po 20.3.2023 | Eva Šafranková

Srovnáno! Lvi ve druhém zápase zvítězili nad Bílými Tygry 3:2

Hradci se podařilo získat ve čtvrtfinálové sérii první bod. V úvodní třetině žádný gól nepadl, skóre utkání ale otevřeli domácí zkraje druhé periody, ve které odskočili do dvoubrankového vedení. Tygrům se však podařilo snížit a v závěrečném dějstvím vyrovnat. Dlouho se hrálo za stavu 2:2, Mountfieldu však vystřelil výhru v 58. minutě Kevin Klíma. Lvi tak srovnali průběh čtvrtfinále na 1:1 a další bod budou moci vybojovat ve čtvrtek, kdy se představí na libereckém ledě v 19:00.

Oproti prvnímu čtvrtfinálovému utkání udělali hradečtí trenéři v sestavě několik změn. Do brankoviště se postavil Matěj Machovský, Ethan Werek a Radovan Pavlík si vyměnili pozice – Werek byl ve třetí a Pavlík ve čtvrté útočné formaci. Mimo zůstal Radek Smoleňák, místo kterého naskočil Radek Pilař.

Aktivnější byli domácí, gól ale nepadl

Před druhým čtvrtfinálovým zápasem se konaly úvodní ceremonie s ohnivými efekty stejně jako v neděli s výjimkou státní hymny. Mountfield na soupeře vlétl, ale nedařilo se mu přesně zakončit. Naopak za Liberecké zahrozil Michal Birner z mezikruží, ale Matěj Machovský byl pozorný. Na druhé straně obkroužil branku Jan Eberle a o následnou dorážku se pokoušel Lukáš Cingel, puk se však zastavil těsně u levé tyčky.

Hradečtí pokračovali ve své aktivitě. Několikrát na sebe upozornil Ethan Werek, nejprve vypálil přízemní střelou z mezikruží a poté od levé strany. Pokaždé ale mířil nepřesně, a první gól v dresu Východočechů si tak nepřipsal. Severočechům se příliš nedařilo pobýt delší dobu v útočném pásmu, a proto Machovský neměl tolik práce. O tom svědčí i poloviční počet střel oproti Lvům.

Připravený se svými betony byl Petr Kváča, když po nahození Ethana Wereka dorážel v předbrankovém prostoru Oliver Okuliar. Při brejku tří na dva liberecký kapitán Petr Jelínek přihrál na Jaroslava Vlacha, ten však promáchl. V závěru periody útočily oba celky, ale ani jeden nedostal kotouč na místo určení. Po hvizdu si ještě vyměnili názory Jan Šír a Jérémie Blain, své emoce krotili, a tak se nevylučovalo.

Lvi si vytvořili dvoubrankový náskok, Tygři však snížili

Hokejisté zpod Bílé věže si úvod prostřední dvacetiminutovky nemohli představit lépe, po 20 vteřinách hry se totiž radovali. Graeme McCormack si najel podél levé strany, vystřelil směrem na Kváču, před kterým stál Lukáš Cingel. Puk se odrazil od jeho brusle přímo do svatyně hostů – 1:0. Následovalo sice krátké přezkoumání na videu, ale branka byla uznána. Liberec se snažil rychle odpovědět, jenže Matěj Machovský několika dorážkám odolal.

Ani tento duel se neobešel bez potyčky, tentokrát si šli na dvě minuty odpočinout Patrik Marcel a Jaroslav Vlach. Při vyrovnaném, leč sníženém počtu hráčů na ledě měli šance hlavně domácí. Jérémie Blain ani Graeme McCormack ale na Petra Kváču nevyzráli. V přesilovce sice Lvi neudeřili, avšak ve 31. minutě už skórovali. Nahození od modré tečoval clonící Oliver Okuliar před hostujícím gólmanem a k dorážce do prázdné klece se jako první dostal Kevin Klíma. Bílí Tygři si vzali trenérskou výzvu, ale neuspěli, a tak museli do čtyř.

Východočeši tuto klasickou, ani 67 vteřin dlouhou početní výhodu pět na tři nevyužili, i když rána Graema McCormacka škrtla o Kváčovo rameno. Zato Severočechům se v početní převaze skórovat podařilo, když více než minutový tlak v útočné třetině zakončil úspěšně od modré Thomas Joseph Melancon, jenž propálil Machovského. Do kabin se tak šlo za stavu 2:1.

Liberec srovnal, Hradec si vzal vedení zpátky

Hosté začali poslední dějství velmi aktivně, a to se jim vyplatilo. Na střelu Jana Ordoše stihl Matěj Machovský zareagovat, na jeho spoluhráče o pár minut později už nikoli. Domácí obrana zcela zapomněla na Michaela Frolíka u levého mantinelu, který ve 44. minutě v samostatném úniku bekhendovým blafákem překonal domácího gólmana – 2:2. Obrat mohl dokonat Michal Bulíř, jeho pokus však skončil vysoko nad bránou.

Svěřenci Tomáše Martince si poté vytvořili souvislý tlak a tato atraktivní pasáž musela lahodit každému oku hradeckého fanouška. Zkusil to třeba Radovan Pavlík, kotouč ale putoval těsně vedle tyče. Také se ukázal Ethan Werek, Petr Kváča však ani tentokrát neinkasoval a nedovolil, aby Kanaďanův sedmý střelecký pokus prošel za jeho záda.

Liberečtí měli možnost zvrátit duel na svoji stranu, necelých sedm minut před koncem měli totiž přesilovou hru. Východočeši však oslabení zvládli na výbornou a Tygři se k žádné příležitosti nedostali. Zato se po nenápadné akci v 58. minutě trefil Mountfield. Oliver Okuliar poslal puk doprava na Kevina Klímu, který zamířil přesně mezi Kváčovu ruku a tělo a v tomto utkání se prosadil podruhé – 3:2. Hradečtí si těsný náskok pohlídali a srovnali vývoj čtvrtfinálové série na 1:1.