Rozhovory
čt 4.4.2019 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Aleš Kmoníček: Hráli jsme hokej na hranici svých možností

Letošní klubová sezóna se pro Mountfield HK nachýlila ke svému konci a je na čase bilancovat. Člověkem nejpovolanějším je v tomto ohledu generální manažer Aleš Kmoníček, který se s několikadenním odstupem po hořkém čtvrtfinálovém vyřazení ujal slova, aby uplynulý ročník zhodnotil. V obsáhlém rozhovoru hledá příčiny neúspěchu v play off, hodnotí nově nastavenou koncepci týmu a poodkrývá možné pohyby v kádru i otázku své vlastní budoucnosti v klubu.

Pane Kmoníčku, i když je čtvrtfinálová porážka ještě relativně čerstvá, lze letošní sezónu už nějak zhodnotit?
Vzhledem k tomu, kde jsme se pohybovali v základní části, jak tým pracoval a jak pracovali trenéři, můžeme být se sezónou spokojeni. Úspěch se sice odvíjí od play off, ale my jsme letos žádná velká očekávání směrem k play off neměli. Naším cílem bylo se do něj dostat, případně i přes předkolo, což jsme čtvrtým místem bohatě naplnili. Objektivně to bylo maximum, čeho jsme mohli dosáhnout, často rozhodovala i shoda náhod. Sezónu ale určitě hodnotím pozitivně. Do budoucna se naše koncepce jednoznačně ukázala jako správná cesta.

Vypadnout 0:4 na zápasy ale nebyl úplně ideální závěr, mnozí by ho označili jako neúspěch.
Nenazval bych to jako neúspěch, ale spíše jako zklamání a velké ponaučení do budoucna. Myslím, že jsme dostali do čtvrtfinále nejtěžšího možného soupeře, byť to tak možná někomu po výsledcích v základní části nepřišlo. Od základní části se ale hodně změnilo, ať už na straně Brna nebo na té naší. Výsledek je zklamáním, chtěl jsem, aby byl výsledek minimálně více vyrovnaný a abychom odehráli více utkání doma. Chtěli jsme se přinejmenším rozloučit s diváky tady v Hradci a výkonnostně jsme na to měli, protože jsme nehráli špatný hokej. Troufám si říct, že jsme hráli hokej na hranici našich možností.

Co byly podle vás hlavní důvody brzkého vyřazení?
Příčiny neúspěchu a porážky 0:4 vidím především v tom, že jsme nebyli produktivní a byli jsme nedisciplinovaní. V důsledku našich vyloučení nás pak Brno hodně vyškolilo a své přesilovky využilo. Také jsme měli málo rozdílových hráčů především v útoku a možná i na postu gólmana.

Podepsala se na výkonech na konci sezóny i zranění klíčových hráčů?
Play off navázalo na konec základní části, který se nám výsledkově nevydařil, byť si nemyslím, že bychom ho odehráli úplně špatně. Například v Liberci jsme odehráli dobré utkání, během pár minut jsme tam ale odešli. Když chybí pět nebo šest hráčů základní sestavy, tak je jasné, že to bude vidět. Bylo to dobré v tom, že jsme mohli vyzkoušet jiné mladé hráče, kteří dostali příležitost. V play off jsme sice postrádali „jen“ tři hráče, ale byli to tři zkušení a kvalitní hráči. Michal Dragoun, Petr Koukal i Lucas Lessio by nám určitě pomohli a sérii bychom mohli minimálně zdramatizovat, aby neskončila tak jednoznačně.

„Sázka na mládí je vždy užitečná a my touto cestou chceme jít.“

Aleš Kmoníček (o zapracování mladých hráčů)

V sestavě Brna bylo více rozdílových hráčů, kteří ve správný moment dokázali zápas strhnout na svou stranu. Dá se říct, že Kometa má v extralize převahu i co se týče rozpočtu?
Jsou to spojité nádoby. Letos jsme samozřejmě chtěli skončit co nejvýš, nicméně v závislosti na tom, co se tady dělo před sezónou, jsme si dali nějaké cíle a ty jsme splnili. V tomto směru tedy panuje spokojenost. Pokud bychom ale v budoucnu chtěli pomýšlet na titul, nebo hrát alespoň semifinále, bez rozdílových hráčů to nejde. Letos se nám podařilo zapracovat docela dost mladých kvalitních hráčů, kteří odváděli maximum a hráli dobře. Sázka na mládí je vždy užitečná a my touto cestou určitě chceme jít. V play off to ale mladíci neuhrají, tam rozhoduje zkušenost. Pro úspěch je třeba přivést kvalitní hráče. A k získání takových rozdílových hráčů je třeba navýšit rozpočet. Co se týče našeho klubu, letos jsme měli na A-mužstvo menší rozpočet než v minulých sezónách.

