čt 12.8.2021 | Daniel Krátký | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Velký obrat! Lvi přetlačili Karlovy Vary třemi brankami v závěru

Hradečtí hokejisté si v přípravě před novou sezónou připsali druhé vítězství a po Olomouci si poradili i s Karlovými Vary. Svěřenci Tomáše Martince sice v KV Aréně po celý zápas nevedli ani minutu, ale v samotném závěru spustili třígólovou smršť. Vítěznou branku zaznamenal premiérově Patrik Lamper a Mountfield tak zdolal Energii 4:2.

Do třetího přátelského utkání naskočili Lvi premiérově v brance s Henrim Kiviahem, do zápasu se po volnu dostali také Bohumil Jank či Petr Koukal. Šanci dostali i mladíci, toho času působící a o místo bojující v prvoligovém Kolíně – Filip Jirásek, Petr Poppel, Matěj Morong nebo Martin Štohanzl.

Na gól Varů odpověděl Lalancette

Duel v Karlových Varech započal několika nepřesnostmi, po kterých se ale osmělili zejména domácí. Ti se následně dostali několikrát před Henriho Kiviaha a hlavně pokusy Tomáše Vondráčka nadělaly finskému brankáři hodně práce. Nicméně v tu chvíli si ještě poradil. Stejně jako s dalšími pokusy hráčů karlovarské Energie. Finský brankář však inkasoval v 5. minutě, to se před brankou ocitnul volný Petr Koblasa, jenž procedil puk pod hradeckým gólmanem – 1:0.

Inkasovaná branka paradoxně prospěla spíše hráčům Mountfieldu, ti se totiž následně zlepšili ve forčekingu a začali tak přidělávat obraně Západočechů větší a větší problémy. Vyrovnání se dočkali hosté v přesilové hře ještě před polovinou úvodní dvacetiminutovky, to totiž premiérovou branku zaznamenal kanadský šikula Christophe Lalancette, jenž dostal nabito na levou stranu a následně z voleje propálil i brankáře Filipa Novotného – 1:1.

I ve třetím duelu přípravy tak Lvi využili přesilovou hru. A nemuselo zůstat pouze u vyrovnání. Hokejisté Mountfieldu totiž svým vysokým napadáním přidělávali obrovské problémy karlovarské rozehrávce. Šance zůstaly nevyužity, a tak mohli trestat domácí. Jenže brejk Tomáše Vondráčka skončil na tyči Kiviahovy svatyně. Ta se rozezvučela i o chvilku později, v přečíslení totiž zakončoval Martin Kohout opět jen do brankové konstrukce.

Druhou třetinu ovlivnil Čápův faul

Do prostředního dějství vstoupily týmy celkem opatrně. A to i díky vyloučením na obou stranách a brankáři museli poměrně dlouho čekat na nějakou těžší práci. Ta náročnější práce nakonec nejdříve čekala brankáře Hradce Králové Kiviaha, na pět minut a také do konce utkání byl totiž za svůj nešetrný zákrok po právu vyloučen Zdeněk Čáp. A karlovarská speciální formace nabídnuté příležitosti využila.

Po kombinaci se totiž otevřel na modré čáře prostor pro Michala Plutnara, jenž svým golfákem prostřel Kiviaha a vrátil domácím jednobrankové vedení – 2:1. Následný zbytek přesilové hry už pro finského muže s maskou v brance velké problémy neznamenal. Naopak, krátce po vypršení hradeckého oslabení pozlobil karlovarskou defenzívu Patrik Lamper. Jenže hradecká akvizice ze Slovenska před Novotným neuspěla ani v jedné ze svých dvou nebezpečných akcí.

Při hře v plném počtu se hrál celkem vyrovnaný hokej. Oba trenéři preferují aktivní a zároveň atraktivní styl hry, a tak diváci v KV Aréně sledovali celkem zajímavou hokejovou podívanou. Obrovskou příležitost v závěru druhé třetiny nevyužil Ahti Oksanen, jenž v úniku nadvakrát nepropálil již vystřídavšího Petra Hamalčíka. A když Lvi neuspěli ani v přesilové hře, tak platilo na západě Čech po čtyřiceti minutách skóre 2:1 pro domácí.

Tříbranková smršť rozhodla

Hradecký trenérský štáb jistě o přestávce nabádal svou družinu k aktivnímu startu závěrečné třetiny. Ten se však nekonal. Hned z první akce sice rychle vystřelil Aleš Jergl, ale to bylo na dlouho vše. Až o pár minut později málem domácí srazil na kolena vlastní mantinel, od něhož se nečekaně odrazil před branku kotouč přímo k Filipu Jiráskovi, jenže ten byl pravděpodobně, stejně jako všichni ostatní, nabízenou šancí překvapen, a tak svou střelou bekhendem těsně minul.

Utkání vůbec ve třetím dějství ztratilo své tempo z předchozích čtyřiceti minut. Ve hře se na obou stranách objevovaly nepřesnosti a dost možná promluvila také únava z náročných tréninkových jednotek. Přece jenom se stále hraje teprve příprava. Hradečtí se nakonec ale přece jenom vyrovnání dočkali, a to opět v přesilové hře. Ke kotouči se během početní převahy dostal ve střeleckém slotu Kelly Klíma, jenž následně zamíchal a vystřelil mimo dosah gólmana Hamalčíka – 2:2.

A to nebylo vše! Za 52 sekund už Patrik Lamper slavil premiérovou branku v hradeckém dresu poté, co mu výborně na volej předložil kotouč Graeme McCormack! Energetici to následně ještě zkusili bez brankáře, ale jejich risk nevyšel. Potrestal ho totiž další premiérový střelec v královéhradeckém dresu – Ahti Oksanen, jenž z půlky trefil prázdnou klec domácích a stanovil tak konečné skóre na 4:2 pro hosty.