so 25.9.2010 | Martin Voltr

Tuhý odpor nováčka zlomil Hradec dvě minuty před koncem

K utkání čtvrtého kola přijel pod Bílou věž Písek. Ten, kdo očekával jasnou partii loňského semifinalisty proti prvoligovému nováčkovi, musel být zklamán. Hradec šel sice už v páté minutě do vedení, ale zejména díky výbornému Jaroslavu Jágrovi se hostům dařilo dlouho neinkasovat a zápas v polovině utkání dokonce otočili. Důležitá vyrovnávací branka ale padla ještě ve druhé třetině díky využité přesilovce domácích. Ve třetím dějství už to vypadalo, že se půjde do prodloužení. Jenže nerozhodný stav zlomil v čase 58:16 hradecký střelec Vít Budínský a rozhodl tak o tříbodovém zisku svého týmu.

Aktivněji vstoupil do utkání domácí tým. Ve druhé minutě se před brankovištěm hostů nedokázal prošermovat k puku Jan Berger a za chvíli šel Hradec do čtyř za útočný faul. Oslabení ale domácí přestáli a hned po jeho skončení otevřeli skóre. Lukáš Chmelíř obdržel za modrou čarou přihrávku, najel si před Jaroslava Jágra a kolem vyrážečky ho dokázal překonat – 1:0.

Další minuty patřily první útočné řadě domácích, která obraně hostů pořádně zatápěla. Ondřej Březina sice do první lajny zatím nepatří, ale i on se málem dokázal prosadit – vychytala ho však Jágrova lapačka. Záhy dostal první početní převahu i Hradec, jenže po jejím konci přišlo v zrcadlovém gardu to, co v úvodu utkání. Vladimír Novák byl v úniku na Luňáka podražen, dostal tak možnost trestného střílení a i když kotouč do sítě propasíroval s obtížemi, přece se radoval z vyrovnání – 1:1.

Hradec věděl, že musí přitlačit. Netrvalo to ani dvě minuty a dostal stejnou možnost jako o chvíli dřív hosté. Postiženým byl Jan Hruška. Sám střelec se ke svému nájezdu rozjel sebevědomě, ale Jágrovi nepředvedl žádný manévr a jeho střela na vyrážečku píseckého gólmana nezaskočila. Neúspěch svého parťáka mohl vzápětí napravit Jaroslav Roubík, ten ale mířil z první těsně vedle klece hostí.

I další okamžiky patřily borcům v červeném, pomohl jim k tomu zejména faul Petra Nováka. A přesilovka to na hradecké poměry nebyla vůbec špatná – jenže ještě lepší okamžiky zažíval Jaroslav Jágr. Jako by se chtěl domácí lavičce pomstít za loňskou sezónu, v níž si v dresu Hradce příliš nezachytal, předváděl famózní zákroky. Lapačkou vychytal Jiřího Kadlece a v rozličných pozách o chvíli později i z bezprostřední blízkosti kapitána Roubíka. Již v plném počtu zmagnetizoval i pokus Zdeňka Kubicy.

Také hosté se zkusili ještě před sirénou prosadit, jmenovitě to byl ostřílený Michal Dragoun. Luňákovu klec ale minul, a protože za chvilku přišel další faul jeho spoluhráče, museli se Písečtí zase bránit. Minutová výhoda ale k žádné nebezpečné akci nevedla a do šaten se tak šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina začala další permanencí pro Jaroslava Jágra. Pozorný gólman zlikvidoval střely Jana Hrušky i Víta Budínského, i když se o úplně stoprocentní šance nejednalo. To se dá říci až o situaci ve hře 4 na 4 v pětadvacáté minutě – Jan Hruška totiž využil špatného střídání hostů a z pravé strany uháněl sám na Jágra. Svůj druhý samostatný nájezd večera se pokusil napálit mezi brankářovy betony, ty ale secvakly včas.

Následujících pět minut se hra sice přelévala z jedné strany na druhou, ale žádné větší šance k vidění nebyly. Nicméně nějaký ten zákrok si připsal i Filip Luňák. V polovině utkání přišla tři rychlá vyloučení v řadě, z toho dvě na straně domácích, a to druhé už Písek potrestal. Pět sekund před návratem Jana Hrušky na led se v mezikruží dostal ke kotouči Jiří Ferebauer a Filipa Luňáka dokázal prostřelit – 1:2.