Dalo se například i z trenérského hlediska ve čtvrtfinále udělat něco jinak a zabránit tak jednoznačnému výsledku?
Hra se změnit dá, ale vždy je k tomu třeba mít vhodné typy hráčů. Možná se dalo něco udělat jinak, netvrdím, že všechno bylo správně a že jsme například v nějakém zápase play off nemohli zareagovat jinak. Ale i Tomáš (Martinec) je mladý trenér, který se stále učí a i pro něj to bylo velké ponaučení. Spoustu zkušeností získá pouze tím, že si danými situacemi sám projde.


Dokážete pojmenovat konkrétně, zda vás osobně nějaký aspekt v závěru sezóny zklamal nebo vám chyběl?
V play off bych víc čekal od zkušených hráčů. Například Tomáš Vincour měl perfektní základní část, před sezónou jsme ho sem chtěli přivést za každou cenu a on splnil jednoznačně očekávání. V play off to ale nebylo úplně ono, podobně jako u Radka Smoleňáka, který byl nejproduktivnějším útočníkem základní části. Je pravda, že k sobě neměl parťáka Petra Koukala, se kterým hrál celou sezónu, a to mělo vliv na jeho výkon. Na druhou stranu si myslím, že tito klíčoví hráči by měli být víc vidět. Nechci ale, aby to působilo tak, že jsme nespokojení. Jsme spokojení se základní částí, play off už jsem vstřebal a sportovně je třeba uznat, že Brno bylo efektivnější, zkušenější a zaslouženě postoupilo.

Jak dlouho trvalo, než jste se přes letošní vyřazení přenesli?
Netrvalo to tak dlouho, protože důvody, proč přes nás Brno přešlo, jsem našel rychle. Nijak dlouho jsem se tím netrápil a spíše se dívám na další sezónu. Snažili jsme se stabilizovat kádr, což se nám podařilo a to mě žene dopředu. Nedojde tedy k takovému exodu hráčů a můžeme stavět na tom, co se nám v základní části líbilo. Pokud se na trhu někdo vhodný objeví a představenstvo na to vyčlení prostředky, rádi bychom přivedli jednoho nebo dva rozdílové útočníky. Jedině tak se podle mě můžeme v play off posunout nahoru.

Nastavená koncepce byla správná, fanoušci i vedení bylo spokojené

Kádr před sezónou prošel výraznou obměnou, nový byl také realizační tým, který vtiskl hře úplně novou tvář. Panuje z tohoto pohledu spokojenost?
Co se týče základní části, koncepce nastavená Tomášem Martincem, která vycházela z úplně jiné hry než v minulých sezónách, byla naprosto správná. On ušil systém hry přesně na míru hráčům, které jsme zakomponovali do týmu. Drtivá většina fanoušků i vedení byla s předváděnou hrou naprosto spokojená.

Trenéři odvedli skvělou práci, přesto se objevily fámy, že po nepovedeném závěru sezóny by mohl u týmu hlavní kouč skončit. Je to pravda?
Vůbec ne, to jsou pouze spekulace. My chceme za prvé pracovat koncepčně a tento krok by se s naší koncepcí neslučoval. Za druhé výsledek základní části předčil očekávání, nikdo asi nečekal, že skončíme čtvrtí, což byla samozřejmě i zásluha trenéra. Nedomnívám se, že by Tomáš Martinec udělal cokoliv, co by mělo vést k ukončení smlouvy. Tyto informace tedy v žádném případě pravdivé nejsou.

Do týmu jste dokázali zapracovat několik mladých hráčů, kteří svými výkony určitě nezklamali, ba naopak. Mohl byste zhodnotit právě tyto hráče?
Radovan Pavlík šel hodně nahoru, na druhou stranu v play off neodvedl zdaleka to, co jsme od něj čekali. Je ale pravda, že ještě není tak zkušený, letos to bylo jeho teprve druhé celé play off. Potenciál u něj ale určitě je. Matěje Chalupu jsme vzali prakticky z druhé ligy a on pořádně nejvyšší soutěž nehrál. V něm vidíme také velký potenciál, a proto jsme s ním podepsali dlouhodobou smlouvu. Samozřejmě i u něj je spousta věcí, které musí zlepšit, ale od něj jsme nečekali mnoho a on nás hodně překvapil. Určitě od něj ale čekáme vyšší produktivitu. Patrik Miškář odehrál svou první kompletní sezónu a on sám nebyl spokojený hlavně s jejím závěrem. Začátek byl z jeho strany mnohem lepší, tam skóroval a byl bodový. Sice od něj nečekáme, že bude produktivní lídr, ale pokud někdo hraje stabilně celou sezónu ve třetí lajně, musí nějakou produktivitu jednoznačně mít. Myslím, že se neztratil, má své přednosti hlavně v defenzívě a v oslabeních. Nebude to žádný snajpr, ale očekáváme, že každý útočník se bude pravidelně podílet na produktivitě týmu.

