čt 14.2.2008 | Lukáš Souček

Třebíč zvítězila brankou z 59. minuty v prvním utkání série

Horácká Slávia šla v utkání do vedení jako první. V závěru první třetiny se individuálně prosadil Heřman. Ještě do přestávky ale aktivnější domácí srovnali zásluhou Martina Táborského. Ve druhé dvacetiminutovce to byli znovu Třebíčtí, kdo vstřelil vedoucí branku, tentokrát z přesilovky 5 na 3. Po čtyřiceti minutách tak svítilo na ukazateli hradeckého ČEZ Stadionu skóre 1:2 pro hosty i přesto, že hradečtí byli výrazně aktivnějším celkem. Svou převahu přetavili Východočeši ve vyrovnání hned z kraje třetího dějství dorážkou Jan Šedy. O osudu celého zápasu rozhodla nakonec 59. minuta, kdy se střela hostujícího Buriana odrazila těsně před brankářem Koutským od ledu a skončila v jeho síti. Série pokračuje druhým utkáním již zítra, znovu od 18:00 v Hradci Králové.

Hradečtí se hned v první minutě zápasu dostali do obrovské šance. Jmenovitě to byl Jaroslav Roubík, který přebruslil obranu Třebíče a byl tváří v tvář Luňákovi. Hostující gólman se ale důkladně připravil už na první vteřiny zápasu a slibnou šanci hradeckého kapitána zlikvidoval. O pět minut později byl v podobné situaci hradecký útočník Martin Koudelka, ale Luňák zazářil podruhé. Poté, co se třetina přehoupla do druhé poloviny, začala nebezepečně kousat i Třebíč. Vladislav Koutský měl práci s několika nebezpečnými pokusy hotujících střelců a v 19. minutě mu jeden proklouzl mezi chrániči. Jan Heřman dokázal zakončit i v pádu a poslal svůj tým do vedení. Východočeši ale s odpovědí nečekali dlouho. Martin Táborský vypálil z modré čáry a mohl se radovat, když jeho střela prošla Luňákovi mezi jeho betony. Oba celky tak do kabin ocházely za stavu 1:1.

Ve druhé třetině měli více ze hry domácí. V čase 27:29 mohl poslat Hradec do vedení Martin Koudelka, ale ani podruhé v zápase Luňáka nepřekonal. Třebíčský gólman byl sice v brankovišti rozhozený, ale přesto dokázal osamoceného hradeckého střelce vychytat. Nápor hradeckého týmu pokračoval, všechny střelecké pokusy však vynikající Filip Luňák zlikvidoval. Ve 36. minutě se dostala ke slovu Třebíč. Dva hradecké fauly v krátkém sledu nabídly hostům obrovskou příležitost ke skórování. 29 vteřin stačilo Aleši Kreuzerovi na to, aby tečí Malenovy střely poslal svůj tým do vedení. Tentokrát už Hradec nestačil odpovědět jako v první třetině a hosté tak odcházeli do kabin s náskokem jedné branky.

Hradečtí předvedli perfektní vstup do třetího dějství. Na střelu Petra Sakrajdy Luňák ještě zareagoval, ale na dorážku Jana Šedy už byl krátký. O tři minuty později byl ve slibné pozici Pavel Suchý, ale kotouč do brány Třebíče nedotlačil. Hradec byl v tu chvíli na koni. Dalším, kdo mohl měnit skóre byl Jaroslav Roubík, ale hostující brankář nejlepšího hradeckého střelce základní části vychytal. Po náporu Hradce Třebíč dokázala srovnat krok. V 50. minutě mohl zařídit vedení pro svůj tým hostující Jan Heřman, ale i Hradečtí mohli ve svém brankáři hledat oporu. O pět minut později pálil Zdeněk Sedláček do téměř odkryté hradecké brány. Inkasované brance na poslední chvíli zabránil vlastním tělem obránce Toužimský. Celý zápas rozhodla kuriózní situace v 59. minutě. Vilém Burian vystřelil dva metry před modrou čarou. Jeho švihovka na cestě ke Koutskému dvakrát poskočila a k překvapení všech diváků skončila v hradecké síti.

Pavel Pazourek (hlavní trenér Hradce Králové):
Dnes můžeme jednoznačně litovat neproměnění svých šancí. Vytvořili jsme si jich dost, ale neproměnili je. Zato soupeř nás vytrestal prakticky z každé nebezpečné situace. Třetí branka byla vůbec nešťastná. Led je tady od začátku soutěže špatný, o tom všichni víme. Je trošku paradox, že se nám to stane až nyní, v play-off, že puk těsně před brankářem skočí. Gólman na to pak nemá šanci zareagovat. Nemůžu hráčům vyčíst vůbec nic, bojovali, hráli dobře a nadoraz. Bylo to o štěstí a to nám dnes chybělo. Musíme tedy věřit, že se příště přikloní na naši stranu a podaří se nám výborného brankáře Luňáka prostřelit. Ke konci zápasu jsme měli veliký tlak, hrálo se prakticky na jednu branku, ale jak jsem říkal, nebylo nám dnes přáno. Čekali jsme, že Třebíč bude hrát takovýmto stylem hry a bude to velmi těžké se prosadit. Uvidíme, co zítra. Podle stavu marodů se rozhodneme, zda budeme hrát na tři, nebo to zkusíme na čtyři pětky.

Kamil Pokorný (hlavní trenér Třebíče):
Věděli jsme, že Hradec je v útoku velmi silný, což celé utkání potvrzoval. Soustředili jsme se hodně na obranu, hráči bojovali a hráli obětavě. I přesto si domácí vypracovali hodně šancí, výrazně nás podržel brankář Luňák. Trpělivost a přesilovka 5 na 3 nás držely ve hře, co se týče skóre. Nakonec se štěstí přiklonilo na naši stranu. Branka to byla šťastná, ale hráči celé utkání makali naplno, za což jim musím poděkovat. Z vítězství máme radost, i když je to jenom první krok. Hru jsme rozložili na 50 minut mezi čtyři pětky, domácí to hráli tuším na tři formace. Věřím tedy, že jsme ušetřili do pátku nějaké síly a budeme mít ten pohyb, který nám dnes chyběl v obranném pásmu, lepší. Utkání začíná znovu od stavu 0:0, a pokud podáme srdnatý výkon, tak věřím, že můžeme být znovu úspěšní.