Akademie ČH
st 4.4.2018 | Šimon Sedlařík

Po 12 letech zůstal pohár doma! Mladí Lvi vyhráli 19. ročník Memoriálu Filipa Čepa

I letos se na soutoku Labe a Orlice uskutečnil Memoriál Filipa Čecha, v pořadí už jeho 19. ročník. Na tradičním turnaji šestých tříd startovala pětice mužstev – kromě domácího Mountfieldu HK také pražská Sparta, dále Plzeň, Pardubice a Kometa. Během dvoudenního zápolení byla k vidění desítka duelů podle modelu každý s každým, přičemž na konci se z triumfu mohli radovat právě Východočeši. Pohár jim symbolicky předala Filipova maminka, která průběh klání sledovala.

Turnaj se pořádá na počest zmíněného Filipa Čepa, kdysi talentovaného hokejisty Stadionu Hradec Králové, jenž se narodil v září roku 1974. Ve dvanácti letech se vrátil ze soustředění s diagnostikovaným zápalem plic, načež mu ošetřující lékař přikázal klid na lůžku a nulovou zátěž. O necelý rok později byl s nálezem na srdci přijat do místní nemocnice, kde se také 6. února podrobil operaci. Z umělého spánku se však bohužel už nikdy neprobral.

Hokejové východní Čechy si však jeho památku mohou připomínat tradiční sešlostí. Ta se pokaždé pyšní kvalitním obsazením žákovských mužstev, přičemž elita do ČPP Arény zavítala i letos. Hradečtí se postupně střetli s rivalem s Pardubic, kterého porazili 5:3, ve stejný den pak podlehli brněnské Kometě 1:4. Na druhý den zvládli vyrovnané utkání v poměru 3:2 se Sparťany, a v bitvě, již museli urvat, aby nastartovali zlatou radost, se postavili Plzni.

Škoda byla po celou dobu mírně aktivnějším celkem, Lvi však i díky jistotě mezi tyčemi dlouho drželi nerozhodný stav 1:1. S vědomím „teď, nebo nikdy“ sáhli Hradečtí ke konci ke hře bez brankáře, načež se početní výhoda ukázala jako klíčová. Vítězná trefa padla pouhých osm sekund před závěrečnou sirénou z hokejky Lukáše Krále a putovní pohár se po dlouhých dvanácti letech vrací pod Bílou věž!

Václav Pánek: Prožili jsme si takové malé Nagano

Memoriál Filipa Čepa 2018
1. Mountfield HK 15
2. Plzeň 12
3. Sparta Praha 12
4. Pardubice 12
5. Kometa 3

Oba sportovní dny si užil i hlavní trenér Východočechů Václav Pánek. „Přiznám se, že vzhledem k obsazení i výsledků z dlouhodobé soutěže jsem vítězství nečekal. Kluci ale bojovností ukázali, že se dají porazit i takto kvalitní týmy. Výborně nám zachytali brankáři, tak nějak se všechno sešlo dohromady a je z toho pěkný výsledek,“ chválí své svěřence s odstupem několika dní.

Kromě výhry ho potěšila i spolupráce při samotné organizaci. „Musím poděkovat panu Zdeňku Šimoníčkovi i všem ostatním, kteří se podíleli. Také bych se chtěl omluvit kondičnímu trenérovi Jirkovi Pokornému, který snad jako jediný věřil a pořád opakoval, že turnaj vyhrajeme,“ usmívá se. „S kluky jsme si prožili takové malé Nagano. Myslím, že na to dlouho nezapomenou.“

Výsledky turnaje

Mountfield HK – Dynamo Pardubice 5:3
Kometa Brno – Sparta Praha 1:7
HC Škoda Plzeň – Dynamo Pardubice 11:0
Kometa Brno – Mountfield HK 4:1
HC Škoda Plzeň – Sparta Praha 9:4

Kometa Brno – HC Škoda Plzeň 4:5
Mountfield HK – Sparta Praha 3:2
Kometa Brno – Dynamo Pardubice 1:4
Mountfield HK – HC Škoda Plzeň 2:1
Sparta Praha – Dynamo Pardubice 3:2

Individuální ocenění

Nejlepší brankář – Samuel Meišner (Mountfield HK)
Nejlepší obránce – Jan Marcín (Sparta Praha)
Nejlepší útočník – Adam Jiříček (HC Škoda Plzeň)
Nejužitečnější hráč – Lukáš Král (Mountfield HK)

V hradeckém dresu startovali: Brinkman, Mašín, Meišner – Fajčík, Ficenec, Jón, Král, Krögler, Kubišta, Lhotský, Mach, Nedomlel, Novotný, Ondruš, Palán, Pokorný, Samek, Šinkovský, Ulrich, Voděracký a Vrbenský.

Fotogalerie