I po druhé obdržené brance se aktivity chopili Hradečtí, jenže zapomínali na zadní vrátka a mohli být rádi, že neinkasovali znovu. Před Luňákem se zjevil nejprve Vladimír Stejskal, jenže nenašel mezeru mezi jeho betony. Ani ne dvacet vteřin nato trefil Michal Pšurný pravou tyčku hradecké brány. A o další minutu později to na stadionu zacinkalo znovu, tentokrát se v přesilovce málem prosadil Petr Šulčík.

A že se jednalo o důležité promarněné situace, to si hosté pořádně uvědomili na konci 36. minuty. Šulčík totiž nedlouho po své šanci fauloval, čímž vyrovnal počet hráčů na obou stranách na čtyři a tato situace vyhovovala víc Hradci. Jaroslav Roubík přiťuknul z buly puk Aleši Křetínskému, který od modré čáry propálil úplně všechno před sebou a vyrovnal tak na 2:2.

Domácí mohli jít o chvilku později dokonce do vedení. V šanci se ocitl smolař utkání Jan Hruška a dopadlo to pouze pokusem mimo tři tyče. Poslední akce druhé třetiny pak nesla podpis Víta Budínského. Hradecký štírek dostal dobrou přihrávku před bránu, jenže v poslední chvíli uklouznul a nedokázal pořádně vystřelit do odkryté klece Jágra.

Aktivita a tah na bránu rozhodně nebylo to, co by hradeckému týmu dnes chybělo. Hned v úvodu třetí třetiny totiž dobrý pohyb domácích útočníků hasily dva fauly hostí, což znamenalo více než minutovou výhodu 5 na 3. Jaroslav Jágr byl ale proti střelám zblízka více než pozorný, po nepřesném pokusu Víta Budínského vychytal ve vyložené šanci už poněkolikáté Jaroslava Roubíka.

Hosté se k Filipu Luňákovi dostávali sporadicky a domácí gólman snad ani neměl příležitost ukázat své kvality. Často jen sledoval dění na druhé straně kluziště. Jeho loňský parťák Jágr vykopnul pravým betonem další z mnoha střel Jana Hrušky. Dosáhl i na povedenou teč Daniela Volrába, jenž se vložil do Moskalovy nabídky.

Dalším návštěvníkem v útočné třetině byl Jaroslav Roubík. Ten naznačil střelu, načež svého strážce oklamal povedenou kličkou a od zakončení v osamocení před píseckým gólmanem ho oddělil pouze teploměr Jana Procházky v podpaží. Mnohým fanouškům blesklo hlavou, zda se pojede další trestné střílení, ale sudí jejich myšlenky rozhodně nepodpořil a zůstal ledově klidným.

Hradec se přeci jen dočkal přesilové hry o chvíli později, na ni by ale nejraději zapomněl. Nejzajímavější situací totiž byla pohříchu dalekonosná rána Michala Dragouna, kterou schytal Filip Luňák do masky. Už v pěti to na domácího brankáře zkoušeli Michal Pšurný s Milanem Bláhou, i když stejně jako Dragoun asi sami nevěřili, že by se z dálky mohli prosadit.

Do konce regulérní hrací doby zbývalo necelých deset minut, když se na led opět vkradla chvilka nudy. Nepříliš zajímavou pasáž hry mohli přetrhnout Vladimír Stejskal s aktivním Michalem Dragounem, ale jejich akce dva na jednoho vyzněla do prázdna, Filip Luňák neměl problémy. Následně je rozhodně ne poprvé, ale už naposledy domácí hokejisté vytrestali.

V čase 56:32 totiž putoval za katr Milan Bláha. Dlouho to vypadalo, že přesilovku Hradečtí nevyužijí, ale šestnáct sekund před jejím koncem se přeci jen urodilo. Patrik Moskal si s Vítem Budínským vyměňovali tak dlouho přihrávky – nebo lépe řečeno pokusy o střelu – úplně sami před bránou, až kotouč dokázal druhý jmenovaný střelec propasírovat pod tělem Jaroslava Jágra za brankovou čáru - 3:2.

Hostující lavička si hned vyžádala time-out, ale v následné power-play se prosadit nedokázala. Nepomohlo jí k tomu ani vyloučení Daniela Volrába, jenž hasil nebezpečnou situaci po zaváhání Aleše Křetínského, a tak zápas skončil nejtěsnější možnou výhrou Hradce Králové 3:2. Nechybělo mnoho, aby se prvoligový nováček radoval z cenných bodů, ale na druhou stranu nebýt Jaroslava Jágra, mohl své kufry možná balit už po první třetině.