Rozhovory
so 3.10.2015 | Jan Vavřina

Adam Svoboda překonal český rekord – vychytal nejvíce výher v základní části

Jen těžko byste hledali v Tipsport extralize gólmana s tak dlouhou, úspěšnou a zajímavou kariérou. Adam Svoboda kroutí v tuzemské nejvyšší soutěži už osmnáctou sezónu, a to v dresu Mountfieldu HK. Nedávno se pak dočkal velmi významného milníku. Stal se totiž gólmanem, který v extralize vychytal nejvíce výher v základní části!

Sympatický gólman má za sebou několik angažmá nejen v Česku, úspěchy sbíral také v zahraničí a na mezinárodní scéně – je mistrem světa z Vídně 2005, vicemistrem z Rigy 2006, mistrem ligy se Slavií ze sezóny 2007/08 a s Plzní (2012/13). K těmto úspěchům přidal nedávno další, individuální – posunul se v tabulce vychytaných výher v základní části extraligy na první místo!

Tipsport extraliga oficiální čísla v této statistice nevede, podle Ondřeje Zamazala z České televize, který extraligové statistiky sleduje a zaznamenává, bylo páteční vítězství Hradce nad Třincem Svobodovou 260. výhrou v základní části. A tolik jich nikdo jiný nemá – druhý v pořadí, Roman Málek, se zastavil na čísle 257.

Nejsem tenista, který si výhry udělá sám

Jak překonání rekordu vnímá sám gólman? „Jsou to sice vítězství, ale rozhodně to není jen můj úspěch. Nejsem tenista, který si výhry udělá víceméně sám. Na ledě je vždycky dvaadvacet lidí a je to jenom odraz toho, že jsem hrál v dobrých týmech, kde se dařilo, vyhrávalo a byli jsme v popředí extraligy. Dík patří především klukům, kteří se mnou hráli. Na druhou stranu proč jsem hrál v těch mužstvech? Když mě chtěli, nějaká kvalita tam asi být musí,“ říká brněnský rodák.

Tipsport extraliga sice nedávno přišla s rozšířenými statistikami z jednotlivých utkání, ty historické jsou ale často dosti nepřesné. Hradecký gólman se o posunutí na první příčku dozvěděl skrze média. „Svoje statistiky nesleduju, ale někdy vloni se to začalo v extralize řešit, možná po vzoru NHL. V novinách bylo napsáno, že se k tomu blížím. Teď to vyšlo najevo, že jsem rekord překonal. Konkrétní číslo se liší, někdo uvádí 253, někdo 260. Mohli by v tom udělat pořádek, kolik to teda je,“ pokračuje zkušený matador.

Ten toho už má hodně za sebou, zpátky se ale neohlíží, jeho myšlenky se ubírají především směrem vpřed. „Dozadu se nekoukám. Tam se budu dívat, až to pověsím na hřebík. Doufám ale, že ještě nějakých pár let mám před sebou. Až pak se můžu dívat přes rameno dozadu.“

A jak tedy vidí svou budoucnost? „Momentálně mám smlouvu v Hradci, kde chci být platný, mít odpovídající výkonnost. Pokud bude zájem dál, tak chci pokračovat, co nejdéle to půjde,“ plánuje gólman Mountfieldu HK. A to je pro hradeckého i českého fanouška moc dobrá zpráva!