V obraně oproti minulé sezóně obrovsky vyletěl Mislav Rosandič, souhlasíte?
Mislav Rosandič se stal naprosto klíčovým mužem sestavy. Na to jak je mladý, v ofenzívě to od něj bylo parádní. Nová smlouva mu dává možnost se dále zlepšovat a my věříme, že v příští sezóně bude patřit k elitní čtyřce obránců. Na druhou stranu ale musím říct, že nikdo nás v sezóně vyloženě nezklamal.

„Chtěli bychom sehnat jedničku a mladého gólmana, který by se vedle ní mohl zlepšovat.“

Aleš Kmoníček (o situaci v brankovišti)

Jak hodnotíte výkony gólmanů, kteří oba odehráli téměř totožný počet zápasů, což není extraligovým zvykem?
Gólmani nás svými výkony určitě nezklamali a nejsou příčinami neúspěchu v play off. Oba dva chytali dobře a, ač se to někomu nelíbilo, prospělo jim, že se střídali a neměli jisté své místo. Oba dva tak museli pracovat na sto procent celou sezónu a já se domnívám, že oba chytali maximum možného. Na druhou stranu ani jednomu se nepovedlo zavřít bránu na několik zápasů po sobě. V Brně šel do brány Čiliak a my jsme mu toho góla prostě nedali. Možná to bylo Čiliakem, možná to bylo naší špatnou produktivitou, ale my jsme rozdílové gólmany zkrátka neměli.


Jak bude vypadat situace v brankovišti v příštím ročníku?
Oběma gólmanům končí smlouva a ani jeden v Hradci pokračovat nebude. Brankáře usilovně hledáme, už bychom asi nechtěli mít dva vyrovnané gólmany, jako tomu bylo letos. Chtěli bychom sehnat nějakou jedničku a potom mladého gólmana, který by se vedle té jedničky mohl zlepšovat a případně při nějakém problému jedničky za ni zaskočit. Chtěli bychom, aby jeden z gólmanů zkrátka odchytal větší porci zápasů.

Mohl by roli dvojky plnit mladý Daniel Dvořák?
U něj bychom byli rádi, aby chytal celou sezónu v 1. lize. Už jsme na tom předběžně domluvení v Litoměřicích. I jeho ale pochopitelně budeme moci použít na nějaký zápas extraligy. Určitě by mu ale nepomohlo, aby u nás dělal dvojku. On potřebuje být v nějakém tréninkovém procesu a hlavně potřebuje stabilně chytat.

Nepostup Vrchlabí je komplikace, mladí hráči potřebují hrát v první lize

Většina forvardů má platnou smlouvu i na další sezónu, dají se očekávat nějaké pohyby na tomto postu?
Zatím jsme nenašli společnou řeč se třemi útočníky, kteří u nás nejspíše skončí. Za ně chceme dva až tři hráče přivést, tak abychom doplnili kádr. Odchody oznámíme nejspíše už během dubna, příchody prvního května. Co se týče doplnění týmu, jedná se o hráče, kteří by měli navázat na náš styl hokeje, tzn. brusliví hráči v mladém nebo produktivním věku. Ohledně posílení, na trhu momentálně nějaký klíčový centr nebo křídlo do první formace prostě není. Musíme si počkat, uvidíme, jestli se někdo z českých hráčů nevrátí ze zahraničí. Nechceme ale nic uspěchat a udělat něco, o čem bychom nebyli přesvědčení. Pokud to nevyjde letos, vyjde to třeba příští rok.

