út 1.3.2022 | Petr Šatalík | Foto: HC Verva Litvínov

Vítězná série končí. Lvi padli po nájezdech v Litvínově 2:3

Po osmi výhrách končí úspěšná šňůra Mountfieldu HK. Východočeši přitom byli na ledě Litvínova lepším celkem. V cestě za úspěchem jim však stála pevná defenzíva a přesilovky soupeře. Brankář Godla za svá záda propustil pouze dvě výtečné rány Jergla a Lalancetta na startu druhého dějství. Verva však zvládla ještě do konce třetiny snížit a v závěru utkání pak srovnala na 2:2. Obrat se Severočechům podařilo dokonat v nájezdech, ve kterých Hradec nenašel jediného úspěšného střelce. A tak i přesto, že soupeře přestřílel 35:18, získal jeden bod. Ten však může mít ve finálním zúčtování velkou váhu.

Po vítězství v Brně neměl trenérský štáb Mountfieldu HK příliš mnoho důvodů ke změnám v sestavě. Kosmetické úpravy však přesto přišly, Kiviaha vystřídal v bráně Novotný, Kalina se posunul do druhého obranného páru k Pavlíkovi. Pilař se stěhoval z obrany do útoku, ve čtvrté formaci doplnil Orsavu s Cingelem.

První třetina gól neviděla

Zápas dvou mužstev s aktuálně nejlepší formou z celé extraligy začal dlouhou šestiminutovou pasáží bez přerušení. Spíš než pěkné akce v ní však diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky viděli poctivou hru směrem dozadu, kterou tu a tam okořenil nějaký ten tvrdší střet u hrazení.

V úvodní pasáží se hrál dynamický hokej, který měl skvělé tempo. V prvních deseti minutách však byl na větší šance skoupý, Hradečtí si v něm ale postupně vytvořili jistou převahu, což deklarovalo například zakončení Cingela z pravého kruhu. Po půli dějství dostal na osu hřiště kotouč Stříteský, jehož pokus skončil na břevně svatyně Mountfieldu a dorážku pak zblokovali důslední obránci hostí.

Lvy velká příležitost soupeře probudila a sami měli možnost hned z protiútoku otevřít skóre. Rána Pilaře z mezikruží propadla Godlovi za záda, beci Vervy však stihli kotouč zamést do bezpečí včas. Východočeši své tempo směrem k první siréně stupňovali, Cingel však z dobré pozice na levém kruhu minul klec soupeře, Blain ranou na přední tyč nenachytal brankáře Litvínova a Orsavovi sjel touš v klíčovém okamžiku z čepele. Po úvodních dvaceti minutách tak platilo bezbrankové skóre.

Výstavní rány Jergla a Lalancetta daly Lvům vedení

Na startu druhého dějství srazil Sukel Kevinu Klímovi helmu z hlavy a sudí mu udělili menší trest. Východočeši v přesilovce soupeře sevřeli v pevném stisku, ránu McCormacka však zlikvidoval Godla vyrážečkou a pokus před chvílí postiženého Klímy zprava chytil do lapačky. Oslabení tak Verva přestála bez úhony, čtyři vteřiny po jeho konci však obdržel Aleš Jergl kotouč z rohu útočného pásma do mezikruží a svým projektilem trefil přesně pravý horní vingl – 1:0 pro Hradec.

Mountfield jeho trefa nakopla, úvodní desetiminutovku třetiny ovládl a kontroloval. Z časomíry se odečetly další tři minuty, když v čase 26:46 vyjel s pukem na holi od levého hrazení Christophe Lalancette. Bránící Petr Straka před ním neustál svůj obrat na ledové ploše a padl k zemi. Útočník Lvů tak nerušeně zamířil do mezikruží a další prudkou milimetrově přesnou ranou pokořil Godlu – 2:0 pro Východočechy. Poté ale převzali otěže utkání Severočeši.

Nejprve došlo k úsměvnému momentu, Zdráhala pronikajícího na levém hrazení srazil k zemi čárový sudí Lhotský, kterého se následně přijeli zastat kolegové v pruhovaném. Zdráhala ale moment zdravě nakopl, o chvíli později šel už sám na klec Lvů, Novotného však mezi betony nepropálil. O chvilku později jej fauloval Lev a Verva přesilovku využila. Střílenou přihrávku Estephana z pravé strany tečoval v předbrankovém prostoru Matúš Sukel, který puk šikovně usměrnil do sítě Hradce. Díky jeho trefě prohrával Litvínov s Mountfieldem po čtyřiceti minutách 1:2.

Verva srovnala dvě minuty před sirénou

Severočeši se snažili na startu třetího dějství dosáhnout kýženého srovnání, Mountfield se zaměřil na pevnou defenzívu. Verva si vytvořila krátce po startu třetiny dobrou příležitost, když se mezi kruhy ocitl Jarůšek, jehož pokus však Novotný zvládl srazit před sebe a následně puk zakryl lapačkou.

Toto varování si Lvi vzali k srdci a následně byli aktivnější směrem dopředu, snažili se o důležitou pojišťující branku. Velkou šanci ji trefit měl Pavlík, jenž obdržel od Perreta kotouč z rohu kluziště a střelou z mezikruží mířil na zadní tyč. Godla však jeho pokus skvělým zákrokem vyrazil na zadní hrazení.

Při snaze o rozhodující úder však Východočeši lehce otevřeli zadní vrátka a následně byli rádi, že velezkušený Hübl trefil tečí rány Demela jen střed svatyně Lvů, kde byl pozorný Novotný. Verva se však nevzdala a po faulu Orsavy dostala tři minuty před koncem základní hrací doby druhou početní výhodu. V čase 58:00 pak dostal k modré čáře nabito Patrik Zdráhal, jenž z vrcholu levého kruhu trefil přesně ke vzdálenější tyči a svým zásahem poslal utkání do prodloužení.

Prodloužení patřilo Vervě, nájezdy Godlovi

Hned v úvodu prodloužení udělal minelu Blain, jenž bekhendem nechal puk za sebou pro spoluhráče. Touš však jako první dojel Estephan, který svým projektilem z mezikruží minul klec Mountfieldu. V další akci šla Verva do přečíslení 3 na 1, Fronk však padl na zadek v nejméně vhodnou dobu. Novotného pak prověřil ještě Estephan, jehož ránu na přední tyč gólman Hradce zlikvidoval vyrážečkou. Dvě minuty před koncem prodloužení zasáhl Kudrna Lva vysokou holí, Mountfield tak mohl rozhodnout v přesilovce, kterou však sehrál mizerně.

Nájezdy byly jasnou záležitostí Severočechů. Giorgio Estephan hned v první sérii trefil přesně nad beton a pod lapačku Novotného, zatímco Lev orazítkoval jen vzdálenější tyč svatyně Vervy. Oksanen ránou mezi betony nesupěl, stejně jako o sérii dál McCormack. Fronk tak ve čtvrtém sledu zvyšoval stav již na 2:0 povedenou bekhendovou kličkou. Když čtvrtý nájezd Lvů nedal ani Cingel, zvítězil Litvínov nad Mountfieldem 3:2.