pá 20.1.2023 | Tomáš Kalas

Vondráčkovy góly srazily Hradec, Lvi v derby dotahovali marně

Třetí derby aktuálního ročníku potvrdilo dosavadní pravidlo můj dům = můj hrad. Šlágr 39. kola rozhodly závěry prvních dvou třetin. A také Tomáš Vondráček. Právě jeho dvě branky totiž zajistily Dynamu z velké části tři body. Nejprve se prosadil dorážkou v přesilové hře, v závěru druhé třetiny udeřil během čtyřminutového oslabení povedeným brejkem. Přestože se povedlo Hradci snížit v polovině 54. minuty zásluhou Radovana Pavlíka, Mountfield se dostal nešťastně do dvojnásobného oslabení a Dynamo v přesilovce definitivně rozhodlo.

Ani před derby se nevyhnuly hradecké sestavě určité komplikace. Na marodku přibyl nemocný Kevin Klíma, načež v elitním útoku tak dostal prostor univerzál Radek Pilař. Ke svému třetímu extraligovému duelu pro tuto sezonu naskočil Matěj Morong, který byl umístěn do čtvrté formace k Martinu Štohanzlovi a Kryštofu Langovi.

Pardubice se dostaly do vedení využitou přesilovkou

Pro Hradec nezačalo 43. východočeské derby příliš šťastně. Už po půlminutě hry byl vyloučen Eberle za držení a Dynamo se mohlo dostat do herní pohody hned v úvodu. Lvi zodpovědně odbránili celé dvě minuty, paradoxně však byli blízko inkasování až při hře v pěti na obou stranách. Po vítězném souboji ve středním pásmu ujeli domácí do situace 2 na 1, kterou řešil Adam Musil tvrdou střelou z levého kruhu, jenže trefil jenom lapačku Kiviaha.

Početní výhodu dostal v polovině páté minuty i celek zpod Bílé věže, Will si ale během následných 120 sekund nemusel připsat téměř žádný zákrok. Navíc těsně po návratu vyloučeného Sedláka na led měli svěřenci trenéra Rulíka možnost jít do vedení z přečíslení 2 na 1. Sedlákovi sice Vondráček dal parádní přihrávku před branku, jenže hráči s bohatými zkušenostmi z NHL puk jenom přejel po čepeli. Lépe to nesehráli ani Adam Musil s Vondráčkem na konci další hradecké přesilovky po Jerglově chybě, kdy druhý jmenovaný pas před odkrytou branku vůbec netrefil.

Trend nedobře sehraných početních výhod prakticky provázel celou první třetinu. Šanci na gól v oslabení dostali i Hradečtí, rychlý brejk ale Perret zakončoval jenom do připraveného Willa. Přestože měl v určitých pasážích Mountfield navrch, osudným se mu stal dvouminutový trest pro Cingela na sklonku předposlední minuty. Jenom 13 sekund před sirénou šlo totiž Dynamo do vedení. Střelu Čerešňáka od modré Kiviaho přes clonu příliš neviděl a puk propadl až na Tomáše Vondráčka, který bez potíží zametl do prázdné branky.

Dynamo odskočilo na dvě branky ve vlastním oslabení

Druhá třetina začala ve velmi rozháraném tempu, k vidění byl urputný a silový hokej. Ani v této pasáži se však nečekalo příliš dlouho na vyloučení a na konci 24. minuty Poulíček šel za podražení Lva ve vlastním pásmu na trestnou lavici. V poměrně upracované přesilovce neměl vůbec špatnou příležitost McCormack, jenže svou táhlou střelu z levého kruhu zamířil jenom do plexiskla za Willovou brankou.

Přestože šancí nebylo mnoho, trestné lavice na obou stranách se plnily poměrně konstantním tempem. I po Jankově trestu za úmyslné posunutí branky však byl stav stále 1:0 pro Dynamo. Nadějně to pro Lvy vypadalo na přelomu třetiny, kdy se po Marcelově přihrávce uvolnil Jergl, jeho další klička mezi kruhy ale již byla navíc a obrana Pardubic si dokázala výpad rodáka z Kroměříže v pohodě pokrýt.

Celkově osmý hráč, který usedl na trestnou lavici, byl v 36. minutě Pavol Štetka. Zásah holí do Pilařova obličeje navíc doprovodilo krvavé zranění hostujícího útočníka, a tak z toho byla nadějná čtyřiminutová přesilovka pro Mountfield. Lev však z levého kruhu napálil o minutu později břevno a prakticky hned z protiútoku přišel druhý úder Dynama. Tomáš Vondráček se dostal do úniku a poradil si znamenitě. Přesným zakončením nad vyrážečku Kiviaha vsítil svůj druhý gól v duelu a posunul Pardubice blíže třem bodům.

Snížení Radovana Pavlíka body Lvům nepřineslo

Tým od soutoku Labe s Orlicí si byl moc dobře vědom dvoubrankové ztráty a v úvodu třetí třetiny byl střelecky aktivnější. Pomohla mu k tomu přesilovka po dvojce pro Willa, který se sklouzl při zadržení puku až téměř do středního pásma. Během situace 5 na 4 zkusil překvapit domácího brankáře z dorážky na úrovni kruhů Jank, zkušený brankář Dynama byl ale připraven. Pardubice však měly nadále utkání pod kontrolou. Poslední dějství mělo poměrně spád a hosté byli aktivní i ve hře 4 na 4, která se naskytla po dvou krátce za sebou jdoucích trestech na obou stranách.

Blain na konci 47. minuty dostal nabito na modrou od Lalancetta, tvrdým pokusem z první však trefil jenom Dvořáka clonícího na brankovišti. Možná až nezvykle poklidné derby začínalo chytat tradiční emoce až na startu závěrečné desetiminutovky, kdy byly na obou stranách hraniční zákroky, hra ale plynula bez intervence sudích. Hradec si na kontaktní branku musel počkat dlouho, v čase 53:32 se ale už mohl radovat. Rychlý přechod do útoku vyústil v nahození Martina Nováka od modré, které ze vzduchu sklepl do brankoviště Radovan Pavlík. Čerešňák však v závaru kotouč neodklidil a napodruhé se již Pavlíkovi povedlo dostat puk za Willa.

Lvi byli poté při chuti, vyloučení McCormacka čtyři a půl minuty před koncem ale notně otupilo jejich snahu na srovnání. A když se k tomu přidalo nešťastné vyhození kotouče na tribuny Radovanem Pavlíkem v čase 56:45, měli to hosté už těžké. Definitivní tečku utkání dala souhra Hyky s Lukášem Sedlákem během následné přesilové hry, po níž Sedlák zakončoval prakticky do prázdné. Vedení 3:1 si již nenechali domácí vzít, naopak jej Matej Paulovič trefou do prázdné pět sekund před sirénou navýšil. Dynamo tak po výhře 4:1 i nadále zůstává na čele tabulky, Lvi naopak prováhali možnost přiblížit se Liberci před nedělním duelem na jediný bod.