pá 10.1.2020 | Petr Koval, Jan Brůna

Ztracené vedení i body. Hradec padl s Boleslaví 2:3 po prodloužení

Výborně rozehraný zápas, ale nakonec jen bod. Hráči Mountfieldu HK sice proti Mladé Boleslavi vedli o dva góly, soupeř však stihl rychlými brankami v závěrečné desetiminutovce srovnat a utkání šlo do prodloužení. V něm se v čase 2:07 prosadil Ondřej Najman a přiřkl Bruslařům bonusový bod. Hradečtí tak padli poprvé po čtyřech vítězných duelech v řadě.

Po návratu ze Švédska zpátky do extraligy Hradci scházeli tři klíčoví obránci – marodi Petr Zámorský a Tomáš Linhart a disciplinárně potrestaný Richard Nedomlel. Návrat do sestavy naopak čekal Michaela Gaspara, první start v extralize si připsal hradecký odchovanec Jakub Muška.

Lvi se v prvním dějství ujali vedení

Mountfield do utkání vstoupil výborně. Hosté se zkraje zápasu dlouho nemohli vymanit z úvodního tlaku domácích, po kterém zahrozil rychlým výpadem Radovan Pavlík. Boleslav oplatila stejnou mincí, tečovanou střelu Radima Zohorny Mazanec neviděl, štěstí však bylo na straně hradeckého gólmana. Toho plachtící kotouč zasáhl do masky a následný pokus Bruslařů skončil jen v jeho výstroji.

Po sedmi odehraných minutách se Hradec ujal vedení. Kapitán týmu Radek Smoleňák dostal přesnou přihrávku do jízdy od Oskarse Cibulskise a překvapivou střelou z levého kruhu překonal Krošelje na bližší tyč. Mountfield navíc mohl navýšit skóre, Jordann Perret po přihrávce Koukala postupoval sám na brankáře Bruslařů, svůj pokus však nedokázal vměstnat mezi tři tyče.

První přesilovou hru v utkání dostali k dispozici hosté, Lvi ale početní nevýhodu bez problémů ubránili. Poté si vybojovali přesilovku i domácí, ta však trvala jen třiadvacet vteřin, a tak diváci mohli sledovat hru ve čtyřech. V té byl hodně aktivní navrátilec do sestavy Michal Vondrka, jenž nastoupil poprvé od 28. kola. Se svou kličkou do forhendu ani s následnou střelou od modré si ale na Mazance nepřišel.

Ve druhé třetině bez branek

Hosté si do druhého dějství přinesli minutu trvající přesilovou hru. V té dostal dobrou nabídku na střelu z první David Šťastný, jehož střelu obětavě zablokoval Radim Šalda. Poté přišla pasáž hry, jež byla plná nepřesností. Útočné akce často končily už ve středním pásmu a diváky tak zvedl ze sedadel až kuriózní moment. Střelu od modré čáry Mazanec vyrazil do zadního mantinelu, od kterého se puk vracel zpět do branky. Hradecký brankář se stihl proti vracejícímu se kotouči otočit a skryl ho do své lapačky.

Zničehonic to pak v ČPP Aréně začalo zvonit. Radek Smoleňák obral Šťastného o kotouč a ihned vypálil, jeho pokus trefil jen tyč Krošeljovy branky. Zahrozili i hosté, Zbořil si našel mezeru mezi hradeckými beky, kam mu byla adresována přihrávka, a postupoval sám na Mazance. Brankář domácích se nenechal rozhodit a v souboji tváří v tvář svůj tým podržel.

Utkání bylo nadále velmi vyrovnané. Hosté hrozili hlavně z protiútoků, ale hradecká obrana spolu s Markem Mazancem zůstávala nepřekonaná. V přesilové hře byl střelecky aktivní Jakub Lev. S jeho nebezpečným pokusem si Krošelj se štěstím poradil, když ránu zneškodnil držadlem hole. Hradec početní výhodu nevyužil a do šaten se šlo za stavu 1:0.

Lvi ztratili tři body ve vlastní přesilovce

Hradec vstoupil do třetí periody skvěle. Hned po 32 vteřinách se stadionem znovu rozezněla Sweet Caroline. Matěj Chalupa ukázal výbornou orientaci před brankovištěm, odkud po otočce překonal Krošelje střelou mezi betony a zaznamenal svůj desátý gól v sezóně. Inkasovaná branka však hosty nabudila a ti začali být v utkání nebezpečnější.

V situaci čtyři na dva se zaskvěl domácí brankář. Pláněk nabíjel Šťastnému, ale jeho střelu parádně lapil Marek Mazanec, jenž předvedl výstavní semafor. Gólové příležitosti hostů přibývaly a Bruslaři si aktivním pohybem také vybojovali fauly. Adam Zbořil v přesilovce nabral rychlost ve středním pásmu, dostal kotouč od Jakuba Klepiše a projel až před brankáře Mazance, kterému střela prošla mezi betony – 2:1.

Nejproduktivnější hráč hostů Pavol Skalický putoval po faulu na trestnou lavici, ale paradoxně tím svému týmu pomohl. V oslabení totiž Ondřej Dlapa vyhodil kotouč po hrazení, ten si nejrychleji našel Ondřej Najman, jenž si z pravého křídla nabruslil až před Marka Mazance a po kličce do forhendu zasunul puk za jeho pravý beton – 2:2. Zápas po šedesáti minutách neměl vítěze, a tak putoval do prodloužení.

Hradec v prodloužení neuspěl ani se třemi útočníky

Mountfield zkoušel zaskočit soupeře střídáním formací hráčů hrajících na pozici útočníka. Šance na rozhodnutí duelu ve svůj prospěch měly oba týmy, nicméně bod navíc si odvezla Mladá Boleslav. Radim Zohorna postupoval v rychlosti podél pravého mantinelu a naservíroval kotouč pro Ondřeje Najmana, jenž z mezikruží překonal Mazance nekompromisní ranou nad jeho lapačku. Hradec tedy na svém ledě proti Boleslavi bodoval i popatnácté, jednobodový zisk za porážku 2:3 po prodloužení byla ale příliš slabá náplast na ztracené dvougólové vedení .