Akademie ČH
po 6.7.2020 | Jan Brůna, Jan Vavřina

Aleš Krátoška o přípravě juniorů: Chtěli jsme hlavně pestrost

Aleš Krátoška se před sezónou 2020/21 vrátil k juniorce Mountfieldu HK a mládežnický tým vede od počátku suché přípravy. Tu však notně zkomplikovala zdravotní situace v zemi, a trénování se proto muselo přizpůsobit upraveným podmínkám. Jak probíhala letní dřina juniorů v nelehké době, proč jejich kouč využil judisty a kdy se chystá na led?

Předsezónní příprava začínala za normálních okolností poslední týden v dubnu, zdravotní situace v zemi však letos tuto tradici zhatila a vše se muselo podřídit zavedeným opatřením. „Tři týdny dostávali kluci plány, co mají v době karantény dělat. Museli se nahrávat, mapovali přes hodinky, kolik toho uběhli, ujeli na kole, odcvičili, s kým hráli třeba tenis, abychom to měli přesně pod kontrolou,“ přibližuje nelehké podmínky tréninku kouč nejstarší mládežnické kategorie.

Začátkem května se se svými svěřenci konečně sešel, nicméně jen s těmi, kteří bydlí v Hradci Králové a okolí – vládní nařízení totiž stále nepovolovala využití internátu či hotelu k ubytování. „Tento týden byl ještě takový kombinovaný; někteří hráči dojížděli, jiní docházeli na zimák a nemohli do kabin ani do sprch, takže po tréninku hned zpátky domů. Ostatní z větší vzdálenosti byli pořád doma a plnili program, který jsem jim poslal,“ popisuje Aleš Krátoška.

„Myslím si, že je to pro kluky opravdu velké zpestření.“

Aleš Krátoška (o spolupráci s judisty)

Příprava v plné sestavě se spustila 18. května, kdy se naskytla možnost ubytovat plejery na intru. „Do 3. července to bylo sedm týdnů přípravy, což není tragické a nemůžeme říci, že by to bylo příliš krátké. Podle mého názoru je minimum u mládeže osm týdnů, ale byly roky, kdy jsme jich měli třeba devět nebo deset. Nakonec jsme velmi rádi, že jsme to mohli takhle absolvovat,“ hodnotí jednu z nejméně oblíbených částí ročníku staronový trenér juniorky.

A co kondice mladých hokejistů? „Žádný propadák to nebyl, dělali jsme testy hned 18. května a 23.-24. června svazové testy. Po určité době v téhle kvalitě tréninku se hráč musí zlepšit tak jako tak,“ osvětluje situaci kouč, který donedávna působil i u A-týmu Mountfieldu HK. Během léta se využije mnoho prvků a sportovišť, bývalý útočník si ovšem pro své svěřence připravil i něco speciálního. „Navázal jsem na dobu před dvěma lety a využil judisty. Myslím si, že je to pro kluky opravdu velké zpestření a rozbití stereotypu,“ pochvaluje si.

Jinak se trenérský štáb držel klasických aktivit v rámci letní dřiny. „Každý den mimo středy, kdy jsme měli spinning a bazén, jsme hráli hodně her – florbal, fotbal, basketbal a chodili jsme na beach volejbal. Ze začátku se s tím kluci seznamovali, ale zlepšení bylo s poslední hrou nakonec obrovské. Potom jsme měli Gladiator Race, kde museli spolupracovat a komunikovat, takže paráda,“ těší průběh přípravy bývalého extraligového střelce. Vzhledem k omezeným podmínkám se junioři tentokrát na soustředění nevydali a raději se drželi vlastního programu.

„Jako hráč jsem byl špatný na běh, ale někdo je třeba zase dobrý, takže to bylo postavené tak, aby to bylo hodně pestré. V hrách se udá úplně všechno potřebné a myslím, že se tam každý našel. Měli jsme posilovnu, takže si každý mohl vybrat, co mu je nejbližší, a vstřebat co možná nejvíce,“ vypráví trenér, jenž dvě sezóny asistoval Václavu Varaďovi u národního týmu U20. A co bylo hlavním cílem přípravy? „Namíchali jsme takovou směs, aby to kluky bavilo a bylo to náročné, přeci jen odtrénují za týden kvantum hodin,“ je si vědom pětačtyřicetiletý kouč.

„Pro všechny je délka pauzy nestandardní a všichni se na to těšíme.“

Aleš Krátoška (o čekání na přípravné zápasy)

Suchá příprava skončila v pátek a nyní si hokejisté užívají zaslouženého volna, 20. července však budou muset znovu do akce. „Sejdeme se v podvečer, uděláme nějaké zapracování s posilovnou a úterý věnujeme testování. Kluci od nás mají doporučení, aby si aktivně odpočinuli a aby každý den tělo dostalo nějaký impuls k pohybu, to znamená plavání, tenis, kolečkové brusle a podobně,“ vysvětluje bývalý hráč Vítkovic, Slavie či Plzně.

Junioři poprvé vstoupí na led 23. července, hned následující týden totiž mužstvo hraje první dva přípravné zápasy. Jak se hokejisté těší mezi mantinely? „Cítím, že pro všechny je délka pauzy nestandardní a všichni se na to těšíme. Bez letní přípravy to nejde, navíc koncem července a v srpnu se udělá nejvíc práce do sezóny, aby byli hráči připraveni, vydrželi bez zranění, nemocí a s maximální možnou úrovní kondice. Samozřejmě v září nepřestáváme trénovat,“ uzavírá Aleš Krátoška.

Fotogalerie