Podobná je situace i v obraně, kde pokračuje většina hráčů. Plánujete do sestavy zabudovat i nějakého nadějného beka z vlastních řad?
Z obrany by měl odejít jeden hráč, kterého bychom chtěli nahradit obráncem, který může rovnou nastoupit v extralize. Nedávno jsme avizovali nový podpis Michaela Gaspara, u nějž doufáme, že doléčí své zranění a dá se do kupy. V Litoměřicích a na MS dvacítek hrál výborně, předpoklady má. Zapojí se u nás do přípravy a já věřím, že si své místo vyhraje. Uvidíme, jestli se ještě někdo z mladých hráčů objeví, ale pokud každý rok zabudujeme jednoho mladého obránce a jednoho nebo dva útočníky, tak to bude dobré. Nejde to ale udělat tak, že do obrany dáme tři mladé kluky. Pokud chceme v extralize hrát důstojnou roli, nemůžeme ji hrát jen s mladými kluky, to nejde. Mladí hráči, kteří hráli letos ve Vrchlabí, potřebují ještě alespoň rok hrát v první lize a teď bohužel nedokážu říct kde.

Jak moc velkou komplikací je v tomto ohledu neúspěch Vrchlabí v bojích o postup do Chance ligy?
V každém případě je to komplikace. Máme dostatečný počet hráčů, kteří by měli hrát 1. ligu, a je velký problém dát tyto hráče do týmu v 1. lize, kde by se rozvíjeli a měli nějaký ice-time. Pokud máte svůj partnerský tým, můžete si to ovlivňovat sami, což my v následující sezóně bohužel opět nebudeme. Budeme se snažit hráče rozmístit po 1. lize, ale taková situace není optimální, protože už jejich nasazení nebudeme mít pod svou kontrolou.

Jaká je situace okolo vás jakožto generálního manažera?
30. dubna mi končí smlouva, ale jsem ústně domluvený s prezidentem klubu, že si nad mojí novou smlouvou sedneme v úterý, kdy se koná jednání představenstva našeho klubu. Osobně bych rád pokračoval v rozdělané práci, která má podle mě smysl i výsledky. Rád bych také dále pokračoval v práci s lidmi, které jsem si sám vybral, kteří dobře pracují a se kterými jsem spokojen.

„Máme dost mladých ambiciózních a nadějných hráčů, což nám do budoucna dává příslib dobré juniorky, odkud by mohli někteří hráči jít přímo do áčka.“

Aleš Kmoníček (o kádru dorostu)

Hradečtí dorostenci nedávno vybojovali bronzové medaile. S prací mládeže tedy panuje spokojenost?
Jednoznačně ano. Sice si můžeme říkat, že v zápase s Brnem jsme mohli udělat něco jinak a postoupit do finále. Na druhou stranu trenéři to objektivně zhodnotili tak, že jsme sice mohli porazit Brno, na druhou stranu třetí místo je skvělý úspěch. Je to jednoznačně výborné umístění a dokazuje skvělou práci všech kluků. Máme dost mladých ambiciózních a nadějných hráčů, což nám do budoucna dává příslib dobré juniorky, odkud by mohli někteří hráči jít přímo do áčka.

Právě juniorka ale letos nedokázala postoupit do vyřazovacích bojů.
Co se týče juniorky, přešli jsme na trend hodně hráčů v juniorském věku zkoušet v dospělém hokeji a chceme v tom pokračovat. Juniorka by měla být pro hráče přechodovým můstkem do dospělého hokeje, zároveň ale chceme, aby předváděla kvalitní hokej a měřila se s nejlepšími. Uvidíme, jak se to sejde, kteří hráči do juniorky přijdou. Zároveň pracujeme na příchodu jednoho kvalitního trenéra do mládeže, který by měl zkvalitnit trenérské složení právě u mládeže. Přibyla nám totiž jedna kategorie a s Tomášem Martincem na tomto příchodu intenzivně pracujeme.

Stále existuje možnost, že A-tým bude v příštím ročníku hrát Ligu mistrů. Jak se k této skutečnosti stavíte?
Když budu mluvit za sebe, byl bych strašně rád, kdyby to dopadlo. Skončili jsme čtvrtí v základní části, a pokud nevyhraje titul Kometa, tak do CHL postoupíme. Zkušenost s mezinárodními zápasy dá hráčům mnohem víc než cokoliv jiného. Pokud CHL hrát nebudeme, trenéři mají zájem hrát co nejvíce přípravných zápasů se zahraničními týmy, takže cestovat stejně budeme. Dalším plusem je to, že letos Český hokej vyčlenil prostředky na to, aby pomohl týmům, které budou cestovat na zápasy CHL. Je totiž známo, že v základní části Ligy mistrů jsou kluby finančně v mínusu a některé z nich nemají zájem soutěž hrát. Tohle je tedy další krok, který nám dává chuť CHL hrát a já si přeji, abychom CHL letos zase hráli.