pá 29.12.2017 | Jan Vavřina | Foto: MELANIE DUCHENE/EQ Images

Výhra ve správný čas. Hradec porazil Rigu a je v semifinále Spengler Cupu!

Počkat si na první výhru v turnaji se Mountfieldu HK vyplatilo. Po dvou nezdarech ve skupině ho ve čtvrtfinále čekal tým Dinamo Riga. Východočeši našli i po roce na tým hrající KHL recept a lotyšský celek porazili 4:1 po brankách zkušených borců – Bednáře, Smoleňáka, Koukala a Köhlera. Cesta domů se tak odkládá, Hradec Králové si totiž v sobotu 30. prosince zahraje semifinále Spengler Cupu!

Trio zkušených útočníků Bednář, Köhler a Kukumberg se vrátilo pro čtvrtfinále do sestavy, vypadli z ní naopak Látal, Pavlík a Zigo. Do branky se postavil podruhé na turnaji Patrik Rybár.

Lvi svůj náskok do přestávky neudrželi

Hradec zvolil od začátku opatrnější taktiku, nehnal se do bezhlavého napadání a vyčkával na soupeře ve středním pásmu. První ovoce to mohlo přinést velmi brzy, utkání totiž otevřelo přečíslení dvou na jednoho v podání Džerinše a Kukumberga. Druhý jmenovaný ale tak dlouho vyčkával, až vyjel z ideální pozice. Hradec se ale i přesto radoval brzy…

V 6. minutě si měl zahrát přesilovou hru, ale nedošlo na ní. Jaroslav Bednář naskočil v ponechané výhodě do hry jako šestý hráč, vzal si kotouč, obtočil se kolem brány a puk do ní zasunul – 1:0. V prostředí části první třetiny měla ale více šancí Riga, Patrik Rybár se musel mít na pozoru. Třeba při tom, když Mikelis Redlihs vyjel zpoza brány a zkoušel to na hradeckého gólmana zblízka.

Vyložená příležitost ale přišla zase na druhé straně. Po několika odrazech se Džerinš objevil sám před brankářem, měl ale příliš málo času a prostoru na to něco vymyslet. Následovala pasáž vyrovnaného hokeje, v němž si lotyšský celek zahrál přesilovku, avšak nezužitkoval ji. V první třetině se i přesto z branky radoval. V poslední minutě přešel přes obranu, kotouče se zmocnil Mikelis Redlihs, objel Rybára a zasunul puk do klece – 1:1.

Smoleňákova branka se nakonec stala vítěznou

Ve druhé třetině se žádné ofenzivní hody nekonaly, oba mančafty se soustředily především na dobrou defenzívu. Hra tak plynula a přerušení bylo pomálu, a to víceméně jen po zákrocích obou gólmanů. Skóre mohl pozměnit a svůj tým dostat poprvé do vedení Lauris Darzinš, ale svou tutovku z pravého kruhu poslal jen do brankové konstrukce.

Před polovinou zápasu si parta okolo Jaroslava Bednáře zahrála druhou přesilovku a právě hradecký kapitán v ní měl největší šanci. Na levý kruh dostal nabito od Zámorského, jeho rychlá střela zápěstím ztroskotala na Kalninšovi. Hradecká šestadvacítka pak připravovala zakončení pro Blaže Gregorce. Ten mohl uklízet puk do prázdné brány, jenže přihrávku vystihl na poslední chvíli koncem betonu brankář Dinama.

Matador Mountfieldu byl také u další nebezpečné akce svého týmu, když byli spolu s Džerinšem sami před bránou. Svému parťákovi přihrával do ideální pozice, tomu ale v rozhodující chvíli přeskočil puk hokejku. Lvi se přesto kýžené trefy dočkali. Lukáš Lhoták dobruslil vyhozený puk, posunul ho na střed na Radka Smoleňáka, jenž udělal kličku do bekhendu a poslal svůj tým do těsného vedení.

Vedení pojistil Koukal, výhru potvrdil Köhler

Ve třetí třetině muselo převzít iniciativu Dinamo a také se tak stalo, přes dobře organizovanou hradeckou obranu se ale do šancí dostávalo jen těžko. A tak byl Darzinšův pokus zleva spíše ojedinělou akcí, navíc proti puku vymrštil Rybár svůj beton a podržel svůj tým.

I když Mountfieldu stačilo dobře bránit, pokud přišla příležitost zaútočit, šel do toho. V 52. minutě mohl navýšit vedení Gernát, jenže z mezikruží přestřelil. To Petr Koukal o pár desítek vteřin později nezaváhal. Dostal puk do pravého kruhu a do protipohybu zavěsil – 3:1. Východočechům se dýchalo o poznání lépe, a tak celkem bez problému přečkali následující oslabení.

Když pak putoval v 57. minutě na trestnou hráč Rigy, zdálo se být vyhráno. Český celek se nemusel hnát do útoku, proto vyčkával a vyplatilo se mu to. Dinamo odvolalo gólmana a Jaroslav Bednář připravil gól pro Bedřicha Köhlera, jenž dovezl puk do prázdné brány. Pečetil tím výhru 4:1, která posunula Hradec Králové do semifinále nejstaršího hokejového klubového turnaje!

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Bylo to utkání, ve kterém jsme nastupovali proti soupeři z KHL a věděli, že to bude jiná hra, než proti které jsme hráli předchozí zápasy. Je to typická ruská škola. Museli jsme na Rigu hrát ze zajištěné obrany a potvrdilo se, že to byla správná volba. Dostali jsme se do vedení, ale bohužel v poslední minutě třetiny zase inkasovali vyrovnávací gól. Rozhodujícím momentem byla naše druhá branka v utkání. Vedení jsme pak už drželi a definitivně zápas zlomili ve třetí třetině. Myslím si, že do obrany jsme hráli opravdu dobře a nepovolili Rize mnoho gólových šancí. Věděli jsme, že mají nebezpečné přesilovky, takže jsme se snažili vyvarovat zbytečným vyloučením. To se nám povedlo a jsme moc rádi, že jsme zvítězili v rozhodujícím utkání. Moc se těšíme na další zápas, kdy se znovu utkáme s Kanadou. Uděláme všechno pro to, abychom jí oplatili porážku.