út 5.1.2021 | Daniel Krátký | Foto: Jan Beneš / HC Sparta Praha

Žádný gól a spousta vyloučení. Hradec nestačil na Spartu

Hokejisté Mountfieldu HK po výhře ve východočeském derby nad Pardubicemi vyrazili do Prahy. Utkání v O2 areně se však svěřencům Vladimíra Růžičky příliš nepovedlo. Hosté z Hradce sice hráli dobře do obrany, ale v útoku byli málo nebezpeční, a tak nedokázali vstřelit ani gól. Pražané naopak dvakrát Štěpána Lukeše překonali v první třetině díky brankám Michala Řepíka a Lukáše Rouska. Zasloužené tři body pro Spartu potvrdil v závěrečné dvacetiminutovce ještě David Tomášek.

Mountfield, povzbuzený dvěma výhrami za sebou, přijel do Prahy v takřka totožném složení, ve kterém porazil Pardubice. Mezi tyčemi se však objevil od začátku Štěpán Lukeš. A na úkor Kellyho Klímy se do sestavy vrátil Zdeněk Čáp, jakožto sedmý obránce. Speciální duel navíc čekal Jérémieho Blaina, jenž poprvé nastoupil proti Spartě od přestupu pod Bílou věž.

První třetina vyšla Spartě

Hned na samotném startu utkání si šanci vypracovala Sparta, to když se dopředu hnala dvojice Matúš Sukeľ a Adam Polášek. Druhý jmenovaný už mířil do úniku, ale ten přerušila píšťalka sudího, ta signalizovala faul slovenského forvarda v barvách Pražanů. A jako by to byla předzvěst toho, že v úvodních minutách moc pěkných akcí neuvidíme. Úvodní přesilová hra hostujícímu celku navíc ani moc nevyšla.

Ten dokonce na chvilku přišel o Petra Koukala, kterému vystavil stopku nevybíravým, avšak čistým bodyčekem David Němeček, jeden z největších extraligových siláků. Avšak buďte klidní, nejstarší hradecký útočník se do hry brzy vrátil. Sparťané naopak ve své první přesilové hře vystrčili pořádné rohy, v obrovských příležitostech neuspěli tváří v tvář Štěpánu Lukešovi sparťané Vladimír Sobotka a dvakrát Lukáš Rousek.

Do vedení šli jako první hokejisté v rudém, a to v přesilové hře. Adam Polášek vypálil od modré a ve střeleckém slotu kotouč tečoval Michal Řepík mimo dosah Štěpána Lukeše – 1:0. Nejproduktivnější sparťanský forvard opět potvrdil svoji formu, prosadil se už počtrnácté v sezóně. Netrvalo to dlouho a Sparta vedla už 2:0, po chybě v hradecké defenzívě se k puku dostal junior David Vitouch. Matúš Sukeľ následně od něj dostal přihrávku před branku a krásně předložil puk Lukáši Rouskovi, který už napotřetí ve velké šanci neselhal.

Dvacetiminutovka plná faulů

Lvy do tempa ve druhé třetině mohly dostat dvě přesilové hry krátce za sebou, avšak ty se příliš nevydařily. A tak trenéři chtěli trochu probrat tým tím, že přeházeli jednotlivé útoky. Opět se tak složila lajna Jergl – Klíma – Perret, která se v loňském roce prakticky postarala o výhru právě v O2 areně. Ale ani to se na hře příliš neprojevilo, ačkoliv hlavně Kevin Klíma se svou rychlostí snažil rozhýbat defenzívu pražského mančaftu.

Velký rozdíl v utkání ani tak nedělala hra obou týmů v pěti, ale hlavně přesilové hry. Hradečtí v nich byli prakticky neškodní, ale sparťané si prakticky v každé početní převaze vypravovali před Lukešem tlak. První velkou šanci si tým zpod Bílé věže prakticky vypracoval až po polovině základní hrací doby, když se na brankovišti snažil dorážet za Matěje Machovského Jakub Orsava, avšak sparťanský gólman odolal.

Následně se dalším nepříjemným zákrokem prezentoval domácí David Něměček, a tentokrát rozhodčí posoudili, že se jednalo o faul. Jakub Sklenář musel těžký hit vydýchávat s ledem na zátylku. Hosté však ani svou pátou přesilovou hru nevyužili a nepotvrdili tak formu z poslední duelu s Pardubicemi, proti kterým vstřelili dvě branky v početní převaze. Neujaly se totiž ani dělovky Jakuba Lva z voleje od modré.

Tři body definitivně přisoudil Spartě Tomášek

Do úvodních minut třetí dvacetiminutovky si hosté přenesli přesilovou hru, a během ní se děly věci. Nejprve si dobré příležitosti připravili domácí, z pravé strany se kupříkladu hnal na Lukeše Robert Říčka, ale hradecký gólman potvrzoval svou letošní formu. Však také patří, statisticky, mezi nejlepší gólmany extraligy. Následně se po chybné kombinaci dostal k puku Marek Zachar, který se už chtěl hnát do úniku, avšak Lukáš Pech zatáhl za záchrannou brzdu.

A sudí nařídili trestné střílení. V něm zkoušel svými šikovnými rukami zaznamenat branku Jakub Orsava, ale Matěj Machovský si ho dobře vybruslil a s blafákem hradecké dvaatřicítky si poradil. Sparta své vedení navýšila v 50. minutě, po pěkné individuální akci se prosadil David Tomášek, který zaznamenal druhý bod v utkání. Sparťané tak deset minut před koncem vedli už o tři góly.

Jediným hradeckým hokejistou, který na ledě O2 areny odváděl vynikající práci byl brankář Štěpán Lukeš, jenž se opravdu překonával. Třeba když neskutečně lapačkou vychytal z levé strany střílejícího Roberta Říčku. Rodák z Kadaně se v tu chvíli rychle přesunul a pravou rukou zachytil kotouč těsně před brankovou čárou. Rozhodně se jednalo o zákrok zápasu. Avšak body nepřinesl. Hradec prohrál v Praze 0:3.