Žáci
po 11.11.2019 | Adam Kodet, Klára Petrásková

Hradečtí šesťáci obhájili výhru na domácím Memoriálu Filipa Čepa

Dění v seniorských i mládežnických extraligových soutěžích o první reprezentační přestávce na chvíli utichlo, což bylo ideální příležitostí k uspořádání jubilejního 20. ročníku Memoriálu Filipa Čepa v královéhradecké ČPP Aréně. Pozvání letos přijaly týmy Zlína, Olomouce, Liberce a Litvínova, jejichž družstva šestých tříd si to v turnaji rozdala každý s každým. Z triumfu se podruhé za sebou radovali domácí žáci, kteří zdolali všechny čtyři soupeře a odnesli si také několik individuálních ocenění.

Tradiční turnaj se konal letos již podvacáté na počest zesnulého Filipa Čepa, který byl velkou mládežnickou nadějí královéhradeckého hokeje, ale v roce 1987 vinou srdečního onemocnění zemřel ve věku 12 let a nedostal tak šanci svůj hokejový potenciál rozvinout. Hokejisté v jeho věku se ale stále utkávají v turnaji, který nese jeho jméno, a je tak vzpomínkou na tohoto hradeckého rodáka.

Mladí Lvi ročníku 2008 v sezóně potkávají výhradně týmy z krajské soutěže, duely proti celkům ze vzdálenějších koutů republiky jsou pro ně tedy hodně prestižní a tak k nim také přistoupili. První hrací den si poradili 8:2 s Libercem a 8:4 se Zlínem, v neděli pak zdolali 7:2 olomoucké Kohouty a 6:1 litvínovskou Vervu. Mountfield skončil jako jediný z týmů s pozitivním skóre, i proto dokráčel k zaslouženému triumfu.

I když některé výsledky mohou vypadat jednoznačně, jednalo se vesměs o velmi vyrovnané zápasy. Důkazem je i rozdělení individuálních trofejí, na ty si totiž sáhli zástupci čtyř týmů z celkových pěti. Všech pět týmů také obdrželo hodnotné ceny, hráči týmů, které vybojovaly umístění na podiu, si samozřejmě na krk pověsili cenné medaile. Ocenění jim předávala maminka Filipa Čepa Dana.

Tabulka Memoriálu Filipa Čepa

P klub Z V Vp Pp P skóre B
1. Mountfield HK 4   4 0 0 0 29:9 12   
2. Bílí Tygři Liberec 4 3 0 0 1 15:17 9
3. HC Verva Litvínov 4 2 0 0 2 16:20 6
4. PSG Berani Zlín 4 0 1 0 3 12:17 2
5. HC Olomouc 4 0 0 1 3 13:22 1

Vedoucí týmu Radek Hofman: Hráči museli napnout všechny síly

Hodnocení turnaje se ujal člověk nejpovolanější – trenér ročníku 2008 Petr Luštinec. „Pozvali jsme sem mančafty, které byly našim klukům konkurenceschopní. Hrajeme totiž krajskou soutěž, kde vyhráváme většími rozdíly,“ pochvaluje si bývalý hradecký hráč kvalitu turnaje. „Tohle jsou pro kluky určitě zajímavější zápasy. Každý z nich byl pěkný a zároveň náročný,“ poukazuje, že výsledky byly jednoznačné pouze zdánlivě.

Samozřejmě nezapomněl pochválit také samotnou hru a výsledky svých vlastních svěřenců „Kluci prokázali výkonost, kterou prokazují už delší dobu,“ nešetří slovy chvály. A co bylo podle něj hlavním důvodem hradeckého vítězného tažení? „Máme šikovné střelce, kteří zápasy rozhodli. Další zlatá medaile do naší sbírky,“ usmívá se mládežnický kouč Mountfieldu HK.

Organizační stránku memoriálu si vzal pod křídla vedoucí týmu Radek Hofman. „Bylo to náročné, ale naplánovali jsme to dobře. Už jsme to dělali poněkolikáté, takže se dá říct, že už to máme zaběhlé,“ přibližuje. Na všechny starosti spojené s pořádáním turnaje ale nebyl sám. „Pomohl nám třeba pan Šimoníček, strýc Filipa Čepa, který měl na starosti VIP salonek, s tím je vždy hodně starostí,“ děkuje na dálku jednomu ze svých pomocníků.

„V krajské soutěži stačí klukům hrát na půl plynu. V těchto zápasech museli napnout všechny síly.“

Radek Hofman (o kvalitě turnaje)

Stejně jako trenér týmu si jeho vedoucí pochvaloval zejména kvalitní obsazení turnaje. „V krajské soutěži bývají výsledky klidně 20:1, kluci se tam pak nezatíží a stačí jim hrát na půl plynu. V těchto zápasech museli opravdu napnout všechny síly,“ zdůrazňuje. I proto sami hráči utkání s netradičními soupeři sami dlouho dopředu vyhlíželi. „Zápasy jsou vypjatější a má to jiný náboj. Kluci se moc těšili. Jsou to ještě děti, takže se hlavně těší na medaile a poháry, které v ligových zápasech nedostávají,“ zmiňuje zvýšenou motivaci týmu.

Radek Hofman je také rád, že Memoriál Filipa Čepa by pro šesťáky nemusel být posledním letošním podobným turnajem. „O víkendu se konal ještě jeden velký turnaj stejné kategorie v Karlových Varech a máme příslib, že první týmy odtamtud a od nás by si mohly zahrát na jaře na dalším velkém turnaji. Tam by se potkalo to nejlepší, co v republice v dané kategorii je,“ libuje si vedoucí týmu ročníku 2008.

Výsledky Memoriálu Filipa Čepa

Sobota 9. 11. 2019
9:00 – 10:30 Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec 8:2
10:45 – 12:15 HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 7:6
12:30 – 14:00 PSG Berani Zlín vs. Mountfield HK 4:8
14:15 – 15:45 Bílí Tygři Liberec vs. HC Verva Litvínov 6:5
16:00 – 17:30 HC Olomouc vs. PSG Berani Zlín 3:4p

Neděle 10. 11. 2019
8:00 – 9:30 HC Verva Litvínov vs. PSG Berani Zlín 3:2
9:45 – 11:15 Mountfield HK vs. HC Olomouc 7:2
11:30 – 13:00 PSG Berani Zlín vs. Bílí Tygři Liberec 2:3
13:15 – 14:45 Mountfield HK vs. HC Verva Litvínov 6:1
15:00 – 16:30 Bílí Tygři Liberec vs. HC Olomouc 4:2

Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč týmu – Jan Vladař (HC Verva Litvínov)
Nejlepší obránce – Tomáš Šanc (Mountfield HK)
Nejlepší útočník – Šimon Bělohorský (Bílí tygři Liberec)
Nejužitečnější člen týmu – Tobiáš Sekanina (HC Olomouc)
Nejlepší hráč turnaje – Vojtěch Bulat (Mountfield HK)

Sestava Mountfieldu HK
Klapal, Čtvrtečka – Pavlík, Ficenec, Suchan, Chmelíček, Wališ, Vychytil, Brzák, Dostálek, Václavíček, Protivánek, Klíma, Šanc, Sochor, Vondruška, Hofman, Houška, Bulat.