Zachar ale z vrcholku pravého kruhu nastřelil jenom vyrážečku Lukáše, Radovan Pavlík posléze z dorážky promáchl. Záhy se připomněli domácí, ale Knotek z ostrého úhlu trefil pouze Kiviahovy betony. První třetina měla spád, hrálo se bez přerušení a v polovině 13. minuty šli navíc hosté do vedení.

Eberle za příspění Marcela vybojoval na levém mantinelu kotouč a přes Jakuba Lva se puk dostal nad kruhy pro Lukáše Cingela. Slovenský útočník si moc času na přípravu střely nenechal, vzal to z první a trefil prostor nad Lukášovým betonem. Lvi hráli ve velké pohodě a na začátku 18. minuty to mohlo být už 2:0, Jergl ale z krátkého úniku zakončil bekhendem nad břevno. S průběhem první dvacetiminutovky navíc mohla být kabina Mountfieldu navýsost spokojena. Svého soupeře totiž přestřílela 12:3!

Hradci na tříbrankové vedení stačily úvodní dvě minuty

Lvi nijak nepolevovali z tempa nastaveného první třetinu a v čase 21:38 šli na dvě branky náskoku. Jakub Lev vyhrál v útočném pásmu čistě buly pod sebe na Bohumila Janka, který do puku prásknul a trefil šibenici nad Lukášovým ramenem, který se jenom smutně ohlédl. A jenom 16 sekund po Jankově zásahu už domácí gólman směřoval na střídačku, skvělý důraz na brankovišti totiž ukázal Lukáš Cingel a místo mezi třemi tyčemi zaujal Branislav Konrád.

Olomouc se mohla zvednout v přesilovce po vyloučení Lalancettea za podrážení, musela však čelit akci Perreta s Klímou, po níž druhý jmenovaný napálil jenom blokujícího Navrátila. Hned v kontru pak mohli Hanáci snížit, Kusko po povedené individuální akci ale zakončoval do připraveného Kiviaha. Výkon Mory se však postupně zlepšoval, Strapáč našel ve 30. minutě volného Kuska na kruzích, jehož pokus sice protáhl rodáka z Lappenranty, šel ale těsně vedle tyče.

K první početní výhodě se dostali hosté až v polovině 34. minuty, kdy nadějnou akci Perreta zastavoval Mareš jenom za cenu přidržení francouzského rychlíka. Během dvouminutovky si však Hradec vyloženou šanci nevypracoval. Samotný závěr třetiny však měli výrazně lepší domácí. Pomohla jim k tomu přesilová hra a největší příležitost v ní měl Plášek, zdánlivě banální situaci 3 na 1 ale hodně překombinoval a trefil jenom plexisklo za brankou.

Okuliar přidal čtvrtou branku, Kiviaho vychytal sedmou nulu

Na začátku třetí třetiny mohlo být sníženo po necelých dvou minutách. Kusko však neprolomil svou střeleckou smůlu pátečního večera, přestože dostal parádní přihrávku před branku. Proti němu se ale parádním zákrokem zaskvěl Kiviaho a vysloužil si opětovné ovace relativně slušně zaplněného hostujícího sektoru.

Hradečtí to ve třetí třetině snadné vůbec neměli, vlastní obětavostí se ale drželi na tříbrankovém náskoku. Na konci 47. minuty se naskytla příležitost pro Menšíka, do jeho střely však skočil po hlavě Kalina a puk srazil do rohu kluziště. A možná i díky tomuto zákroku mohli Lvi slavit záhy počtvrté. Stačilo jim k tomu opět vyhrát v útočném pásmu buly a puk propadl až na Olivera Okuliara, který prostřelil Konráda mezi betony.

Mora však hrála i za čtyřbrankové ztráty sympaticky. Tlačila se do klinčů v předbrankovém prostoru, častokrát pomohlo Kiviahovi i trocha štěstí. Šance ale přibývaly spíše na hradecké straně. Blízko zápisu do gólových statistik byl Ethan Werek, svižným pokusem z levého kruhu ale trefil jenom břevno. Obecně ale platilo, že se utkání spíše dohrávalo. Zodpovědně hrající tým zpod Bílé věže žádné drama nedopustil, došel si pro jasnou výhru 4:0 a tři kola před koncem má čtyřbodový náskok na pátý Liberec.